نماد سایت سرمایه سازی | جامع ترین وبسایت آموزش سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در مسکن و هر آنچه باید در مورد آن بدانید

سرمایه گذاری در مسکن و هر آنچه باید در مورد آن بدانید

امروزه اقتصاد ایران در حال حرکت به سمت و سویی است که سرمایه گذاری های بلند مدت بیشترین سود دهی در قرن اخیر را داشته است. کسانی که طی 10 سال اخیر به فکر سرمایه گذاری در مسکن، بورس، طلا، ارز و … افتاده اند، سود های 10 برابری و حتی بیشتر را تجربه کرده اند.

با توجه به این که در بسیاری از اقشار جامعه، کار کردن به تنهایی پاسخگویی مخارج زندگی نیست، در سال جاری طیف وسیعی از مردم به سرمایه گذاری هجوم آورده اند اما اطلاعات ضعیف در این حوزه ممکن است منجر به ضرر های کلان بشود. سرمایه گذاری در مسکن یکی از رایج ترین و می توان گفت بهترین روش های سرمایه گذاری در ایران می باشد که انجام آن نیاز به تحقیقات گسترده و اطلاعات بالا دارد.

از این رو، پیشنهاد می کنیم اگر در این حوزه اطلاعات و تجربه کافی ندارید، ورود پیدا نکنید. در این مقاله سعی داریم تا شما را با مهم ترین نکات سرمایه گذاری در این بخش آشنا کنیم.

روش های سرمایه گذاری در مسکن

سرمایه گذاری در مسکن روش های مختلفی دارد که پیش از انجام آن، باید هدف و روش مناسب را انتخاب کرده در مورد هر کدام از روش ها اطلاعات دقیقی داشته باشید.

در انتخاب روش مناسب برای سرمایه گذاری در مسکن باید عواملی از جمله نرخ بازگشت سرمایه، ثبات در دارایی، نرخ رشد تورم در بازار مسکن و … را در نظر داشته باشید. در اینجا به معرفی و توضیح رایج ترین روش های سرمایه گذاری در بازار ملک و مسکن پرداخته ایم.

خرید و فروش ملک برای سود دهی کوتاه مدت

این روش احتیاج به تحقیقات و تحلیل های بسیاری دارد و به افرادی که توانایی پیش بینی وضعیت چند ماه آینده بازار مسکن را ندارند، پیشنهاد نمی شود. حتما نرخ تقاضای خرید مسکن در منطقه مورد نظر را بررسی کنید چرا که ممکن است پس از خرید ملک و در بهترین حالت بالا رفتن قیمت مسکن در کوتاه مدت، مشتری برای آن یافت نشود و یا توان خرید وجود نداشته باشد.

بسیاری از سرمایه گذاری ها به این روش، به دلیل عدم توجه به نرخ تقاضای خرید در منطقه شکست خورده و یا منجر به ضرر می شود. خرید و فروش ملک برای سود دهی کوتاه مدت معمولا برای بازه های چند ماهه الی دوساله انجام می شود.

خرید مسکن برای رسیدن به سود بلند مدت

یکی از پر طرفدار ترین روش های حفظ دارایی، خرید مسکن می باشد. اکثر والدین جهت تامین آینده فرزندان شان، از این روش سرمایه گذاری بلند مدت استفاده می کنند و به نوعی پس انداز کردن را به این شیوه انجام می دهند.

تجربه نشان می دهد سود دهی سرمایه گذاری در مسکن به صورت بلند مدت، تضمینی است مگر در شرایط خاص که منطقه خریداری شده به طور کل متحول شود و با کاهش کیفیت و تقاضا همراه شود. پس اگر قصد سرمایه گذاری مطمئن و بلند مدت در بازار مسکن را دارید، حتما شرایط اقلیمی و رفاهی منطقه مورد نظر در آینده را پیش بینی کنید.

خرید املاک قدیمی یا کلنگی جهت بازسازی

بازسازی ملک نیز نوعی سرمایه گذاری کوتاه مدت در بازار مسکن به حساب می آید. البته این روش کار هر کسی نیست و علاوه بر سرمایه بالا، نیاز به تجربه و اطلاعات بسیار گسترده دارد.

علیرغم سود دهی بالا، این کار ریسک بالایی هم دارد و اگر در اخذ مجوز های ساخت و ساز و یا فرآیند بازسازی به مشکلی بر بخورید و به اصطلاح این کاره نباشید، ممکن است منجر به ضرر شود. از این رو معمولا افرادی که کارشان ساخت و ساز است و کاملا با ریزه کاری های انجام پروژه های بازسازی آشنایی دارند، دست به این نوع سرمایه گذاری می زنند.

مشارکت در پروژه های ساخت مسکن

بسیاری از پروژه های ساخت و ساز شهرک، برج و مجتمع های تجاری و مسکونی، در سال های ابتدای ساخت، واحد های خود را با رقم های بسیار پایین تر و نرخ متراژ روز به فروش می رسانند. این رقم، هر چه به اتمام ساخت پروژه نزدیک تر شود بالاتر رفته و قیمت متراژ آن نیز با گذشت زمان افزایش می یابد.

از این رو، سود مشارکت در پروژه های ساخت مسکن تضمینی است بنابراین اگر این سوال در ذهن شماست که کجا سرمایه گذاری کنیم این نوع سرمایه گذاری را مد نظر داشته باشید. اما متاسفانه امروزه کلاهبرداران بسیاری در کشورمان از اعتماد سرمایه گذاران سوء استفاده کرده و پس از ساخت اسکلت اولیه ساختمان ها و اخذ هزینه های کلان مشارکت از مردم، متواری می شوند.

از این رو، پیشنهاد می کنیم پیش از مشارکت در این گونه پروژه ها، حتما از صحت اجرای آن اطمینان حاصل فرمایید و در صورت امکان در پروژه های کارفرما های آشنا و مورد اعتماد مشارکت کنید.

خرید چه مسکنی برای سرمایه گذاری بهتر است؟

در بالا به معرفی انواع روش های سرمایه گذاری در مسکن پرداختیم اما اینکه کدام یک از این روش ها بهتر است، به مواردی از جمله میزان سرمایه شما، متراژ مسکن، منطقه و همچنین نوسانات بازار مسکن دارد. خرید خانه های اکازیون،  بیشترین سود دهی را در میان روش های سرمایه گذاری در ملک دارند.

اگر بتوانید اقدام به خرید خانه های اکازیون با قیمتی پایین تر از نرخ روز کنید، در کوتاه مدت به سود قابل توجهی از فروش آن دست خواهید یافت. با توجه به این که قیمت زمین همواره با شیب بیشتری نسبت به قیمت ملک در حال رشد است، خرید و فروش زمین و یا خرید خانه کلنگی جهت بازسازی نیز بازدهی بسیار خوبی خواهد داشت اما بازسازی خانه کلنگی و قدیمی ریسک های دارد که در بالا به آن ها پرداختیم.

تاثیر متراژ مسکن در سود دهی آن، زمانی مطرح می شود که نوع سرمایه گذاری خود را انتخاب کرده باشید. اگر قصد خرید و فروش ملک برای سود دهی کوتاه مدت دارید، از ملک های با متراژ پایین استفاده کنید. شاید سود این کار کمتر باشد ولی فروش آن ها سریع تر انجام می شود و همواره تقاضا برای خرید آن ها وجود دارد.

برای انتخاب منطقه مناسب سرمایه گذاری در مسکن، باید فارغ از تقسیم بندی جغرافیایی شمال، جنوب، شرق و غرب شهر خود عمل کنید. به این ترتیب که شما باید نرخ تقاضا و رشد منطقه را در نظر بگیرید. به طور مثال مناطق دریاچه خلیج فارس و گرمدره در حومه تهران، در چند سال اخیر با رشد بسیار چشمگیری همراه بود و تقاضای خرید مسکن در آن جا نیز به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

همین موضوع باعث افزایش قیمت متراژ در آن منطقه و سود بسیار بالای سرمایه گذاران مسکن منطقه در چند سال اخیر گشته است. علاوه بر این، در هر شهر مناطقی وجود دارد که همواره تقاضای خرید مسکن در آن ها بالا است.

دلیل آن هم به عواملی همچون دسترسی محلی، بافت مسکونی، امکانات رفاهی و یا بافت طبیعی بستگی دارد. اگر قصد سرمایه گذاری در مسکن دارید، این مناطق را نشانه بگیرید تا با ریسک کاهش تقاضا در هنگام فروش ملک مواجه نشوید.

به این مطلب امتیاز دهید
خروج از نسخه موبایل