نماد سایت سرمایه سازی | جامع ترین وبسایت آموزش سرمایه گذاری

مفاهیم و اصطلاحات مهم بازار بورس

مفاهیم و اصطلاحات مهم بازار بورس

اگر تصمیم دارید وارد بازار بورس شوید، باید آموزش بورس از صفر را بگذرانید و از مفاهیم و اصطلاحات مهم بورس آگاه باشید. آگاهی و داشتن اطلاعات از اصطلاحات بورس در درک و موفقیت بورس به شما کمک بسزایی می‌کند.

گرچه بورس مفاهیم زیادی ندارد، ولیکن تمام اصطلاحات در بازار بورس حائز اهمیت هستند و باید از آن‌ها مطلع بود. از همین جهت تصمیم داریم در این مقاله به مفاهیم و اصطلاحات مهم بازار بورس بپردازیم تا با آن‌ها آشنا شوید.

کد بورسی

اولین قدم برای ورود به بازار بورس دریافت کد بورسی یا کد معاملاتی است، توجه داشته باشید که کد بورسی را از کارگزاری‌ها باید دریافت کنید. سپس کارگزاری نرم‌افزاری به شما معرفی می‌کند که می‌توانید به صورت آنلاین در بورس سرمایه ‌گذاری کنید، ضمنا کد بورسی کاملا محرمانه بوده و از افشا شدن آن جلوگیری کنید.

کد بورسی معمولا ادغام ابتدای نام خانوادگی و یک عدد است، برای مثال شخصی که نام خانوادگی‌اش نادری باشد کد بورسی او به شکل ناد09373 است. همچنین برای دریافت آدرس کارگذاری‌ها می‌توانید به سایت www.seo.ir مراجعه کرده و کارگذاری نزدیک به محل سکونت خود را انتخاب کنید.

بازار اولیه

بازار اولیه بازاری است که در آن شرکت‌ها برای بار اول اوراق بهادار خود را به فروش رسانده‌اند. در بازار اولیه شرکت‌ها سرمایه مورد نیاز را از مردم می‌گیرند و در ازای آن سهام می‌فروشند، فعالیت در این بازار نیازمند به ثبت‌نام افراد در بانک یا موسسات مالی است که نماینده شرکت محسوب می‌شود. معمولا افرادی که مبتدی هستند، تازه وارد بازار بورس می‌شوند و یا محتاطانه عمل می‌کنند از بازار اولیه بهره می‌برند.

بازار ثانویه

بازار ثانویه همان بازار بورس است، به‌طوری که سهام شرکت‌ها در ابتدای معامله سهام، از بازار اولیه شروع شده و در مرحله بعدی به بازار ثانویه که به نام بورس شناخته شده وارد می‌شود. توصیه می‌گردد برای وارد شدن به بورس ابتدا اطلاعات کاملی از این حیطه به دست آورید و سپس وارد بورس شوید.

پرتفو

پرتفو یکی از مفاهیم و اصطلاحات مهم بازار بورس محسوب می‌شود که سبدی از خرید سهم‌های گوناگون است. کارشناسان اقتصادی ابدا خرید یک سهم و به اصطلاح تک سهم بودن را پیشنهاد نمی‌کنند؛ چرا که خرید چند سهم متنوع باعث شده تا ریسک و احتمال ضرر بسیار کاهش پیدا کند.

برای مثال سهم‌هایی بخرید که اگر یکی از آن‌ها با افت روبه‌رو شد دیگری با صعود مواجه شود که ضرری گریبان گیر شما نشود. رعایت اصولی این امر به موضوع سبد گردانی مرتبط است.

شرکت کارگزاری

کارگزاری، پل ارتباطی سازمان بورس و سهامداران به شمار می‌رود. همان‌گونه که برای امور مالی به بانک مراجعه می‌کنید، برای امور بورس نیز شرکت‌های کارگزاری فعالیت دارند؛ همچنین در کارگزاری‌ها به سهامداران آموزش و مشاوره نیز داده می‌شود. ضمنا سبد گردانی و صندوق سرمایه ‌گذاری از دیگر خدمات شرکت کارگزاری به حساب می‌آیند.

سال مالی

یک شرکت برای محاسبه سود و زیان خود در آخر سال گزارشی تحویل می‌دهد که از اول سال تا آخر سال را در پی می‌گیرد، این امر بر موافقت اکثریت سهامداران تاثیر دارد، چرا که آن‌ها از وضعیت مطلع می‌سازد و آن‌ها می‌توانند اقدامات لازم را انجام دهند.

شاخص‌ها

معمولا برای سرمایه‌گذاری روی هر سهامی، ابتدا وضعیت شاخص‌ها را بررسی می‌کنند. شاخص بورس چیست؟ عددی است که وضعیت بازار در دوره‌های گذشته و فعلی را نشان می‌دهند؛ همچنین شاخص کل نزول و صعود بازار را به‌صورت کلی نشان می‌دهد. برای مثال اگر بخواهند بازدهی بازار در مهر ماه را تحلیل کنند، درصد رشد شاخص از ابتدا تا انتهای ماه مهر را بررسی خواهند کرد.

روند بازدهی شرکت‌های سرمایه‌ گذاری را شاخص مالی و اگر شاخص کل را از شاخص مالی کم کنیم به آن شاخص صنعتی گفته می‌شود. بازدهی شرکت‌ها به جهت بازده سود خالص و قیمت را شاخص بازده نقدی و قیمت می‌گویند.

اوراق بدهی

اوراق بدهی جزو اوراق‌ بهاداری است که شرکت را متعهد می‌کند تا سود سالانه را در زمان‌های تعیین شده به دارنده آن اوراق پرداخت کرده و در زمان سررسید، اصل مبلغ را عودت دهد.

فردی که اوراق شرکتی را داشته باشد، هیچ سهامی از شرکت را دارا نیست بلکه مثل این می‌ماند که به شرکت وام داده باشد و از این طریق سود مشخص‌شده‌ای دریافت کند.

در این صورت با بالا رفتن یا افت سهام، شرکت هیچ سود و ضرری نمی‌بیند. شرکت‌هایی که اوراق بدهی می‌دهند، معمولا شرکت‌های بزرگ و دولتی هستند. ضمنا برای برنامه‌ریزی روی سود دریافتی یا اصل پول باید به تاریخ سررسیدها دقت داشته باشید؛ زیرا زودتر از موعد معین‌شده سود یا پول از طرف این شرکت‌ها پرداخت نمی‌شود.

ارزش خالص دارایی

تمام دارایی‌ها از جمله مطالبات سود سهام، اوراق با درآمد ثابت، سهام، ملک و مواردی از این قبیل هستند که به ارزش روز محاسبه می‌شود و معمولا برای ارزش دارایی ‌های خالص صندوق‌های شاخصی، شرکت‌های سرمایه‌ گذاری و سبدهای اختصاصی به کار می‌رود.

سهام شناور آزاد

سهام شناور در مفاهیم و اصطلاحات مهم بازار بورس به سهمی از یک شرکت گفته می‌شود که دارندگان سهم قصد نگه‌داشتن سهام را نداشته و برای فروش آن را عرضه می‌کنند. بعد از شناخت سهام‌داران راهبردی و ترکیب سهام‌داران دیگر سهام شناور محاسبه خواهد شد.برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله سهام شناور آزاد چیست را مطالعه کنید.

فروش تعهدی سهام

در مفاهیم و اصطلاحات مهم بازار بورس به این روش استقراضی نیز گفته می‌شود. این روش به گونه‌ای است که شما سهامی را از سهامداران قرض می‌گیرید و درازای آن وجه تضمین می‌گذارید، سپس با اطمینان از این که آن سهام قرار است ارزان شود، سریعا به فروش می‌رسانید.

بعد از ارزان شدن آن سهام، به تعداد سهمی که قرض گرفته بودید، سهم خریداری کرده و به مالک بازمی‌گردانید و سود شما از ما به تفاوت خریدوفروش به دست می‌آید.پیشنهاد می کنیم حتما مقاله فروش تعهدی سهام چیست را بخوانید.

نماد سهام

یکی از پرکاربردترین مفاهیم و اصطلاحات مهم بازار بورس نماد سهام است.

نماد سهام اسم خود شرکت‌ها نیست، بلکه حروفی از آن می‌توان باشد؛ همچنین حرف اول هر سهامی مربوط به آن صنعت است و ربطی به اسم شرکت ندارد برای مثال در صنعت خودروسازی که با حرف خ شروع می‌شود.

برای شرکت پارس‌خودرو از نماد (خپارس)، یا همچنین در صنعت سیمان که با حرف س شروع می‌شود برای شرکت سیمان شرق از نماد (سشرق) استفاده می‌شود.

قیمت پایانی

قیمت پایانی از دیگر اصطلاحات و مفاهیم بورس به شمار می‌رود. با در نظر گرفتن حجم مبنا و قیمت سهام شرکت میانگینی به دست می‌آید که به آن قیمت پایانی گویند. قابل‌ذکر است قیمت پایانی هر روز مبنای نوسان قیمت روز بعدی قرار می‌گیرد که نوسان مجاز قیمت 5 درصد افزایش یا کاهش است.

بیشتر بخوانید :

آموزش فروش سهام عدالت

کد به کد در بورس چیست؟

آموزش تابلو خوانی در بورس

به این مطلب امتیاز دهید
خروج از نسخه موبایل