نماد سایت سرمایه سازی | جامع ترین وبسایت آموزش سرمایه گذاری

کد بورسی چیست و چگونه آن را دریافت کنیم؟

کد بورسی چیست؟

وقتی شخصی بخواهد از تسهیلات بانکی استفاده کند، نیاز به افتتاح حساب در یکی از بانک­ های مورد نظر خود دارد. همه ما حداقل یک بار در بانک حساب باز کرد ه­ایم و می‌­دانیم که روند به این­ صورت است که مدارک مورد نیاز را به بانک­ دار داده و او با ثبت آن­ ها در سیستم بانک یک شماره حساب به ما می­دهد.

همچنین شماره ملی هر فرد، راه شناسایی او از افراد هم­نام او است و تمام امور شهروندی با آن صورت می­گیرد. چنین مصداقی برای شناسه ­ای با نام کد بورسی نیز وجود دارد. به بیان ساده می­توانیم بگوییم که کد بورسی حکم شماره حساب و کارگزاری­ های بورس حکم بانک را برای سهام­داران دارد. در ادامه این مقاله از سرمایه سازی مراحل ثبت ­نام و دریافت کد بورسی و همچنین دلیل نیاز به آن را خواهیم گفت.

شناسه یا کد بورسی چیست و چه کاربردی دارد؟

کد بورسی شناسه­ ای است که برای هر شخص منحصربه‌فرد می­باشد. این شناسه از دو قسمت تشکیل شده ­است. قسمت اول سه حرف ابتدایی نام فامیل متقاضی و بخش دوم عددی 5 رقمی است. کد بورسی در معاملات مانند شماره ملی فرد است. بدون این کد افراد نمی­توانند اقدام به خریدوفروش سهام در بازار سرمایه کنند.

درواقع همان­طور که بدون شماره کارت یا شماره حساب نمی ­توانید عملیات بانکی انجام دهید، بدون شناسه بورسی نیز قادر به حضور در بازار سرمایه نخواهید بود.

نحوه دریافت کد بورسی به چه شکل است؟

دریافت کد بورسی نیاز به گذراندن دو مرحله ثبت ­نام دارد؛ یکی در سایت سجام و دیگری در یک کارگزاری دلخواه. پس از اتمام مراحل اولیه ثبت ­نام افراد باید احراز هویت شده و در نهایت کد مربوط به خود را دریافت خواهند کرد.

ثبت ­نام در سجام

برای آن­که بتوانید کد بورسی خود را دریافت کنید باید در یک کارگزاری عضو شوید. اما پیش از آن نیاز به ثبت ­نام در سامانه جامع اطلاعات مشتریان یا سجام دارید. پس از ثبت ­نام در سجام  یک کد رهگیری ده رقمی دریافت خواهید کرد.

برای ثبت ­نام در این سامانه باید مدارک و اطلاعات شناسایی خود را به طور صحیح و کامل وارد کنید. این اطلاعات شامل اطلاعات شناسنامه ­ای، شغلی، پستی و تحصیلی می­شود.

ثبت ­نام و احراز هویت در کارگزاری دلخواه

پس از آن­که کد رهگیری دریافت کردید، واجد شرایط عضویت در کارگزاری هستید. برای انتخاب کارگزاری باید تحقیقات کاملی انجام دهید و بسته به خدمات، سابقه و کیفیت کارگزاری ­ها یکی را انتخاب کنید. در این مرحله می‌­توانید با مراجعه به سایت کارگزاری مورد نظر، مراحل ثبت­نام را که مشابه عملیات عضویت در سجام است، انجام دهید.

پس از آن باید به صورت حضوری به یکی از شعب کارگزاری خود یا دفاتر منتخب پیشخوان دولت مراجعه کرده و نسبت به احراز هویت اقدام کنید.

پس از اتمام این مراحل، کد بورسی در اختیار شما قرار خواهد گرفت. این کد اجازه انجام معامله در بازار سرمایه را برای شما فراهم خواهد کرد. پس از آن باید برای دریافت کدی اقدام کنید، که معامله از راه دور را برای شما میسر می­کند. این کد با نام کد معاملات آن­لاین شناخته می­شود

به یاد داشته ­باشید که در هنگام ثبت نام متعهد خواهید شد از قوانین مخصوص بازار بورس تبعیت کنید و تنها در صورت پذیرفتن آن­ ها می‌­توانید ثبت ­نام را تکمیل کنید. تخطی از این قوانین کد بورسی شما را غیرفعال خواهد کرد.

کد معاملات آنلاین چیست و به چه افرادی تعلق می­گیرد؟

کد معاملات آنلاین شناسه ­ای است که پس از ثبت نام آنلاین در کارگزاری و تنظیم نام کاربری و کلمه عبور به شما داده می­شود. با استفاده از این شناسه، قادر خواهید بود تا معاملات خود را به صورت آنلاین و از طریق وب­سایت انجام دهید. این کد فقط به افرادی که مدرک تحصیلی بالای دیپلم دارند تعلق می­گیرد.

برای شخصی که مدرک پایین­ تر از دیپلم دارد، کد معاملات آفلاین قابل صدور است. یعنی آن شخص باید برای انجام معامله به صورت حضوری یا تلفنی اقدام کند و از طریق وب­سایت قادر به خرید و فروش نخواهد بود.

آیا برای تعداد کد معاملات آنلاین محدودیت وجود دارد؟

توجه داشته­ باشید که هر فرد می­‌تواند چندین کد معاملات آنلاین داشته­ باشد. درواقع افراد می­‌توانند در کارگزاری ­های مختلفی عضو شوند و به ازای هریک کد معاملات آنلاین مخصوص به آن کارگزاری را دریافت کنند. عضویت در کارگزاری هزینه­ ای برای شما ندارد. کارگزاری­ ها برای کسب درآمد به ازای هر معامله ­ای که انجام دهید، کارمزد دریافت می­کنند.

در مقابل کد بورسی یکتا است، و افراد نمی‌توانند چند شناسه مختلف داشته ­باشند.

آیا برای دریافت کد بورسی محدودیت سنی مطرح است؟

خیر. هیچ محدودیت سنی برای دریافت کد بورسی وجود ندارد. تنها تفاوتی که بین ثبت نام در بورس برای افراد بالای 18 سال با افراد زیر 18 سال وجود دارد این است که، در مراحل ثبت نام افراد زیر 18 سال، اطلاعات شناسنامه­ ای و شغلی سرپرست او نیز باید ثبت شوند. از نظر انجام مراحل هیچ تفاوتی بین این دو وجود ندارد.

فعال ­سازی کد بورسی چگونه انجام می­شود؟

شما زمانی قادر به استفاده از کد بورسی خود خواهید بود، که کد بورسی فعال شده باشد. با اتمام مرحله احراز هویت آنلاین، کار شما تمام شده و باید منتظر فعال­سازی آن از طرف کارگزاری بمانید. معمولاً در کمتر از یک هفته شناسه شما فعال می‌شود.

اگر کد بورسی خود را فراموش کنیم، راهی برای بازیابی آن وجود دارد؟

بله؛ نیاز نیست نگران مسئله بازیابی شناسه خود باشید. در صورت فراموشی می‌توانید به سامانه استعلام کد بورسی مراجعه کرده و با واردکردن اطلاعات درخواستی، کد بورسی خود را بازیابی کنید.

سخن پایانی

کد بورسی، عامل شناسایی شما در بازار سرمایه است. چنان‌چه تصمیم خود را برای ورود به این بازار گرفته ­اید، اولین قدم بعد از آموزش بورس است.

دریافت کد بورسی و احراز هویت در بورس به خودی خود کار سختی نیست و تنها با چند کلیک و واردکردن چند داده کار به پایان می­رسد. آن­چه از همین ابتدا اهمیت دارد، انتخاب­ های شما است. بنابراین توصیه جدی به سرمایه گذاران جدید این است که به خوبی در مورد کارگزاری­ ها تحقیق کنید و بهترین را برای خود انتخاب کنید.

علاوه ­بر تمام این­ ها و جدای از بحث اصلی این مقاله، باید بدانید که ورود به بازار بورس ساده است، اما کسب موفقیت در آن بسیار پیچیده است. آن­چه شما را در مسیر رشد یاری خواهد کرد، دانش و توانایی تحلیل بازار است.

بیشتر بخوانید :

سهام شرکت های بزرگ را بخریم یا شرکت های کوچک؟

صف خرید و فروش در بورس چیست؟

منظور از حباب در بورس چیست؟

به این مطلب امتیاز دهید
خروج از نسخه موبایل