نماد سایت سرمایه سازی | جامع ترین وبسایت آموزش سرمایه گذاری

چگونه ایده های بکر خلق کنیم؟

چگونه ایده های بکر خلق کنیم؟

شاید بارها نیز برای شما هم پیش آمده باشد که ایده های بکری در ذهن شما جرقه بزند که این ایده ها می تواند بسیار پولساز شود ولی چیزی که در این میان اهمیت دارد، اصولی بودن ایده ها و تبدیل آن به مرحله اجرا می باشد. ولی شاید بارها نیز به مسائلی فکر کرده باشید و ایده ای به ذهنتان خطور نکند.

حال با خود فکر می کنید که چگونه ایده های بکر خلق کنیم؟ ما در این مقاله از سرمایه سازی روش هایی را برای شما بیان خواهیم کرد تا با استفاده از آن بتوانید ایده های بکری را خلق کرده و آن ها را به مرحله اجرا برسانید.

چگونه ایده به ذهنتان خطور می کند؟

برخی از افراد فکر می کنند که ایده ها یک شبه و به صورت کاملا اتفاقی به ذهن خطور می کند، این طرز تفکر درست است ولی همین ایده های اتفاقی و ناگهانی نیز بر اساس روندی در ذهن شما ایجاد می شود. برخی از افراد با الگو از ایده های قبلی و تغییر آن ایده های جدیدی به وجود می آورند ولی ما می خواهیم به شما بگوییم که چگونه خلاق بوده و ایده های جدید و تازه ای را به وجود بیاورید.

به ایده های گذشته فکر نکنید

شکستن الگوهای ذهنی و رهایی از شر الگوهای قدیمی، فرصت خلق ایده های جدید را از شما می گیرد به همین دلیل الگوها را در هم شکسته و ذهن خود را به چالش بکشید.

به چالش کشیدن پیش فرض های ذهنی، ذهن شما را بر روی ایده های نو باز می کند. به عنوان مثال فرض کنید که شما قصد خرید خودرویی را داشته ولی پول کافی برای خرید آن در حساب شما وجود ندارد.

حال شما برای تهیه این مبلغ چه کارهایی می کنید؟ برای آن به دنبال چه راه حل هایی هستید؟ شما برای تهیه این پول به چالش کشیده شده اید و ممکن است برای تهیه آن بیشتر کار کنید، وام بگیرید، به فکر فروش بخشی از لوازم خود کنید و … شما به هر روشی برای تهیه این سرمایه فکر می کنید. در نتیجه باید خود را در شرایط خلق ایده قرار دهید.

نمونه کار ببینید

شما با ذهن خلا و فکری که در آن هیچ دیدی وجود ندارد نمی توانید ایده جدیدی خلق کنید. در نتیجه برای کشف ایده های بکر باید نمونه کار بسیاری ببینید تا در شرایط خلق ایده قرار گرفته و الگویی را در ذهن خود داشته باشید. هنگامی که شما دیده های خود را بیشتر کنید، توجه بیشتری به محیط اطراف خود خواهید کرد و از تمامی منظره ها و اتفاقات اطراف خود ایده سازی می نمایید.

با افراد فعال معاشرت کنید

سعی کنید دوستان و آشنایان خود را در حیطه کاری خود انتخاب کنید. در این صورت همواره شما سعی می کنید که چیز جدیدی برای ارائه داشته باشید و همین عامل باعث پیشرفت شما خواهد شد. دوستانی که در زمینه خط فکری شما هستند شما را به سمت و سوی جدیدی سوق می دهند و گاهی یک حرف و یا سخنی می تواند باعث جرقه ای در ذهن شما شود.

فکر خود را عوض کنید

شما مجبور نیستید برای خلق ایده تنها بر روی یک موضوع فوکوس کنید. بنابراین می توانید موضوع را به شکل دیگری برای خود بیان کرده و از دید دیگری به موضوع بپردازید. سعی کنید که ذهن خود را بسته نگه نداشته و درگیر مسئله خاصی نکنید و به تمامی ابعاد و زوایای مسئله با دیدی باز نگاه کنید.

ذهن خود را خالی کنید

هنگامی که شما درگیر مشکلات و دغدغه های زندگی خود هستید، احتمال ایده های ناب در ذهن شما کاهش خواهد یافت. به همین دلیل بهتر است ذهن خود را از هر گونه مسائل و مشکلی خالی کرده و در محیطی آرام و به دور از دغدغه قرار بگیرید. حتی می توانید از روش مدیتیشن استفاده کنید و ذهن خود را برای خلق ایده های ناب خالی نمایید.

ایده های خود را ثبت کنید

سعی کنید که یک دفترچه یادداشتی با خود به همراه داشته و هر زمان که ایده ای هر چند کوچک در ذهن شما شکل گرفت، آن را یادداشت کنید تا فراموش نشود. گاهی همان ایده های کوچک و جزئی می تواند تبدیل به خلق ایده های بزرگ شود. حتی شما می توانید دیده ها و شنیده های روزانه خود را یادداشت کرده و به صورت هفتگی و یا ماهانه آن را مرور کنید.

مطالعه داشته باشید

برای ایده پردازی نیاز به مطالعه می باشد. قطعا هیچ ایده ای بدون علم و آگاهی اتفاق نمی افتد و شما برای دست یابی به ایده های تازه و بکر باید اطلاعات کاملی در مورد آن ایده داشته باشید وگرنه ایده خلق شده فاقد اعتبار بوده و پس از مدتی با شکست مواجه خواهد شد.

به عنوان مثال فرض کند که شما یک قطعه زمین دارید، با استفاده از آن می توانید چه کسب و کاری راه اندازی کنید، اگر دو زمینه داشته باشید چه. مطالعه نیز به همین صورت است و هر چه شما مطالعه بیشتری داشته باشید می توانید وسعت دید خود را گسترش دهید.

تکنیک های تاثیرگذار در ایده پردازی

تکنیک اسکمپر

اسکمپر شیوه ای برای ایده پردازی است که به وسیله باب ابری مطرح شد و در این بیانیه از قدرت اراده به عنوان محرک اصلی ایده یاد شده است. در اصل این شیوه به شما کمک می کند تا به صورت تخصصی چک لیستی از ایده های خود تهیه کرده و آن ها را تبدیل به یک موضوع پولساز کنید.

طوفان فکری

در این بیانیه هر فرد آزاد است هر ایده ای را که به ذهن دارد عنوان کند و درست و غلط آن اهمیت زیادی ندارد. شاید خیلی از ایده ها به نظر ساده و یا غلط برسد ولی هنگامی که به آن ایده شاخ و برگ داده شود می تواند تبدیل به ایده ای خلاق و جذاب شود. طوفان فکری را می توان به صورت تک نفره نیز انجام داد ولی برای نتیجه گیری بهتر باید به صورت گروهی برگزار شود.

تصویر سازی و محرک سازی

هنگامی که ایده ها به صورت یک شکل ترسیم شده در بیایند، به شما کمک می کنند تا بهتر بر روی ایده مانور داده و آن را حقیقی تر بدانید و بتوانید به راحتی تمامی زوایا و ابعاد موضوع را مورد بررسی قرار دهید. در واقع با این کار فکر شما از روی موضوع اصلی آزاد شده و شروع به بررسی ادامه موضوع می کند.

رویا پردازی

شاید به گمان بعضی از افراد رویا پردازی روشی موثر برای ایده پردازی محسوب نشود ولی همین رویا پردازی به شما کمک می کند که بدون هیچ حد و مرزی ایده ای را در ذهن خود نقش بسته و آن را گسترش دهید. خیلی از افراد با استفاده از رویا پردازی و خیال بافی به ایده های بسیار نابی رسیده اند. در نتیجه از رویا پردازی نترسید و به آن چیزی که در سر دارید فکر کرده و آن را به صورت اجرا شده بدانید.

گسترش معاشرت

در صورتی که شما تنها با افراد خاصی معاشرت کنید ذهن شما یک بعدی شده و دیگر چیزی برای ارائه نخواهید داشت. معاشرت با افراد مختلف باعث می شود که شما هم به موضوع و مسائل از زاویه های مختلف نگاه کرده و دیدگاهتان را بروز کنید. ایده های ناب شاید حتی با یک گفتگوی ساده با یک فرد معمولی شکل گیرد بنابراین هیچ اتفاق جدید و تازه ای را ساده نشمرید.

بیشتر بخوانید :

مشاوره کسب و کار رایگان

چگونه پولدار شویم؟

یک شبه پولدار شدن

به این مطلب امتیاز دهید
خروج از نسخه موبایل