نماد سایت سرمایه سازی | جامع ترین وبسایت آموزش سرمایه گذاری

صف خرید و فروش سهام در بورس چیست؟

صف خرید و فروش سهام در بازار بورس چیست؟

یکی از مفاهیم ضروری و بسیار مهم که نیاز است تمام فعالان بازار سرمایه با آن آشنا باشند، صف خرید و فروش سهام در بازار بورس است. اطلاعات کافی درباره این شرایط باعث می‌شود که افراد به صورت هیجانی تصمیم نگیرند و کاملا برنامه‌ریزی‌شده و در شرایط مناسب‌تری اقدام به خرید یا فروش سهم خود کنند.

اگرچه عده‌ای معتقد هستند که ایجاد این صف‌ها نمی‌تواند به‌صورت صددرصدی مبنای معاملات بورسی باشد، اما از تاثیرات بسیار زیاد آن نیز نباید چشم‌پوشی کرد. پس اگر دوست دارید با این مفاهیم آشنا شوید، این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

همه چیز درباره صف خرید و فروش در بازار سهام

طبق قوانین موجود در بازار سهام، هر نماد باید فقط و فقط در بین یک کف تا سقف قیمتی از پیش تعیین‌شده معامله شود. به‌عنوان مثال برخی از نمادها تنها تا ۳ درصد مجاز هستند که نوسان دهند، حالا این نوسانات می‌تواند مثبت باشد یا منفی؛ این در حالی است که برخی دیگر از سهم‌ها ۵ درصدی هستند.

فعالان بازار با اطلاع دقیق از این موارد و شناخت صف خرید و فروش به صورت مجزا، می‌توانند کاملا آگاهانه و حرفه‌ای اقدام به معامله سهام خود کنند.

تعریف صف خرید

زمانی که صحبت از صف خرید می‌شود، یعنی سفارش‌های معامله‌گران در بالاترین قیمت از قبل تعیین‌شده و مجاز روزانه یک سهم قرار دارد؛ به عبارتی صف خرید یک سهم، زمانی ایجاد می‌شود که سهامداران علاقه زیادی به خرید آن سهم دارند.

در این مواقع تعداد خریداران نسبت به تعداد فروشندگان بیشتر خواهد شد؛ بنابراین سهم مورد نظر در بالاترین قیمت مجاز آن روز معامله و حجم تقاضای یک سهم از عرضه آن نیز بیشتر می‌شود.

تعریف صف فروش

زمانی که صحبت از صف فروش می‌شود، یعنی سفارش‌های معامله‌گران در پایین‌ترین قیمت از قبل تعیین‌شده و مجاز روزانه قرار می‌گیرند. به عبارتی در صف فروش یک سهم زمانی ایجاد می‌شود که سهامداران بنا به شرایط و یا از سر سیاست‌ها اقدام به فروش سهام خود در کمترین قیمت مجاز روزانه می‌کنند.

در این صورت شرایط معکوس می‌شود و تعداد فروشندگان یک سهم بیشتر از خریداران آن است و حجم عرضه بیشتر از تقاضا می‌شود.

نحوه تشخیص صف خرید از صف فروش

هر کارگزاری برای آگاه‌کردن کاربران خود یک سری اطلاعات را از طریق سایت، نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌ها در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند. یکی از این اطلاعات ارائه آمار خریداران و فروشندگان از طریق مشاهده در تابلوی مورد نظر است. میزان سفارش‌ها بر اساس سطح خرید یا فروش مشخص می‌شود.

برای اینکه مطمئن شوید سفارش‌های روزانه جزو کدام دسته هستند، باید کمترین و بیشترین قیمت هر نماد را چک کنید. اگر روی نقطه کمترین بود که مشخص است معامله‌گران در حال پر کردن صف فروش هستند و بالعکس اگر میزان سفارش‌ها در نقطه بیشترین قیمت بود، یعنی اینکه فعالان بازار در حال تشکیل صف خرید هستند.

البته همیشه هم صف خرید و فروش تشکیل نمی‌شود و در بسیاری از مواقع سهم‌ها در میانه قیمت‌های تعیین‌ شده نوسان دارد، بنابراین از آن‌جایی که میزان عرضه‌وتقاضا بر قیمت بازار اثرگذار است، شناخت به موقع صف‌های خرید و فروش آن می‌تواند در تعیین یک استراتژی موفقیت‌آمیز، سودآور و تاثیرگذار باشد یا حداقل از ضرر بیشتر جلوگیری کند.

توجه داشته باشید، زمانی که سهام یک شرکت در صف خرید قرار می‌گیرد، دلیل نمی‌شود که قیمت پایانی و اثرگذار آن در سود آن روز نیز مثبت پنج باشد و فقط زمانی این اتفاق می‌افتد که حجم‌ مبنای آن پر شده باشد.

در طرف دیگر ماجرا، این قضیه برای صف فروش هم صادق است. در صف فروش حتی با وجود این که ممکن است سرمایه ‌گذارهای زیادی برای فروش سهام خود با کمترین قیمت مجاز روزانه اقدام کنند، اما چون حجم مبنای آن سهم که از پیش مشخص‌شده، پر نشده پس میزان ضرر سهام‌داران در این روز در کف قیمت یعنی منفی ۵ نخواهد بود.

ترفندهای مهم برای بهره‌مندی از صف خرید و فروش

اول از همه باید بگوییم زمانی که در صف خرید و فروش قرار می‌گیرید، اولویت تعلق سهام با افرادی خواهد بود که پیش از شما سفارش خود را ثبت کرده‌اند. برای این که جایگاه بهتری از این نظر داشته باشید و سفارش شما سریع‌تر از سایرین ثبت شود، چند نکته را به خاطر داشته باشید.

اول این که استفاده از کارگزاری شلوغ به دلیل دیر ثبت‌کردن سفارش‌ها و شلوغی و ازدحام فعالان و کاربران تاثیر منفی در سطح سفارش به موقع خواهد داشت و احتمال دارد چند ثانیه دیرتر سفارش شما را ثبت کند. پس در این مواقع هرچه کارگزاری، خلوت‌تر باشد بهتر است؛ هر چند که چنین کارگزاری‌هایی هم معایب خاص خود را دارند.

دیگر این که سرعت اینترنت تاثیر زیادی بر ثبت سفارش دارد. افرادی که از اینترنت پرسرعت استفاده می‌کنند در مقابل کسانی که اینترنت‌شان مدام در حال قطع و وصل شدن است، شانس بهتری در ثبت به موقع سفارش خود دارند.

این مسئله به خصوص در زمانی که یک عرضه اولیه وارد بازار بورس شود، اهمیت زیادی پیدا خواهد کرد؛ مخصوصا اگر سهام، سهم یک شرکت معروف، بزرگ و معتبر باشد؛ زیرا چنین سهامی اصولا تا مدت زیادی در صف فروش قرار دارد و اکثر افراد برای خرید از آن‌ها اقدام می‌کنند.

در برخی از شرایط، ماندن در صف خرید به سود فعالان بورس نخواهد بود و آن هم به دلیل این است که امکان دارد خریدی در سقف قیمتی انجام شود، اما از طرف دیگر امکان دارد کمی بعد افت کرده و به صف فروش برود که می‌تواند حتی ضرر ۱۰ درصدی را برای ما به دنبال داشته باشد.

حال سوال این‌جا است که چه موقع از ماندن در صف خرید مطمئن باشیم؟ پاسخ روشن است. زمانی ماندن در صف خرید ریسک کمتری دارد که میزان حجم خرید از حجم مبنا بسیار بیشتر باشد.

سخن آخر

در اینجا به صورت کامل صف خرید و فروش سهام در بازار بورس را مورد بحث قرار دادیم. چنین صف‌هایی تاثیرات مثبتی بر ارزش‌گذاری هر نماد دارند، بنابراین بالا بردن سطح اطلاعات درباره این صف‌ها و سایر مبانی بورس می‌تواند منجر به رشد سرمایه شما شود. در آخر امیدواریم نکات ذکر شده در این مقاله، شما را به خوبی با این موضوع آشنا کرده باشند و بتوانید از آن استفاده لازم را ببرید.

بیشتر بخوانید :

خرید پله‌ای سهام در بورس چیست؟

نکات مهم برای ورود به بورس

آیا می ­توان سهام عدالت را انتقال داد؟

به این مطلب امتیاز دهید
خروج از نسخه موبایل