نماد سایت سرمایه سازی | جامع ترین وبسایت آموزش سرمایه گذاری

چطور با کودکان در مورد پول صحبت کنیم؟

چطور با کودکان در مورد پول صحبت کنیم؟

مشاوره و صحبت با کودکان در مورد پول ، پس انداز برای آن ها از زمان متولد شدن تا فرستادن به دانشگاه می توان در نظر گرفت. زمانی که برای او یک قلک می خریم و از دو سالگی یاد می گیرد که از والدین پول بگیرد و درون قلکش بیاندازد و هفته ای یک بار اصرار دارد تا تمام پول ها را از آن خارج کرده و بشمارد و مجدد در قلکش پس انداز کند.

این یک مثال ساده اما فراگیر در بین اکثر خانواده هاست. ذهن کودک در مورد پس انداز از همین “قلک” و “پول” شکل می گیرد.

کمک به کودکان در مورد یادگیری و داشتن عادات سالم در مورد پول تاثیر فوق العاده ای در آینده مالی آن ها خواهد داشت. آموزش كودكان درمورد مسئولیت مالی زودهنگام به آن ها كمک می كند تا با چالش هایی مانند تعیین محدودیت، برنامه ریزی بودجه و مقاومت در برابر خریدهای ضروری مقابله كنند. روش های مختلفی برای کمک به کودکان در زمینه هزینه های هوشمند وجود دارد؛ که پیشنهاد می کنیم تا آخر مقاله همراه ما باشید و با اصول اولیه که چطور با کودکان در مورد پول صحبت کنیم آشنا شوید.

از دوران کودکی شروع به صحبت در مورد پول کنید

اگرچه هرگز برای ایجاد عادت های خوب مالی دیر نیست، اما شروع آموزش های مالی در زمان کودکی مسیر را هم برای والدین و هم آینده کودک هموارتر می کند.

دکتر دیوید اندرسون، مدیر ارشد مرکز اختلالات بیش فعالی و اختلالات رفتاری در انستیتوی ذهن کودک پیشنهاد می کند وقتی کودک شما در کلاس دوم یا سوم ابتدایی است؛ صحبت درباره پول را با او شروع کنید. “آن وقت است که بیشتر مهارت های ریاضی بچه ها به جایی می رسد که قادر به درک این نوع حساب ها هستند.”

در مورد پول به راحتی با او صحبت کنید

صحبت راحت در مورد پول بخش مهمی در زمینه کمک به کودکان در کنترل و مدیریت امور مالی است. این راحتی در بیان باعث ایجاد یک رابطه سالم با پول می شود.

لین سومرمان، مربی و مدرس در حوزه مالی می گوید یک بار صحبت کردن در مورد پول با کودکان موثر نخواهد بود. این مهم می بایست بخشی از گفتگوی روزانه والدین با آن ها باشد.

این نوع گفتگو را بسیار راحت و با تکرار اما جذاب، در مواقع حضور فرزندانتان انجام دهید.

یکی از عادات درست این است که فرزندان خود را در تصمیمات مالی دخیل کنید. به عنوان مثال قبل از اینکه تصمیم بگیرید برای شام چه غذایی درست کنید لیستی از مواد غذایی و قیمت آن ها را در سوپرمارکت با هم چک کنید. سپس از آن ها بخواهید براساس بودجه ای که تعیین شده تصمیم بگیرند چه موادی را خریداری و در نهایت چه غذایی با آن درست کنید.

همچنین می توانید در مورد اینکه چرا برخی مواد قیمت گران تری دارند صحبت کنید. از آن ها بخواهید در مقایسه قیمت ها و کیفیت محصولات به شما کمک کنند.پیشنهاد می کنیم مقاله آموزش سرمایه گذاری به کودکان را مطالعه کنید.

مدیر مالی خوبی بوده و الگوی فرزندانتان باشید

کودکان به دنبال نشانه هایی از نحوه رفتار والدین در هر زمینه ای هستند. مدیریت پول نیز از این قاعده مستثنی نیست. بخش عمده ای از آموزش عادت های خوب مالی به کودکان این است که مطمئن شوید خودتان الگوی خوبی برای آن ها هستید.

با گفتار و رفتارهایی که به راحتی قابل فهم هستند به کودک خود بفهمانید که چالش های مالی در خانواده شما شامل چه مواردی می باشند. مثلا:

دکتر اندرسون می گوید : وقتی والدین با رفتارهای مالی خوب، خود را الگوی فرزندانشان قرار می دهند؛ کودکان به این نتیجه می رسند که داشتن هوش مالی بخشی از رشد و زندگی است.

صحبت با کودکان در مورد پول و دادن ماهیانه به آن ها

یکی از رایج ترین روش ها برای آشنایی بچه ها با ایده مسئولیت پذیری در خصوص هزینه ها، دادن کمک هزینه یا همان ماهیانه به آن ها است. مبلغی را برای کودک در نظر بگیرید و به او بدهید تا با مسئولیت پذیری خود آن را طی مدت زمانی که شما تعیین کرده اید مدیریت کند.

از روی همین مدیریت ها به نکات مهم و قابل توجهی پی خواهید برد که می تواند شما را در قدم های بعدی در زمینه آموزش مالی به آن ها کمک کند.

دکتر اندرسون می گوید : اولین چیزی که کودک باید به آن فکر کند این است که “می بایست چه رفتاری در قبال دریافت این پول داشته باشد.”

معمولا کودکان در زمان سالگرد تولدشان، روزهای بخصوصی از سال و یا در زمان تعطیلات هدیه دریافت می کنند که قسمتی از این هدایا ممکن است به صورت پول باشد. در این صورت شاید بهتر باشد خانواده در چگونگی خرج کردن آن ها زیاد سخت نگیرد. اما پولی که به عنوان ماهیانه و پول تو جیبی به او داده می شود متفاوت است.

چگونگی هزینه ها و پس اندازهای کودکان

نکته بعدی که باید در مورد ماهیانه ها توجه کرد این است که آن ها چگونه پول خود را خرج می کنند. این حالت موقعیتی است که والدین می توانند دروس مربوط به بودجه بندی، صرفه جویی و کنترل را به فرزندان ارائه دهند.

یکی از راه ها ایجاد یک حساب پس انداز برای کودک است. دکتر اندرسون می گوید: “ما اغلب والدین را تشویق می کنیم که به فرزندان خود مقدار مشخصی پول به عنوان ماهیانه پرداخت کنند. این مبلغ به صورت مشخص و ثابت باشد.”

ابتدا با توافق در مورد یک برنامه پس انداز این تمرین را با فرزند خود شروع کنید و در مورد آنچه می خواهد پس انداز کند گفتگو کنید. ممکن است بین آن ها ایده های زیر باشد:

هنگامی که فرزند شما اقداماتی که دوست دارد با ماهیانه خود انجام دهد را لیست کرد به او فرصت دهید تا تصمیم بگیرد که آیا دوست دارد آن را خرج کند و یا پس انداز نماید.

درباره ارزش ها با کودکان صحبت کنید

یک روش بسیار جذاب و هوشمندانه وجود دارد و آن تقسیم پول کودک به سه دسته هزینه، پس انداز و کمک مالی است. دکتر اندرسون می گوید این امر نه تنها کودکان را به فکر بودجه بندی می اندازد بلکه به آن ها می آموزد “درباره جایگاه خود در جهان، بزرگتر فکر کنند”. تصمیم گیری در مورد نوع تقسیم پول می تواند یک گفتگوی خانوادگی ارزشمند باشد.

کودکان را متوجه این موضوع کنید که همه افراد به اندازه مساوی درآمد و هزینه ندارند. با توجه به میزان پولی که دارند خرج می کنند. این نوع توضیحات و شرح درآمدها و هزینه ها باعث می شود که درک بهتری از شرایط و زندگی ها داشته باشند.

والدین برای فرزندان بزرگتر و بالغ تر می توانند این استراتژی را حفظ کنند. فرزندان عاقل استقلال بیشتری در تصمیم گیری پول های خود دارند.

والدین باید با فرزندشان بنشینند و تصمیم بگیرند که با پول ماهیانه چه مبلغی را خرج کنند. دسته بندی ها ممکن است شامل خرید لباس، حمل و نقل، خوراکی و موارد دیگر باشد. هر آنچه را که در ماه جاری خرج نکنند به ماه بعد منتقل می شود.

و بدین ترتیب هم برای موارد ضروری هزینه کرده اند و هم توانسته اند مقداری پول پس انداز کنند. ممکن است همین پس اندازها جمع آوری گردد و یک روزی از آن برای یک کار مهم استفاده کرد.

بگذارید فرزندان تان در خصوص برنامه های مالی اشتباه کنند

به هر حال فرزندان شما به ناچار مرتکب اشتباهات مالی می شوند. قضاوت های غلط منجر به ضرر واقعی و ملموس مالی می گردد. با این حال مهم است که به فرزندان خود اجازه دهید برخی رفتارها را آزمایش کنند و از عواقب آن عبرت بگیرند.

وقتی فرزند شما اشتباهی بزرگ و یا حتی کوچک انجام دهد؛ سلب مسئولیت و امتیاز از او کار درستی نیست. به خاطر داشته باشید به هر حال ممکن است برخی از آزمون و خطاها مدت زمانی طول بکشد و کودکان نیازمند فرصت کافی برای یادگیری عادات خوب مالی و یادگیری سرمایه گذاری هستند.

به این مطلب امتیاز دهید
خروج از نسخه موبایل