نماد سایت سرمایه سازی | جامع ترین وبسایت آموزش سرمایه گذاری

چگونه با پول کم سرمایه گذاری کنیم؟

چگونه با پول کم سرمایه گذاری کنیم؟

سرمایه گذاری با پول کم ممکن است شما را به آرزوی ثروتمندی در زمان کوتاه نرساند اما مطمئن باشید اولین قدم مهم شما در بحث سرمایه گذاری و اقبال در ثروتمندی است.

برعکس تمام موجودات جهان که طبق یک غریزه طبیعی زندگی می کنند ما انسان ها به عنوان خالق زندگی خود پا به این جهان گذاشته ایم تا با باورها و اعمالمان زندگی خود را بسازیم.

با وجود یک سری قوانین وعلی رغم میل باطنی صبح های زود از خواب پا شده و مسیری کوتاه یا طولانی را طی می کنیم تا سر کار حاضر شویم. با وجود بی علاقگی به کار و سختی و مشکلات، برای دریافت حقوق کارمندی چندین سال به این رویه ادامه داده تا روزی بازنشته شویم. و در زمان بازنشستگی نیز هیچ سرمایه ای نداشته تا لااقل ادامه زندگی با آسایشی داشته باشیم.البته در این مورد ما پیشنهادی برای شما داریم،حتما مقاله سرمایه گذاری در دوران بازنشستگی را بخوانید.

این نوع زندگی تنها به دلیل باور محدودکننده انسان شکل می گیرد. ذهن انسان یک عمر تلاش کرده تا همه چیز را اتفاقی جلوه دهد. اما با تغییر باور می توان مسیر زندگی را عوض کرد.

در این مقاله قصد داریم در مورد انواع سرمایه گذاری با پول کم صحبت کنیم تا افرادی که دارای یک پس انداز و اندوخته حتی اندک هستند بتوانند قدم در این راه بگذارند.

سرمایه گذاری مانند کاشت یک درخت است که می بایست سال ها به آن آب داد و از آن مراقبت کرد. و پس از آن دیگر نیاز به مراقبت نخواهد داشت زیرا ریشه هایش عمیق شده و تبدیل به درختی تنومند گردیده است.

هدف از سرمایه گذاری رشد و توسعه سرمایه و استفاده از منابع آن در آینده است.

قبل از معرفی راهکارهایی جهت سرمایه گذاری حتی با سرمایه اندک بد نیست با هرم نیازهای مازلو در دنیای سرمایه گذاری آشنا شویم.

مسیر رشد و تعالی یک سرمایه گذار

بزرگترین اشتباه در دنیای سرمایه گذاری هدف گذاری بر روی اهداف کوچک است. البته منظور از اهداف کوچک، اهدافی نیستند که در مسیر رسیدن به اهداف بزرگ هستند؛ بلکه اهداف کوچکی که هدف غایی در نظر گرفته می شوند.

هرم نیازهای مازلو در دنیای سرمایه گذاری

سطح 1 : نیاز فیزیولوژیک در بازارهای مالی، علم تحلیل است.

سطح 2 : امنیت بخشیدن به سرمایه

سطح 3 : علاقه و اشتیاق به کار

سطح 4 : داشتن عزت نفس در کار و احساس رضایت

سطح 5 : خودشکوفایی

انواع روش های سرمایه گذاری با پول کم

صندوق های سرمایه گذاری مشترک

صندوق های سرمایه گذاری مشترک یکی از مهم ترین ساز و کارهای سرمایه گذاری در بازارهای مالی هستند که شرایط بازار را از نظر ریسک و بازده برای سرمایه گذاران مختلف به ویژه برای سرمایه گذاران مبتدی مساعدتر می کنند.

در کشورهای پیشرفته معمولا افراد اوراق بهادار را مستقیما معامله نکرده و در عوض پول های خود را در صندوق های سرمایه گذاری مشترک سرمایه گذاری می کنند. ایده اصلی این صندوق ها یک جا کردن پول های کم و سرمایه گذاری آن ها توسط یک گروه از مدیران حرفه ای و متخصص است.

سپرده های بانکی

سپرده بانکی نسبت به سایر روش های سرمایه گذاری دارای کمترین ریسک و یا حتی می توان گفت بدون ریسک هستند.بنابراین می توان این نوع سرمایه گذاری را در دسته سرمایه گذاری مطمئن معرفی کرد.

سپرده های کوتاه مدت دارای نرخ سود پایین تر و سپرده های بلندمدت به دلیل انباشت سرمایه شخص در مدت طولانی در بانک، دارای نرخ سود بیشتری هستند.

اما این نرخ سود اصولا از صندوق های سرمایه گذاری مشترک کمتر است به همین دلیل افراد تمایل بیشتری در صندوق های سرمایه گذاری مشترک دارند.

ارز

سرمایه گذاری با دلار به دلیل نوسانات و تحولات زیاد جزو سرمایه گذاری های پرریسک است زیرا وابستگی زیادی به عوامل خارجی دارد.برخی آن را در لیست بهترین سرمایه گذاری در ایران قرار می دهند.اما اگر بر روی دلار سرمایه‌گذاری کنید ممکن است با کاهش نرخ دلار قسمتی از سرمایه شما به‌ طور حتم از دست برود و یا حتی ثابت بماند.

در نهایت سرمایه‌ گذاری بر روی دلار کار چندان عاقلانه ای به نظر نمی رسد زیرا شما با پول کمی که دارید قصد افزایش آن را حتی در بازه زمانی کوتاه خواهید داشت.

سرمایه گذاری در طلا و سکه

سرمایه گذاری بر روی طلا و سکه تصمیم بهتری در مقایسه با دلار است. تجربه نشان داده که عموما طلا از رشد قیمتی خوبی برخوردار بوده و در گذر زمان سیر صعودی داشته است. البته ممکن است این افزایش قیمت در بازه ای از زمان با سرعت زیاد و در بازه ای با سرعت کندتر صورت گرفته باشد.

خاصیت نقدینگی سریع طلا و سکه و همین طور ورود به این بازار با پول کم، از عواملی هستند که این عنصر را به‌ عنوان بازاری مهم برای سرمایه‌گذاری تبدیل کرده است.

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

در بحث سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال دو روش وجود دارد. می توان با استخراج و یا خرید و فروش این ارزها در بازار پرنوسان آن سرمایه گذاری کرد.

در بازار‌ خرید و فروش ارزهای دیجیتال می‌توان معاملات معکوس انجام داد. به عبارتی اگر فرد دارای مهارت‌های تحلیل تکنیکال کافی باشد و ترندهای صعودی و نزولی را پیش‌بینی کند؛ نه تنها از بازار صعودی بلکه از بازار نزولی هم سود فراوان کسب می کند.

یک نکته مهم در ورود به بازار ارز دیجیتال وجود دارد که باید در نظر گرفت. بهتر است وارد معامله ارز دیجیتالی شوید که درصد زیادی از سکه‌های آن استخراج شده‌ باشد. اگر یک ارز دیجیتال هنوز اول راه است و بخش زیادی از سکه‌های آن استخراج نشده، دارای ریسک کاهش قیمت بیشتری خواهد بود.

بهترین روش سرمایه گذاری (در صورت داشتن قدرت تحلیل) در این بازار، نگاه کوتاه مدت به ارزهای دیجیتال و نوسان گیری در آن هاست.

بورس

اگر به فکر سرمایه گداری با پول کم هستید باید بگوییم سرمایه گذاری در بورس نیاز چندانی به سرمایه زیاد ندارد. می شود حتی با 100 هزار تومان وارد بازار بورس شد.

به شما پیشنهاد می کنیم که اگر دید بلندمدت در سرمایه گذاری دارید به سمت بازار بورس بیایید و هرگز سودای کسب سود در کوتاه مدت را در سر نپرورانید.

از مزایای بورس می توان به مواردی از قبیل:

کسب سود بیشتر نسبت به سایر روش‌های سرمایه‌گذاری، اطلاع از بازار مورد نظر در هر زمان و آگاهی کافی اشاره کرد که بتوان حتی در منفی بودن بازار هم سودهای خوبی کسب کرد.

جمع بندی

از آن جا که این مقاله مختص سرمایه گذاری با پول کم است به روش هایی اشاره شد که بتوان با همان اندوخته کم وارد مسیر سرمایه گذاری جهت داشتن زندگی مالی بهتر شد. مواردی از قبیل سرمایه گذاری در ملک و مستغلات به دلیل سرمایه اولیه به نسبت بیشتر، در این مقاله گنجانده نشد.

اصولا اگر تصمیم خود را برای سرمایه گذاری گرفته و اهل ریسک هستید، با دانش و آگاهی کافی به سراغ ارزهای دیجیتال و بورس بروید. اما اگر اهل ریسک و خطر نیستید و از دست دادن مقدار پول اولیه شما برایتان مهم است بهتر است وارد روش های سپرده بانکی و صندوق های سرمایه گذاری مشترک و همین طور طلا و سکه شوید.

به این مطلب امتیاز دهید
خروج از نسخه موبایل