نماد سایت سرمایه سازی | جامع ترین وبسایت آموزش سرمایه گذاری

بهترین زمان برای سرمایه گذاری در بورس

بهترین زمان برای سرمایه گذاری در بورس

همه افراد در بدو ورود به بازار بورس می‌‌خواهند بدانند که بهترین زمان برای سرمایه گذاری در بورس چه زمانی است؟در خصوص پاسخ به سوال این دسته از افراد علاقه‌مند به ورود به بازار بورس باید بگویم که هیچ زمان خاصی برای ورود به بورس وجود ندارد و می‌توان اینگونه گفت که همیشه زمان صحیحی برای شروع سرمایه گذاری در بورس محسوب می‌شود.

اما شرط اصلی موفق شدن در این زمینه این است که به صورت دائم و همیشگی پیگیر سرمایه گذاری هایتان باشید و علاوه بر داشتن علم و تجربه کافی در این راستا توانایی مدیریت اموالتان را نیز دارا باشید.

حتماً تا به حال این سخن را شنیده اید که می‌گویند برای اینکه بتوانید در بورس عملکردی موفق داشته باشید و به سودآوری برسید باید از تکنیک‌های معامله گری و سرمایه گذاری آگاه باشید و با توجه به علاقه و شخصیتتان یکی از این دو استراتژی را در پیش بگیرید.

با توجه به اهمیت این مسئله و و به منظور پاسخگویی به سوال بهترین زمان برای ورود به بورس که معمولاً توسط تازه کارها و علاقه‌مندان به گذراندن دوره های آموزش بورس از ما پرسیده می‌شود ما سعی کردیم تا این مقاله را تهیه کنیم و به نوعی پاسخگوی سوالات شما عزیزان در این راستا باشیم.

بهترین زمان برای سرمایه گذاری در بورس

در این بخش از مقاله قرار است تا شما را با بهترین زمان سرمایه‌گذاری در بورس آشنا کنیم. در حقیقت اگر واقعاً دوست دارید تا در بازار بورس به نتیجه‌ای موفقیت آمیز برسید لازم است تا دو فاکتور بسیار اساسی در این راستا را همواره در نظر داشته باشید.

1: اولین و مهمترین فاکتوری که به شما توضیح می‌دهم این است که آموزش دیده وارد بازار بورس و سرمایه گذاری گردید. حتماً شما نیز در طول این مدت زمان از دوستان و اطرافیانتان که مشغول به فعالیت در بازار بورس بوده‌اند این جملات را شنیده اید که ضررهای هنگفتی کرده‌اند.

شاید شنیدن ضررهای یک نفر در بازار بورس و یا موفقیت‌های چشمگیر و گاها روزانه افرادی دیگر شما را تشویق به شرکت در بازار بورس کند و یا به طور کلی شما را از انجام این کار منصرف سازد.

نکته‌ای که من سعی دارم در این قسمت به شما توضیح دهم این است که شما اگر اطلاعات و علم کافی در راستای فعالیت در بازار بورس را داشته باشید دیگر زمان خوب و بد برای شما معنایی نخواهد داشت و در هر شرایطی قادرید تا به راحتی گلیم خود را از آب بیرون بکشید و به نتایج موفقیت آمیزی دست پیدا کنید.

پس با توجه به این حرف‌ها بهتر است تا بدون داشتن تجربه و دانش قبلی وارد این بازار نشوید، زیرا تنها چیزی که در انتها دستگیرتان خواهد شد ضرر و از دست دادن سرمایه اولیه تان است.

2: دومین راهی که در راستای موفقیت در بازار بورس به شما معرفی خواهیم کرد این است که از یک فرد با تجربه و خبره در این زمینه کمک بگیرید. شما با کمک گرفتن از همچین کسی ریسک از دست دادن سرمایه‌تان در بازار بورس را به حد قابل توجهی کاهش خواهید داد. همچنین دیگر لازم نیست تا استرس‌های حاصل از این بازار را تحمل کنید و حتی می‌توانید به راحتی به درآمد قابل قبولی از این راه برسید.

البته این موضوع اهمیت دارد که شخصی که برای انجام این کار استخدام کرده‌اید به اصطلاح کار خود را بلد باشد و همچنین شخصی باشد که شما بتوانید به او اطمینان کنید. شما با استخدام یک فرد متخصص در سرمایه گذاری بورس دیگر از این موضوع اطمینان دارید که بدون در نظر گرفتن وضعیت شاخص کل بورس می‌توانید با استفاده از تجربه این متخصص به سود برسید.

بهترین ساعت خرید و فروش سهام در بورس چه زمانی است؟

همانطور که در مقالات قبلی خود نیز برایتان توضیح داده بودیم دیگر باید بدانید که به منظور موفق شدن در بازار بورس شما می‌توانید دو استراتژی سرمایه‌گذاری و یا معامله گری و در بازار بورس را در پیش بگیرید.

حال با توجه به اینکه شما با در نظر گرفتن شرایطتان کدام یک از این دو مورد ذکر شده را به منظور کسب درآمد از بازار بورس پیگیری خواهید کرد باید به شما بگویم که بهترین زمان با توجه به رویکردی که اتخاذ کرده‌اید متغیر خواهد بود.

اگر شما فردی هستید که ترجیح می‌دهید نوع فعالیتش در بازار بورس از طریق معامله گری سهام در کوتاه مدت باشد باید این نکته را بدانید که تنها کافیست تا زمان‌های خاص که باعث صعود و نزول چارت‌های قیمتی بورس می‌شوند را بشناسید و با توجه به این بازه‌های زمانی تصمیم به خرید و فروش سهام بگیرید.

اگر در این زمینه اندکی فعالیت کنیم متوجه خواهید شد که زمان به خصوصی برای اینکه بگوییم بهترین زمان برای سرمایه گذاری و خرید و فروش در بورس وجود ندارد و تنها مهارت شماست که در انتهای روز باعث موفقیتتان در این تجارت خواهد شد.

حال اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که سرمایه‌گذاری را به منظور فعالیت در بورس انتخاب کرده است باید به شما بگویم که بهترین زمان برای شما فقط صبر کردن است زیرا این دسته از افراد با توجه به تحقیق‌های طولانی مدتی که بر روی یک سهام انجام می‌دهند دست به خرید می‌زنند و مسلماً مانند معامله گران قصد این را ندارند تا به منظور رسیدن به سودی نه چندان بزرگ اقدام به فروش این سهام‌ها در بازه‌های زمانی کوتاه مدت کنند.

اما به طور کلی باید به شما بگویم که بسیاری از افراد معتقدند که ساعات ۹ تا ۱۲ و نیم هر روز بهترین زمان به منظور اقدام به معامله سهام در بازار بورس است و خارج از این ساعت دیگر امکان ثبت سفارش جدید در سیستم وجود ندارد.

بهترین زمان برای خرید سهام و ورود به بازار بورس

بسیاری از افراد فکر می­کنند زمانی که یک سهم در صف فروش قرار دارد و در پایین‌ترین قیمت خود است زمان مناسبی برای خرید  این سهم است. این سخن تا حدود زیادی درست است اما همیشه به این صورت نیست و گاهی روند نزولی سهم به مدت طولانی ادامه‌دار خواهد بود.

به‌طور کلی اگر مشاهده کردید که قیمت یک سهم از ارزش واقعی آن سهم کمتر است نسبت به خرید آن اقدام کنید؛ خرید این سهم نمی­تواند اشتباه باشد زیرا حتما قیمت هر سهم به ارزش واقعی آن برمی­گردد؛

اما بسیاری از سهم­ ها ارزش چندانی ندارند و به خاطر خوش‌بینی عده‌ای برای این سهم ­ها صف خرید تشکیل می­شود که خرید این سهم ­ها کار اشتباهی است. در نتیجه برای معامله در بازار بورس نباید دچار هیجان شوید.

بهترین زمان برای خرید و فروش سهام چه زمانی است؟

اصول متفاوتی برای پیداکردن بهترین زمان برای خریدوفروش یک سهم وجود دارد اما در مرحله اول شما باید یاد بگیرید که یک معامله‌گر هستید. در نتیجه نسبت به سهام‌تان احساسی و با تعصب برخورد نکنید.

چنان‌چه می‌بینید که قیمت یک سهام از ارزش ذاتی آن پایین‌تر است نسبت به فروش آن اقدام کنید؛ زیرا این حباب قیمت پایدار نخواهد بود و قیمت این سهم به ارزش واقعی خود برمی­گردد. پرکاربرد‌ترین روش ­ها برای تشخیص زمان درست خریدوفروش یک سهم:

خرید و فروش سهام بر اساس ارزش ذاتی سهام

ارزش واقعی یک سهام به معنای سود خالص و جریانات مالی آن به نسبت اعضای سهامدار است. به این صورت که اگر ارزش دارایی یک سهام از ارزش فعلی آن سهم برای هر سهامدار بیشتر باشد به معنای ارزش بالای ذاتی سهام نسبت به قیمت اکنون آن است.

فروش سهم­ هایی که ارزش واقعی و ذاتی بالاتری از قیمت آن دارند کار اشتباهی است. معامله‌گران حرفه‌ای همواره اقدام به خرید سهم ­هایی که قیمتی کمتر از ارزش ذاتی دارند می‌کنند زیرا این امر می‌­تواند سودآور باشد.

خرید و فروش سهام بر اساس فرصت بهینه

استراتژی خریدوفروش سهام بر اساس فرصت بهینه مخصوص افرادی است که همواره فرصت­ های موجود در بازار را رصد کرده و تحلیل می­کنند تا به سرعت فرصت­ های بهینه را کشف کنند و اقدام به سرمایه گذاری نمایند.

در این روش از خریدوفروش سهام هدف، داشتن سبد سهام بهینه است. پس اگر سهمی را مشاهده کردید که دارای موقعیت مناسب است و سهامی دارید که شرایط بهینه چندانی ندارد و انتظار زیادی برای سوددهی از آن نمی‌رود سهام بهینه را جایگزین آن کنید.

خرید و فروش سهام بر اساس وخامت اوضاع بنیادی

این استراتژی بسیار مشابه استراتژی فروش سهام بر اساس ارزش ذاتی است؛ اما در این روش از خریدوفروش سهام فروش، زمانی اتفاق می­افتد که روند نامطلوبی حاکم بر شرایط شرکت باشد. یعنی اگر سهامدار با بررسی ترازنامه شرکت و میزان نقدینگی متوجه شد که شرایط رو به افول است متوجه می‌شود که وقت فروش سهام است.

خرید و فروش سهام بر اساس مدیریت سرمایه

در این شیوه سرمایه گذران بر حسب میزان ریسکی که حاضر هستند برای سرمایه خود در نظر بگیرند اقدام به سرمایه گذاری و فروش سهام می­‌کنند.

مثلا برای خود یک حدد ضرر تعیین می‌کنند به این صورت که برای سرمایه خود مثلا 15 درصد حد ضرر در نظر می­گیرند و هنگامی که ضرر آن‌ها به 15 درصد از کل سرمایه اولیه رسید اقدام به فروش سهم می­کنند تا متحمل ضرر بیشتر نشوند. شیوه دیگر این است که وقتی سوددهی سهام کم می­شود اقدام به فروش آن کنید زیرا کاهش سود نیز نوعی زیان است.

خرید و فروش سهام بر طبق پیش بینی اصول نموداری

با استفاده از تحلیل­ های بنیادی و استفاده از توابع و ریاضیات می­توان برای سهام خود نقطه خریدوفروش تعیین کنید. این روش قطعیت چندانی ندارد اما می­‌توانید با ترکیب این روش و روش ­های دیگر استراتژی دقیق‌تری ایجاد کنید. درواقع استفاده از این تحلیل­ ها باعث می­شود که با دید بازتر اقدام به خریدوفروش سهام کنید و در هر محدوده واکنش و تصمیم‌گیری درست‌تری داشته باشید.

نتیجه‌گیری

در این مقاله سعی کردیم تا با شما در خصوص مناسب ترین زمان به منظور سرمایه‌گذاری در بازار بورس صحبت کنیم. بنابر آن‌چه در این مقاله به شما توضیح دادیم به صورت خلاصه می‌توانم بگویم که هیچ زمان خاصی برای ورود به این تجارت وجود ندارد و تقریباً همیشه زمان مناسبی برای انجام دادن این کار است.

تنها کافی است تا از علم و مهارت کافی در این راستا برخوردار باشید تا بتوانید به نتایجی موفقیت‌آمیز دست پیدا کنید. برخی از افراد معتقدند که اخبار و اتفاقات روز دنیا می‌تواند در سقوط و یا صعود یک سهام نقش اساسی داشته باشد که البته حرف کاملا درستی است.

اما شما باید بدانید که اگر بدون داشتن علم و اطلاعات کافی وارد این صنعت شوید قطعاً پس از مدتی سود‌گیری به علت عدم دانایی در مدیریت کردن سهام‌هایتان دچار ضرر خواهید شد پس این نکته را آویزه گوشتان کنید که داشتن علم و اطلاعات کافی از بورس مهمترین عامل در موفقیت شماست.

بیشتر بخوانید :

مفاهیم و اصطلاحات مهم بازار بورس

چگونه نمای بازار و دیده بان بازار بورس را ببینیم؟

سهام شرکت ‌های بزرگ را خریداری کنیم یا شرکت ‌های کوچک؟

به این مطلب امتیاز دهید
خروج از نسخه موبایل