نماد سایت سرمایه سازی | جامع ترین وبسایت آموزش سرمایه گذاری

نکات سرمایه گذاری برای مبتدیان

آموزش سرمایه گذاری برای مبتدیان

در دنیای پر تلاطم و پر سرعت امروزی از نظر اقتصادی، دانستن نکات سرمایه گذاری برای مبتدیان که تضمین کننده سودآوری است امری ضروری ست. مخصوصا هنگامی که در کشوری مانند ایران که کمترین ثبات اقتصادی را دارد، میخواهید وارد دنیای کسب و کار شوید آموختن نکات کاربردی امری بسیار مهم و بدیهی است.

آنچه که در امر سرمایه گذاری مطمئن حائز اهمیت است این است که شما هدف اصلی خودتان را مشخص کنید. آیا هدف شما کسب سود به هر قیمتی است؟ اگر شما این هدف را دارید با سفته بازی و دلالی در کسب و کارها میتوانید به سود برسید اما شما باید ریسک های احتمالی برای ضرر را بپذیرید تا با کسب سودهای کلان آن­ها را جبران کنید.

اما اگر هدفتان این است ضمن کمک به همنوعتان، کسب سود کنید به ادامه این مقاله توجه کنید تا نکات سرمایه گذاری برای مبتدیان و کسب سود بیشتر را بیاموزید.

نکات سرمایه گذاری برای افراد مبتدی

از بازار بترسید

متاسفم که در آغاز راه باید این نکته را به شما یاد آورم شوم که از بازار بترسید؛ زیرا خیلی از جنبه­ های بازار قابل پیش بینی نیست و حتی حرفه ای­های بازار نیز نمی­توانند آن را پیش بینی کنند سرمایه گذاران در بورس این موضوع را به خوبی آموخته اند.

یک مزیت اندک می­تواند برای عملکرد بهتر در بازار کافی باشد

پس از نا امیدی در مورد شماره یک باید این نوید را به شما بدهم که با داشتن یک مزیت کوچک از سایر رقبای خود پیشی بگیرید. البته باید عجله کنید زیرا هرگز مزیت­های رقباتی سرگردان نخواهند ماند. مزیت­های رقابتی را پیدا کنید و آهسته آهسته تغیر را ایجاد کنید.

نوع بازار را درست انتخاب کنید

نوع بازار را درست ودر زمان مناسب انتخاب کنید. با روانشناسی دقیق بازار هدفتان، به راحتی می­توانید این ریسک را در سرمایه گذاری­ های خود از بین ببرید.

قهرمان نباشید (dont be hero ) !!

با روندها معامله کنید یعنی در افت بازار خرید نکنید و منتظر برگشت روندها بماند و سپس وارد بازار شوید.همچنین اعمال ارتیستی خود را به مرور اصلاح کنید و بیاموزید و بدانید چه موقع باید بازار را ترک کنید.

اختلال در قیمت­ها را نادیده بگیرید

یکی از نکات سرمایه گذاری برای مبتدیان این است که در بازار کار خود قیمت هدف یا زمان محدود نگذارید، زیرا در آینده قیمت­ها بالا و پایین می­شود، در نتیجه اگر به رشد قیمت­ها می­خندید منظر گریستن برای افت قیمت­ها نیز باشید؛ به همین دلیل در برابر پیامدها ایمنی ایجاد کنید. و عوامل بنیادی را با واکنش قیمت­ ها ترکیب کنید.

بین کالاها، ارزها، نرخ های بهره، سهام و … روند وجود دارد

شکل گیری روندها دارای یک عملیات بلند مدت است و این درست نیست که بازار واکنش افراطی دارد. هرچند روندها شناخته شده هستند اما با این وجود بازهم مقاومت دارند. همچنین روندها نشان­ دهنده گردش تدریجی اطلاعات هستند. اما معمولا اخبار در برابر روندها نادیده گرفته می­شوند.

مدیریت و پذیرفتن ریسک

باید بدانید که وارد کردن سرمایه به بازار سهام در آغوش گرفتن ریسک است؛ همچنین تحمل ریسک بعد از انجام معامله یک گام کلیدی است زیرا توقف زیان مساله غیر قابل حل برای معامله گران است.

باید ریسک را ارزیابی کنید همچنین چند برابر کردن ریسک در ارزیابی آن غلط است! و باید بدانید که فشار معامله گران ریسک بازار را افزایش می­دهد.پیشنهاد می کنیم مقاله کجا سرمایه گذاری کنیم را بخوانید.

شرایط بحرانی معمولا فرصت ایجاد می­کند

یکی دیگر از مهم ترین نکات سرمایه گذاری برای مبتدیان شرایط بحرانی به این دلیل فرصت محصوب می­شود زیرا نرخ بهره کوتاه مدت گرایش به تورم بعلاوه رشد اقتصادی دارد. همچنین بسیاری از بازارهای مالی هم­جهت با عرضه (نه تقاضا) حرکت می­کنند که این کار اشتباه است. باید بدانید که در بسیاری از موارد قیمت بزرگان بازار با قیمت بازر شکاف دارد.

با دانستن این نکات سرمایه گذاری، سرمایه گذاری در بورس، ملک یا سرمایه گذاری در صندق یا هر چیز دیگری برای شما یک سرمایه گذاری سودآور خواهد بود. در حال حاضر ابزارهای بسیاری برای سرمایه گذاری وجود دارد حتی با بودجه اولیه اندک هم میتوان سرمایه گذاری­ های درست و سودآوری انجام داد.

رشد در برابر امنیت

با افزایش سن ممکن است قصد سرمایه ‌گذاری داشته باشید و از طریق این سرمایه ‎گذاری از سرمایه خود محافظت کنید. زمانی که سن کمتری دارید، می‎توانید بی‎پروا باشید، چرا که به دنبال رشد سریع هستید و این‌که هنوز سرمایه‌ای وجود ندارد.

یکی از مشکلاتی که وجود دارد مردم از شما مشاوره بخواهند که در چه زمینه ‎ای سرمایه‌ گذاری کنند پاسخ به این سوال اصلا ساده نیست. چرا که سرمایه‌ گذاری به عوامل مختلفی بستگی دارد و نیاز به تحقیق و بررسی دارد.


همچنین بخوانید : بهترین سرمایه گذاری در ایران


آمادگی ذهنی و روانی در کنار قدرت ریسک‌پذیری

پیش از این که برای سرمایه‎ گذاری اقدام کنید ، ابتدا باید قدرت ریسک ‎پذیری خودتان را در زمان گرفتن تصمیم‌های مهم در شرایط بحرانی و چالش‌های مختلف را مورد ارزیابی قرار دهید و آن را قوی‌تر کنید.

در دنیای امروزه شرایط دستخوش تغییرات لحظه‌ای است، بنابراین نقش آمادگی ذهنی و روانی سرمایه ‌گذاران در سمت مدیریت بحران و خطرات احتمالی در جهت سرمایه‎ گذاری انکارناپذیر است.

در غیر این صورت بی‌ثباتی و عدم آمادگی قبلی نسبت به ایجاد بحران، نه تنها سودی را برای شما به دنبال ندارد بلکه موجب از بین رفتن اصل سرمایه و ورشکستگی نیز می‎شود.

دانش و مدت زمان کافی برای انجام سرمایه ‎گذاری

از دیگر مواردی که بایستی در رابطه با سرمایه ‎گذاری اتخاذ شود بهره‌مندی از دانش و زمان کافی برای انجام سرمایه‌ گذاری‌های مختلف است.

معمولا سرمایه‎ گذاران قبل از اقدام به سرمایه ‎گذاری تمام جوانب را از جمله شرایط بازار، چالش‌های پیش رو و بسترهای جدید سرمایه‎ گذاری را مورد بررسی قرار می دهند تا بتوانند راهبردی مناسب از حداکثر سود ممکن بهره‏ مند شوند.

ولی در صورتی که از این عوامل کلیدی برای انجام فعالیت‌های خود بهره‌مند نیستید، می‌توانید از خدمات موسساتی که در این زمینه مشغول به فعالیت هستند استفاده نمایید.

اطلاعات خود را گسترش دهید

همواره برای بالا بردن اطلاعات خود مطالعه کنید. در رابطه با مسائل مرتبط با امور شخصی که می‌تواند روی شما اثرگذار باشد اطلاعات کسب نمایید. سرمایه‌ گذاری‌های فعلی خود و خطرات مربوط به آن را درک کنید. چنان‌چه قصد سرمایه گذاری دارید، تمام مسائل مرتبط به آن را بررسی کنید.

نقش احساسات در سرمایه‌ گذاری

شاید برای شما تعجب ‎انگیز باشد ولی غلبه احساسات بر شما در انجام فعالیت‌های اقتصادی و مالی در اغلب مواقع به زیان شما تمام می‌شود.

در شرایطی که فکر می‌کنید میزان خطرات پیش ‌رو و وضعیت فعلی بازار را به دقت ارزیابی کرده‌اید، تصمیم ناگهانی و تت تاثیر احساسات درونی می تواند هر چیزی که تا به ال به دست آورده‌اید کامل از بین ببرد.

هماهنگی اهداف و روش سرمایه‌ گذاری

برای انجام یک سرمایه‌ گذاری موفق بایستی اهداف خود را در راستای راهبرد اتخاذ شده تعریف کنید. توجه داشته باشید که تحقق اهداف متعدد به بازه‌های زمانی متفاوتی نیازمند است.

اگر سرمایه‎ گذاری بلند‌مدتی را در پیش گرفته‌اید، به این نکته توجه کنید که تعیین اهدافی که در سرمایه ‎گذاری ‎های کوتاه مدت کاربرد دارند نمی‌توانند سود چندانی را برای شما به دنبال داشته باشند. البته خلاف این مطلب نیز صدق می‌کند.

سرمایه موردنیاز برای سرمایه‌ گذاری

برای سرمایه ‌گذاری در هر حوزه‌ای نیاز به حداقل سرمایه‌ای است. چنان‌چه شما هیچ گونه سرمایه‌ای نداشته باشید و یا این‌که بدهکار باشید، بایستی صرف‌نظر از میزان مخارج خود، مقداری از درآمد را کنار بگذارید و با مابقی آن زندگی خود را اداره کنید.

سرمایه ‌گذاران بزرگ به طور مکرر در رابطه با این مسئله اشاره کرده ‎اند که ابتدا بایستی از پولی که به دست می‎‌آورید مبلغی را کنار بگذارید و سپس با باقی‌مانده آن، مخارج زندگی را پرداخت نمایید.

مشکل خیلی از افراد این است که ابتدا خرج می‌کنند و سپس هر چقد باقی مانده را پس انداز می‌کنند و حتی به خود زخمت نمی‌دهند غیر از پس‌انداز در بانک، شیوه‌های سرمایه‌ گذاری را مورد بررسی قرار دهند.

تحقیق و بررسی انجام دهید

چنان‌چه شما هیچ گونه تحقیق در رابطه با علایق خود انجام ندهید، ممکن است هر چیزی در نظر شما یک ایده مناسبی به نظر برسد.

به عنوان مثال یکی از دوستان شما در رابطه با یک نوع سرمایه‎ گذاری صحبت می‌کند، به نظر شما شاید ایده خوبی به نظر برسد و شما سریع در آن‎جا سرمایه‎ گذاری کنید.

به نظر شما این کار می‌تواند درست باشد؟ قطعا جواب منفی است. چرا که شما به عنوان یک سرمایه ‌گذار بایستی از قبل در رابطه با این نوع سرمایه‎ گذاری تحقیقات لازم را انجام دهید سپس اقدام نمایید.

خانم ­ها از سرمایه گذاری و ایجاد کسب و کار نترسید!؟

شاید جالب باشد بدانید که درصد موفقیت خانم­ ها در حوزه ایجاد کسب و کار از آقایان بیشتر است و اینکه درصد بالای از بیزینسمن ها را مردها تشکیل می­دهند به این دلیل است که بانوان زیاد در حوزه ایجاد کسب و کار ورود نمی کنند که این می‌­تواند دلایل متعددی داشته باشد.

از جمله اینکه بانوان پس ­انداز و بودجه کمی برای شروع کار دارند و نمی توانند کارهای بزرگ مانند راه انداختن تولیدی و ایجاد کارخانه­ ها را انجام بدهند زیرا این کارها به بودجه کلان نیاز دارد. اما در کل خانم­ ها به دلیل قابل اعتماد بودن و راست گو بودن نسبت به بیزینسمن های مرد موفق تر هستند.

بیشتر بخوانید :


به این مطلب امتیاز دهید
خروج از نسخه موبایل