نماد سایت سرمایه سازی | جامع ترین وبسایت آموزش سرمایه گذاری

چگونه انگیزه پیدا کنیم؟

چگونه انگیزه پیدا کنیم؟

انگیزه در انجام هر کاری از مهم‌ترین مولفه‌هایی است که می‌تواند برای ما موفقیت را به همراه داشته باشد. برای همین بسیاری به این فکر می‌کنند که چگونه خواهند توانست تا در انجام کارهای خود انگیزه بیشتری پیدا کنند و با تلاش و فعالیت در عرصه‌های مختلف (از جمله در عرصه اقتصادی) و آینده بهتری را برای خود و اطرافیان‌شان رقم بزنند.

ما در این مقاله از سرمایه سازی قصد داریم تا نگاهی به مقوله انگیزه و اهمیت آن برای شما بپردازیم و نکاتی را برای شما بیان کنیم که به طور حتم خواهد توانست به شما کمک کند تا با انگیزه هر چه بیشتر به کارهای روزمره خود رسیدگی کرده و محیطی بهتر و شادتر را برای خود و خانواده خود فراهم کنید.

یافتن الگوی مناسب برای زندگی

در زندگی هر کسی موقعیت‌های زیادی پیش خواهد آمد که فرد در آن موقعیت‌ها احساس شکست و سرخوردگی خواهد کرد و دیگر فکر می‌کند که با انگیزه قبلی خود نمی‌تواند به راهی که در پیش گرفته بود ادامه بدهد. برای همین شاید جنبه مادی گاهی کمتر از جنبه معنوی زندگی ما اهمیت داشته باشد؛ زیرا که عدم توجه به جنبه معنوی خواهد توانست بیش از هر چیز دیگری زندگی روزمره ما را با اختلال روبه‌رو کند.

این اتفاق تقریبا برای همه ما افتاده است و هر یک از ما در شرایط مختلف بارها به دلیل عدم داشتن روحیه و انگیزه در زندگی خود با اختلال مواجه شده و به همین دلیل دچار سرخوردگی بوده‌ایم.

در این مواقع داشتن الگوی مناسب به ما کمک خواهد کرد تا با انگیزه بیشتری به راه خود ادامه بدهیم؛ اما چه الگویی برای ما بهترین خواهد بود؟ و یک الگو باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟ الگوی ما باید الهام‌بخش و نمادی از مقاومت و استقامت باشد.

با توجه به ویژگی‌های مورد نیاز برای یک الگو، اگر قصد دارید تا در زندگی خود همواره با انگیزه به راه خود ادامه بدهید باید ابتدا به فکر یافتن الگویی مناسب در زندگی و اجتماع باشید. انسان‌های زیادی هستند که با تلاش بی‌وقفه خود توانستند بر بسیاری از سختی‌ها در زندگی خود غلبه کنند و با حفظ روحیه و انگیزه خود موفق به رسیدن به قله‌های بلندی شوند.

شما هم خواهید توانست تا با الگوبرداری از این افراد در زندگی خود موفق به تقویت روحیه خود شوید و با انگیزه هر چه بیشتر به زندگی خود ادامه بدهید. بگذارید تا مثالی برای شما بزنیم، فرض کنید که شما در سرمایه گذاری خود در حوزه اقتصادی با شکست مواجه شده و فکر می‌کنید که دیگر شانسی برای بازگشت زندگی خود به حالت قبل ندارید.

باید بدانید که قبل از شما هم افراد زیادی در همین وضعیت گرفتار بودند. با کمی تلاش افراد زیادی را خواهید یافت که در مراحل مختلف زندگی خود با این شکست‌ها مواجه بوده و با امید و انگیزه به راه خود ادامه داده و موفق به ایجاد یک زندگی بهتر برای خود و خانواده‌شان و حتی دیگر افراد جامعه شده‌اند.

این افراد هستند که می‌توانند در این چنین موقعیتی بهترین الگو برای شما باشند. این الگوها کم هم نیستند و شاید در نزدیکی شما در حال زندگی هستند و شاید هم از طریق رسانه‌های اجتماعی بسیاری از آن‌ها را می‌شناسید؛ پس سعی کنید تا بهترین آن‎ها را برای خود انتخاب کنید.

در انتخاب دوستان خود دقت کنید

دوستان شما تاثیر بسیار زیادی بر روحیه شخصی و میزان انگیزه شما دارند. برای همین است که در کنار داشتن الگویی مناسب، شاید شما با انتخاب دوستان خوب بتوانید موفق شوید که روحیه خود را در هر شرایطی حفظ کنید.

همه ما می‌دانیم که این دوستان ما هستند که در موقعیت‌های مختلف و شرایط سخت به ما کمک خواهند کرد تا انگیزه خود برای زندگی و روحیه خود را حفظ کنیم. هیچ کس منکر این نیست که کلماتی که آن‌ها در این شرایط برای آرامش ما خواهند گفت و یا کمک‌های مادی و معنوی هر یک از دوستان ما تاثیر بسیار زیادی در حفظ انگیزه ما در زندگی خواهد داشت.

در نقطه مقابل، دوستانی که بر شکست‌های ما تاکید دارند و سعی دارند تا نقاط ضعف ما را خاطرنشان کنند، شاید خود از جمله عواملی باشند که باعث خواهند شد تا ما به مرور زمان انگیزه و اعتماد به نفس خود برای انجام کارهای مختلف را از دست بدهیم.

برای همین است که ما تاکید داریم که در کنار داشتن الگوی مناسب، داشتن دوستان خوب نیز تاثیر بسیار زیادی در حفظ روحیه و اعتماد به نفس ما دارد و به حفظ انگیزه در طول زندگی کمک خواهد کرد.

از زمان خود بیش‌ترین استفاده را ببرید

کسانی که زمان خود را هدر می‌دهند به طور معمول افرادی کم‎انگیزه‌ای هستند که توجهی به پیشرفت و اعتلای خود در مسیر زندگی‌شان ندارند. باید بدانیم که مدیریت زمان به طور حتم برای هر یک از ما از مهم‌ترین راه‌ها برای رسیدن به موفقیت است و این دو با هم رابطه تنگاتنگی دارند.

استفاده بهینه از زمان می‌تواند برای ما به مرور زمان انگیزه بیشتری را ایجاد کند. از طرف دیگر انگیزه برای زندگی هم به ما کمک خواهد کرد تا به مدیریت هر چه بهتر زمان بپردازیم. برای همین توصیه می‌کنیم تا با تدوین برنامه مناسب برای مدیریت زمان خود هر چه زودتر اقدام به منظم‌کردن فعالیت‌های خود در زندگی بپردازید و برنامه‌ها و فعالیت‌های روزمره خود را مدیریت کنید.

به خصوص در صورت نیاز به مشارکت در فعالیت‌های اقتصادی تلاش کنید تا برنامه تنظیمی شما با دقت بالا تدوین شده باشد تا بتواند ضمن صرفه‌جویی در زمان، بازده کاری شما را بالا ببرد.

نتیجه گیری

انگیزه از مهمترین عواملی است که موتور محرکی برای ما در زندگی است. بدون انگیزه انسان‌ها مانند ماشینی ایستا هستند و نمی‌توانند تحرک بالایی داشته باشند. این بی‌انگیزه بودن می‌تواند منجر شود که شما در یافتن فرصت‌های جدید در زندگی تلاش زیادی نکنید و از دست یافتن به اهداف بالاتر در زندگی خود باز بمانید.

برای همین ما در این متن با توجه به اهمیت این موضوع نکاتی را بیان کردیم که به شما کمک کند تا انگیزه خود را با انتخاب الگو مناسب و دوستان خوب در زندگی حفظ کنید. همچنین با تاکید بر لزوم داشتن برنامه مناسب برای مدیریت زمان، شما را تشویق به افزایش بازده کاری کردیم تا بتوانید با حفظ انگیزه، موفق به ایجاد محیطی بهتر برای زندگی خود و انسان‌های اطراف خود شوید.

بیشتر بخوانید :

کتاب های موفقیت مالی و ثروتمند شدن

استقلال مالی با 13 گام طلایی

18 شغل عالی و پولساز برای خانم های ایرانی

به این مطلب امتیاز دهید
خروج از نسخه موبایل