نماد سایت سرمایه سازی | جامع ترین وبسایت آموزش سرمایه گذاری

درس های مهم از روش کار ایلان ماسک

درس های مهم از روش کار ایلان ماسک

همه ما «ایلان ماسک» را به ‌عنوان مدیر عامل تسلا و یک فرد بسیار موفق می‌شناسیم؛ اما شاید خیلی از ما ندانیم که او فعالیت‌های خود را از کجا آغاز کرد و چگونه به این جایگاه رسید. «ایلان ماسک» در آفریقای جنوبی به دنیا آمد و برای تحقق رویاهای خود به لس ‌آنجلس نقل مکان کرد.

او فعالیت‌های خود در حوزه فناوری و تکنولوژی را با دست خالی آغاز کرد و رفته ‌رفته به جایی رسید که امروز در رتبه یک ثروتمندترین افراد جهان قرار دارد.

وی بنیان‌گذار بزرگ‌ترین شبکه انتقال پول به نام «پی‌پال» بوده و همچنین شرکت‌های «تسلا» و «اسپیس ایکس» را اداره می‌کند. او شخصی مبتکر و خلاق است که در حرفه کاری خود با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کرد؛ اما هیچ گاه خود را نباخت. الگوبرداری از افراد بزرگ و موفقی مانند «ایلان ماسک» می‌تواند به پیشرفت شخصی شما کمک بسیار زیادی کند؛ به همین دلیل در این مقاله چند درس مهم از روش کاری «ایلان ماسک» را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

اولین درس: شخصیتی منعطف و انتقاد پذیر داشته باشید

به گفته «ایلان ماسک» زمانی که درباره tesla model s از افراد مختلف نظرسنجی می‌کرده، این کار را تنها برای فهمیدن نقاط ضعف کار خود و تلاش بیشترش برای رفع این ضعف‌ها انجام می‌داده است. تمام اوقاتی که از دوستانش درباره محصولات دریافتی‌شان نظر می‌خواهد قطعا این کار را برای دریافت تعریف و تمجید انجام نمی‌دهد و درواقع می‌خواهد روی بهتر شدن کارهای خود تمرکز کند.

ایلان ماسک یک روش برای افزایش میزان انتقادپذیری ارائه می‌کند. در این روش، او از افراد می‌خواهد که لیستی از پنج نفری که بیشترین و بی‌رحمانه‌ترین انتقادات را از او می‌کنند، تهیه کرده و با آن‌ها تماس بگیرد و از آن‌ها بخواهد که انتقادات صادقانه‌ای درباره کارهای او کنند. این کار می‌تواند ظرفیت انتقادپذیری آن‌ها را بیشتر کرده و به آن‌ها کمک کند تا از این انتقادات در جهت پیشرفت و رفع نواقص مختلف استفاده کنند.

درس دوم: با چالش ‌های زندگی خود مواجه شوید

برای انجام این کار،ایلان ماسک توصیه می‌کند که مهم‌ترین چالش‌هایی را که فکر می‌کنید با آن‌ها مواجه هستید را یادداشت کنید. این چالش‌ها می‌توانند در زندگی حرفه‌ای یا شخصی شما باشند. سپس سعی کنید چالش‌های خود را به کمک اساسی‌ترین مولفه‌های موجود آن‌ها برطرف کنید.

سومین درس: تنها روی یک کار مشخص متمرکز باشید

تمامی افراد موفق، از جمله ایلان ماسک معتقدند که برای موفقیت باید روی یک کار تمرکز داشته باشید. اگر هدف مشخصی دارید، سعی کنید تمامی فعالیت‌های‌تان را در راستای پیشرفت و رسیدن به آن هدف تنظیم کنید.

به گفته ایلان ماسک کمپانی تسلا تا کنون پول و سرمایه خود را برای تبلیغات خرج نکرده است و تمام تمرکز و سرمایه خود را در راستای تولید خودروهای با کیفیت‌تر به کار گرفته است. او توصیه می‌کند که لیستی از ۲۰ هدف مهم خود برای سال آینده تهیه کنید. سپس ۵ تا از مهم‌ترین اهداف را مشخص کرده و تنها روی رسیدن به آن‌ها تمرکز کنید. خواهید دید که با سرعت بالاتری به هدف‌های‌تان می‌رسید.

درس چهارم: شکست پلی برای رسیدن به پیروزی است

بیشتر افراد به خاطر ترس از شکست هیچ‌گاه در راستای رسیدن به اهداف‌شان قدم برنمی‌دارند و هزینه نمی‌کنند. ایلان ماسک هم مانند سایر افراد، بارها و بارها شکست را در کارهایش تجربه کرد.

برای مثال او دو بار در انجام پروژه اسپیس ایکس با شکست مواجه شد و ۹۰میلیون دلار ضرر کرد؛ اما بار سوم و با رفع نواقص قبلی توانست موفق به دریافت یک قرارداد ۱.۲ میلیارد دلاری با ناسا از طریق همین پروژه شود. اما روش کار ایلان ماسک برای برگرداندن ورق چیست؟

برای آغاز فعالیت‌های‌تان و رسیدن به موفقیت با انجام آن‌ها، بدترین حالت ممکن را یادداشت کنید. حال این بدترین حالت را به چند بخش تقسیم کرده و تمامی احتمالاتی را که می‌توانند منجر به عدم موفقیت شما شوند را یادداشت کنید. در مرحله بعدی از عوامل غیرقابل تغییر صرف‌نظر کرده و در راستای برطرف‌کردن مشکلاتی که می‌توانید آن‌ها را تغییر دهید تلاش کنید.

پنجمین درس: نگرانی‌های‌تان را تا حد ممکن از بین ببرید

در مرحله قبلی شما بدترین حالت ممکن از شکست در کار و اهداف‌تان را مشخص کردید؛ اما این کار نمی‌تواند ترس‌های شما را از بین ببرد. برای مقابله با ترس‌های‌تان می‌توانید بدترین شرایط ممکن را شبیه‌سازی کنید.

برای مثال ایلان ماسک وقتی تصمیم به کارآفرینی گرفت، ابتدا روزانه تنها با یک دلار زندگی می‌کرد. این طرز زندگی به او نشان داد که به عنوان یک کارآفرین می‌تواند در شرایط مالی بد و با وجود بی‌پولی زندگی کند. برای از بین بردن این نگرانی‌ها ایلان ماسک توصیه می‌کند که بدترین شرایط ممکن را بنویسید و در صورت امکان آن را برای خود شبیه‌سازی کنید.

اگر می‌توانید با بدترین کابوس خود برای رسیدن به هدف‌های‌تان زندگی کنید، قطعا زمان آن رسیده که فعالیت‌های‌تان را آغاز کنید.

درس ششم: در محدوده بزرگ تری بیاندیشید

برای رسیدن به موفقیت به این فکر نکنید که چه کاری می‌تواند برای شما پول ساز باشد. به این فکر کنید که با انجام این کار چه مشکلاتی را می‌توانید حل کنید یا انجام این کار چه سودی برای بشریت و جهان به همراه خواهد داشت.

ایلان ماسک هیچ‌گاه درباره رسیدن به پول و درآمد صحبت نمی‌کند. او همواره در صحبت‌هایش به هدف‌های اسپیس ایکس مبنی بر زندگی بشر در چند سیاره یا تحقق اهداف تسلا در جهان صحبت می‌کند.

به عقیده ایلان ماسک اگر کاری در نظر دارید که به اندازه کافی برای‌تان اهمیت دارد، حتی اگر برای انجام آن بخت با شما یار نباشد باز هم لازم است که آن کار را انجام بدهید.

او همچنین توصیه می‌کند که برای برداشتن این گام، پروژه‌های فعلی خود را یادداشت کنید. سپس بررسی کنید که آیا انجام این پروژه‌ها مشکلی را در جهان حل می‌کند یا خیر؟ اگر پاسخ خیر است، کارهایی را که نیاز دارید انجام دهید تا تغییر مثبتی در جهان ایجاد شود، بنویسید.

نتیجه گیری

برای رسیدن به اهداف‌تان همواره تلاش کرده، نقاط ضعف خود را برطرف کنید و از شکست نترسید. بدانید که کلیه افراد موفق هم روزی طعم شکست را چشیده‌اند؛ اما با این‌حال هیچ‌گاه دست از تلاش برنداشته‌اند. برای رسیدن به اهداف‌تان لازم است که از شکست‌های خود درس بگیرید و همواره درحال یادگیری باشید.

با ترس‌های خود مواجه شوید و آن‌ها را شکست دهید. همواره برای بهترکردن جهانی که در آن زندگی می‌کنید تلاش کنید و بدانید که آن‌چه افراد موفق را به بالاترین جایگاه رسانده است تنها تلاش، پشتکار، مطالعه، ریسک پذیری، تمرکز و تجربه است.

در این مقاله ۶ درس مهم از روش کار ایلان ماسک و راه‌کارهای او برای رسیدن به موفقیت را به شما ارائه کردیم. امید است که با خواندن این موارد توانسته باشید کمی به افکار و اهداف خود نظم دهید و در مسیر هموارتری برای رسیدن به موفقیت گام بردارید.

بیشتر یخوانید :

افراد خودساخته چه ویژگی هایی دارند؟

روش های کاهش و از بین بردن اضطراب

چگونه انگیزه پیدا کنیم؟

101 ایده پولساز برای کسب و کار بدون سرمایه و با سرمایه کم

به این مطلب امتیاز دهید
خروج از نسخه موبایل