نماد سایت سرمایه سازی | جامع ترین وبسایت آموزش سرمایه گذاری

سبد گردانی چیست و چگونه انجام می شود؟

سبد گردانی چیست؟

امروزه با توجه به این‌که نوسانات بسیاری در بازار بورس وجود دارد، تخصیص تمام سرمایه به یک سهم ریسک بسیار بالایی دارد. در نتیجه سرمایه ‌گذاران روی چند سهم سرمایه ‌گذاری می‌کنند و اصطلاحا یک سبد سرمایه‌ گذاری ایجاد می‌کنند. سبدی که احتیاج به مدیریت یا سبد گردانی دارد.

سبد گردانی کار ساده‌ای به نظر نمی‌رسد، انتقال سرمایه بین چند سهم و خریدوفروش آن‎ها، طوری که ریسک پایین، سود بالا و کمترین ضرر را داشته باشد.

انجام این کار به دانش، تجربه و صرف زیادی وقت نیاز دارد. درواقع سبدگردان‌ها افرادی بسیار با تجربه و کارشناسان حرفه ‎ای در بازار بورس هستند که مطابق با ویژگی‌های سرمایه ‌گذار مانند میزان ریسک‌پذیری و میزان سرمایه فرد سرمایه گذار، سبدی مناسب  برای او ایجاد کرده و به صورت مرتب آن را مدیریت می‌کنند.

شما هم اگر قصد حرفه ای شدن در بورس را دارید پیشنهاد می کنیم مقاله اختصاصی ما با عنوان آموزش بورس را مطالعه کنید.

شرایط و قوانین سبد گردانی

کارگزاری‌ها و برخی از شرکت ‎ها که از طریق سازمان بورس دارای مجوز هستند، می‌توانند خدمات سبدگردانی را به مشتریان خود عرضه کنند. درواقع سرمایه‌ گذاران با ایجاد یک قرارداد سبد گردانی مدیریت معاملات اوراق بهادار و دارایی‌های خود را به متخصصان ماهر واگذار می‌کند. این خدمات به صورت اختصاصی به سرمایه ‌گذاران و به طور جداگانه ارائه می‌شود.

نحوه سرمایه‌ گذاری در شرکت ‌های سبد گردانی

ابتدا سرمایه ‌گذار برای سرمایه ‌گذاری در شرکت‌های سبدگردانی بایستی شرکت مورد نظر خود را انتخاب نمایند. در حال حاضر معمولا بسیاری از کارگزاری‌ها دارای مجوز سبدگردانی هستند.

بنابراین بایستی به کارگزاری مطمئن که دارای مجوز است مراجعه و قرارداد همکاری انعقاد شود. این قرارداد به صورت رسمی و براساس فرمت ارسال سازمان بورس و اوراق بهادار است و میان شرکت سبدگردانی و سرمایه ‌گذاری بسته می‌شود.

پس از منعقد شدن قرارداد کد بورسی برای سرمایه‌ گذار صادر می‌شود، این کد به اسم سرمایه ‌گذار است؛ ولی شرکت سبدگردان با توجه به قرارداد فی‌مابین با اختیار خود معاملات را با آن کد بورسی صورت می‎دهد.

کارمزد سبد گردانی چقدر است؟

کارمزد سبدگردانی با مشتریان طبق مصوبات سازمان بورس اوراق بهادار تعیین می‌شود. کارمزد سبدگردانی متغیر است و با هدف افزایش منافع مشتری و با توافق طرفیت قرارداد تعیین می‌شود. به‌عنوان مثال سرمایه ‌گذار و سبدگردان با هم توافق می‌کنند که تا زمانی که به بازده 40 درصد برسند،

سبد گردان تنها کارمزد مدیریت سبد را دریافت نمایند که مقدار ناچیزی است. ولی اگر بازده به بالای 40 درصد رسید علاوه‌بر کارمزد مدیریت میزان بازده کسب شده بالاتر از 40 درصدی نیز به‌عنوان کارمزد کارکرد به سبدگردان اختصاص داده می‌شود.

با توجه به مطالب بیان شده سود سبدگردان در گرو سود سرمایه‌ گذار است به این ترتیب هر چه سبدگردان کارکرد بهتری در حوزه مدیریت دارایی سرمایه ‌گذاری داشته باشد؛ سرمایه ‌گذار سود بیشتری را به دست می‌آورد و سبدگردان نیز براساس سود به دست آمده از سرمایه سود خود را افزایش می‌دهد.

حداقل سرمایه برای سبد گردانی چقدر است؟

حداقل سرمایه برای برخورداری از خدمات سبدگردانی از طریق شرکت سبدگردان تعیین می‌شود. در نتیجه نمی‌توان یک رقم دقیقی برای کمترین میزان سرمایه بیان کرد. چرا که هر شرکت سبدگردان براساس سیاست‌های مالی که دارد حداقل میزان سرمایه متفاوتی را مشخص می‌کند. ولی حداقل سرمایه اغلب یک میلیارد تومان به بالا است.

کدام شرکت سبد گردانی از بقیه بهتر است؟

معمولا اغلب سرمایه ‎گذاران در پی یک شرکت سبدگردانی معتبر هستند. در این رابطه باید گفت که شرکت‌های سبدگردانی در بازه‌های مختلفی، کارکرد متعددی دارند. برخی اوقات یک سبدگردان بسیار خوب عمل می‌کند ولی در بازه زمانی دیگر بازده پایینی دارد.

علاوه‎بر این بایستی خود شما نیز دید بلندمدتی نسبت به سرمایه‌ گذاری در بازار بورس داشته باشید. بازار بورس برای سرمایه ‌گذاری بلند مدت است، بدون شک سرمایه‎ گذاری بلند مدت در بازار بورس و زیر نظر یک سبدگردان یا مشاور سرمایه ‌گذاری حرفه‌ای نتیجه بسیار بهتری از دیگر بازارهای سرمایه ‎گذاری خواهد داشت.

چرا نباید به اشخاص حقیقی یا سبد گردا‌ن‌ های بدون مجوز اعتماد کنیم؟

از آن‌جایی که در بازار سرمایه پول و سهام معامله می‌شود و اساسا هر سرمایه ‌گذاری با سعی و تلاش بسیار منابعی را برای سرمایه‌ گذاری در بازار سرمایه آماده کرده است. بنابراین سرمایه‌ گذاران توسط شرکت‌های رسمی و دارای مجوز فرآیند مدیریت دارایی را انجام دهند.

افرادی که قول‌های بی‌اساس حرف از بازدهی‌های صددرصدی می‌زنند، اغلب کار آن‌ها این است که منابع مردم را در اختیار بگیرند و از اهرم آن برای کسب بازدهی شخصی استفاده نمایند. قراردادهای منعقد شده با این افراد هیچ گونه اعتباری ندارد و در هیچ مرجعی قابل پیگیری نیست.

به عبارتی دیگر از آن‌جایی که هیچ‌گونه اشخاص ثالثی بر این گونه قراردادها نظارت ندارند، فرآیند گزارشگری از این افراد مشخص نیست. ضمن این ‌که اغلب مکان ثابتی هم برای مراجعه به این گونه افراد وجود ندارد. سرانجام نه تنها سرمایه‌ گذار هیچ سودی نمی‎برد بلکه با ضرروزیان هنگفتی نیز روبه‌رو می‌شود و گاهی اوقات حتی نمی‌تواند سهم خود را به فروش برساند.

آیا امکان کلاهبرداری در سبد گردانی وجود دارد؟

کارگزاری‌های مربوط به سبدگردانی برای فعالیت‌شان مجوز خود را از سازمان بورس و اوراق بهادار می‌گیرند؛ اما نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که مجوز به هیچ فرد حقیقی داده نمی‌شود و همچنین تعداد محدودی از کارگزاری‌ها شرایط لازم را برای سبدگردانی دارند.

جهت جلوگیری از کلاه‌برداری و جلب اعتماد مشتری به سبد گردان تدابیری را اندیشیده‌اند؛ مانند ارائه نام کاربری و رمز عبور به مشتری به صورت محرمانه، کد سبد گردانی اختصاصی، شماره حساب به نام مشتری و غیره. باید شماره حساب بانکی کاربر همراه با شماره شبا مربوطه قید شود تا در صورت درخواست وجه، وجه به حساب مذکور واریز شود.

براساس نکات بیان شده در می‌یابید که امکان کلاهبرداری در شرکت‌های سبدگردان که زیر نظر سازمان بورس فعالیت دارند وجود ندارد.

نتیجه ‌گیری

سبدگردانی یکی از راه‎های سرمایه‎ گذاری در بازار بورس محسوب می‌شود. در این روش برحسب میزان خطرپذیری سرمایه‌ گذاران انجام می‏شود و می‌توان از افراد با تجربه و متخصص نیز استفاده کرد.

سبدگردانی فرآیندی است که افراد براساس اطلاعاتی که در این حوزه برای سرمایه‌ گذاری دارند برای فرد سرمایه ‌گذار سبدی ایجاد کرده و به شکل مدوام آن را مدیریت می‌کنند. سبدگردانی را می‌توان یکی از بهترین خدمات قابل ارائه در زمینه مدیریت دارایی به شمار آورد.

بیشتر بخوانید :

تحلیل تکنیکال چیست؟

منظور از حباب در بورس چیست؟

سرخطی زدن در بورس چیست؟

به این مطلب امتیاز دهید
خروج از نسخه موبایل