نماد سایت سرمایه سازی | جامع ترین وبسایت آموزش سرمایه گذاری

بلاک چین چه کاربردهایی دارد؟

بلاک چین چه کاربردهایی دارد؟

با ظهور فناوری دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger) و در نتیجه بلاک چین (Blockchain) که یک زیر مجموعه آن به حساب می‌آید، تغییرات بزرگی در دنیای اقتصاد به وجود آمده و روز به روز این تکنولوژی نوپا در حال توسعه و پیشرفت چشم‌گیری است.

طبق گفته‌های مختصصین دنیای دیجیتال، آینده ما با تکنولوژی بلاک چین پیوند خورده و بی شک جهان ما را در آینده‌ای نه چندان دور تغییر خواهد داد. امروزه فناوری بلاک چین به ما کمک کرده تا بسیاری از فعالیت‌های مالی خود را با امنیت و سرعت بیش‌تری به انجام رسانده و با آسودگی خاطر این این تکنولوژی استفاده کنیم.

ارز دیجیتال

مهم‌ترین و معروف‌ترین کاربرد بلاک چین در رمز ارزها یا همان ارزهای دیجیتال است که در آن‌ها بلاک چین مانند یک بستر برای انجام معادلات دیجیتالی عمل می‌کند. بلاک چین با به وجود آمدن مشهورترین ارز دیجیتال دنیا که همان بیت کوین است، مورد توجه تمام علاقه‌مندان دنیای دیجیتال قرار گرفت؛

به همین دلیل حدود 1600 رمز ارز پس از به وجود آمدن بیت کوین راه اندازی شدند که هر کدام از نظر امنیتی و سرعت تراکنش آن‌ها عملکرد بسیار خوبی دارند.

بلاک چین این امکان را به کاربران و سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال می‌دهد تا با امنیت کامل و بدون آن که کسی بتواند به اطلاعات آن‌ها دسترسی پیدا کند، به معاملات دیجیتالی خود بپردازند.

انتخابات دیجیتال

از زمان‌های گذشته تا به امروز، دولت‌ها با استفاده از کاغذ و صندوق‌های رای انتخابات را برگزار ‌می‌کنند که هزینه سنگین و اشتباهات زیادی به همراه دارد. ورود تکنولوژی بلاک چین در انتخابات باعث می‌شود انتخابات کشورها با شفافیت و سهولت بسیار بالایی انجام گرفته و احتمال تقلب در آرا را به صفر می‌رساند؛

همچنین به کار گیری پرسنل کم‌تر و همچنین هدر نرفتن کاغذ و زمان، باعث کم شدن هزینه‌های مالی دولت‌ها می‌شود. انتخابات با استفاده از شبکه بلاک چین در کشورهای آمریکا، سوئیس و روسیه به طور آزمایشی انجام شده و از آن‌ها سربلند بیرون آمده است؛ پس در آینده‌ای نه چندان دور، شاهد انتخابات دیجیتالی در سطح جهان خواهیم بود.

قراردادهای هوشمند

کاربرد شبکه بلاک چین در زمینه اقتصاد فقط با ارز دیجیتال خلاصه نمی‌شود، بلکه کاربردهای دیگری از بلاک چین نیز وجود دارند که باعث دگرگونی در دنیای اقتصاد شده اند.

یکی دیگر از کاربردهای بلاک چین در زمینه مالی، قراردادهای هوشمند هستند. قرارداد هوشمند مانند یک واسطه بین طرفین قرارداد عمل کرده و بستر انجام تراکنش‌های مورد نیاز آن‌ها را بدون نیاز به واسطه فراهم می‌کند.

از ویژگی‌های مهم قراردادهای هوشمند، برگشت ناپذیری و غیر قابل ردیابی بودن آن‌هاست.

خودروها

همان‌طور که می‌دانید کیلومتر شمارها ابزارهایی هستند که مار را از مقدار مسافتی که یک خودرو طی کرده آگاه می‌سازند. معمولا وقتی میخواهیم خودرو‌ بخریم به کیلومتر شمار آن دقت می‌کنیم و مطمئن هستیم که این ابزار به ما دروغ نمی‌گوید؛ در حالی کلاه‌برداران با دستکاری کیلومتر شمارها به راحتی می‌توانند اطلاعات خودروی شما را دستکاری کرده و یک ماشین کارکرده را به جای یک ماشین نو به شما بفروشند.

شبکه بلاک چین در این زمینه می‌تواند با ثبت اطلاعات خوردروها در خود، امنیت این اطلاعات را تضمین کرده و مانع سوء استفاده سودجویان شود. این ایده هم اکنون روی 100 خوردروی آلمانی و سوئیسی در حال تست و آزمایش است و در آینده‌ای نه چندان دور اجرایی خواهد شد.

دفتر اسناد رسمی

معمولا هر اطلاعاتی که توسط یک انسان بر روی کاغد نوشته شود، امکان اشتباه و دست‌کاری در آن وجود دارد. دفاتر اسناد رسمی از مهم‌ترین اطلاعات مالی شما با استفاده از کاغذ و سیستم‌های قدیمی و از رده خارج محافظت می‌کنند که یک مشکل امنیتی بزرگ به حساب می‌آید.

اگر به جای این سیستم قدیمی از تکنولوژی بلاک چین استفاده شود، امنیت اطلاعات شما تضمین شده و دیگر امکان دست‌کاری اطلاعات شما وجود نخواهد داشت. هم اکنون هندوراس و سوئد به صورت آزمایشی از فناوری بلاک چین برای ثبت املاک در کشور خود استفاده می‌کنند.

احراز هویت

معمولا برای انجام احراز هویت آنلاین به منظور ثبت نام در سامانه‌های دولتی مجبور هستید با اسکن کردن مدارک شناسایی خود و یا حتی عکس یا فیلم گرفتن از خود، این کار را انجام دهید.

در حالی که سازمان‌ها می‌توانند با به کار گیری فناوری بلاک چین اطلاعات مردم را فقط برای یک بار دریافت کرده و هر وقت که نیاز بود از آن استفاده کنند. این کار هم باعث ارتقای کیفیت اطلاعات دریافتی و هم افزایش امینت در حفاظت از آن اطلاعات می‌شود.

خیریه‌ها

همانطور که در مقالات blockchain website ذکر شده بسیاری از خیرین به خاطر نبود اعتماد و اطمینان به موسسه‌های خیریه، نگران نرسیدن کمک‌های آن‌ها به دست افراد نیازمند هستند. ویژگی شفافیت اطلاعات موجود در شبکه بلاک چین این امکان را به خیرین می‌دهد تا با آسودگی خاطر کمک‌های خود را به دست این سیستم سپرده و از فرایند آن به راحتی مطلع شوند.

سیستم‌های دولتی

معمولا سایت‌ها و یا سیستم‌های دولتی بسیار کند هستند و برای دسترسی به اطلاعات آن‌ها وقت بسیاری صرف می‌شود. همچنین در این سیستم‎ها به دلیل نبود ناظر، به راحتی می‌توان اطلاعات را به نفع افراد دیگر تغییر داده و موجب فساد در نظام اداری شد.

استفاده از شبکه بلاک چین می‌تواند به تمامی این مشکلات خاتمه داده و یک فضای سریع و سالم برای سیستم‌های دولتی کشورمان به وجود بیاورد.

کاربردهای گفته شده تنها قسمتی از دریای بی‌کران تکنولوژی بلاک چین است. این سیستم پتانسیل بسیار زیادی برای استفاده آن در زمینه‌های مختلف داشته و قطعا آینده ما با تکنولوژی بلاک چین گره خورده است.

بنابراین با کسب اطلاعات بیش‌تر در زمینه دفتر کل توزیع شده و به خصوص بلاک چین، می‌توانیم خود را برای آینده‌ای نه چندان دور آماده ساخته و از مزایای این تکنولوژی بی نظیر استفاده کنیم.

بیشتر بخوانید :

اوراکل oracle چیست؟

کومودو komodo چیست؟

ارزهای دیجیتال جایگزین بیت کوین

به این مطلب امتیاز دهید
خروج از نسخه موبایل