نماد سایت سرمایه سازی | جامع ترین وبسایت آموزش سرمایه گذاری

اوراق بهادار چیست؟ همه چیز درباره اوراق بهادار

اوراق بهادار چیست؟ همه چیز درباره اوراق بهادار

حتما به تازگی با سرمایه گذاری در بورس و اوراق بهادار آشنا شده ­اید، می خواهید هر آنچه برای بهتر شدن در این حرفه لازم است بدانید؛ همچنین حتما می­‌خواهید میزان بیشتری از سرمایه گذاری و خرید اوراق بهادار سود کسب کنید، تبریک می­‌گویم!! جای درستی آمده ­اید.

با خواندن این مقاله در سایت سرمایه سازی شما با اوراق بهادار و نحوه خرید و فروش آن اشنا خواهید شد. همچنین پس از آشنایی با آن نکاتی را می آموزید تا سود بیشتری کسب کنید.

روش ­های زیادی برای سرمایه گذاری مطمئن با سود دهی بالا وجود دارد از جمله برخی از این روش­ ها عبارت اند از:

 1. سپرده مدت دار بانکی
 2. خرید زمین
 3. خرید خودرو
 4. خرید مسکن
 5. خرید طلا و جواهرات
 6. خرید سکه و شمش
 7. خرید دلار و یورو
 8. خرید ارزهای دیجیتال
 9. خرید بورس و اوراق بهادار
 10. صدوق سرمایه گذاری مشترک
 11. بازار فارکس
 12. واردات و صادرات
 13. استارت آپ­ها

در این مقاله در مورد خرید و فروش اوراق بهادار که یکی از روش ­های کسب درآمد است توضیحات کاملی برای  شما ارائه می گردد.

انواع بورس

 بورس کالا و بورس اوراق بهادار

در بورس کالا معمولا کالاهای خام و فراوری نشده مانند فلزات، پنبه و … معامله می‌­شود. یکی از مزایای بورس کالا حضور نهادهای تنظیم کننده بازار است. پس اگر شما برای کارخانه جات خود نیاز به خرید کالا دارید بورس کالا برای شما مناسب است. یا فروشنده عمدی مواد هستید می­‌توانید در بورس کالا، کالای خود را بفروشید یا معاوضه کنید.

اوراق بهادار چیست؟

هر ورقه یا مستندی که تضمین کننده حقوق­ مالی قابل نقل و انتقال برای مالک آن باشد را اوراق بهادار می گویند. اگر فقط سرمایه­ ای دارید و می­‌خواهید از طریق آن سود کسب کنید بورس خرید و فروش اوراق بهادار برای شما مناسب است. اما در بورس اوراق بهادار دارایی ­های مالی معامله می­شود­.

مثلا خریدن دارو یک دارایی واقعی محسوب می‌­شود و خرید سهام کارخانه داروسازی یک دارایی مالی محسوب می‌­شود، به دارایی­ های مالی، دارایی نامشهود و کاغذی گفته می‌­شود. در بورس اوراق بهادار انواع دارایی ­های مالی خرید و فروش می‌شود، دارایی ­های مثل سهام شرکت های مختلف مانند خودرو، سیمان، مخابرات و …

افرادی که سهام شرکت­ ها را از طریق بورس خریداری می‌­کنند در واقع در منافع و زیان آن شرکت­ ها سهیم خواهند شد، البته چون فقط شرکت­ های بزرگ در بورس پذیرقته می‌­شوند، پس احتمال کسب سود بیشتر است.

در بورس فقط سهام شرکت­ ها خرید و فروش نمی شود، بلکه سایر اوراق بهادار مثل اوراق بهادار مشارکت نیز خرید و فروش می­‌شود.

حتما با درگیر شدن در بازار بورس کلمه فرابورس را نیز شنیده­ اید. ممکن است برای شما این سوال پیش آمد باشد که تفاوت این دو چیست؟

تفاوت بازار فرابورس و بازار بورس چیست؟

فرا بورس ایران مانند دو بورس فعال کشور یعنی بورس کالا و بورس اوراق بهادار با مجوز شورای عالی بورس ایجاد شده و تحت نظارت سازمان بورس اوراق بهادار قرار دارد. برای سرمایه گذاران این بازار تفاوت چندانی با بازار بورس ندارد و با یک کد معاملاتی، می‌­توان در هر دوی این بازارها خرید و فروش انجام داد.

فقط برای شرکت ­ها این تنفاوت را دارد که ورود به بازار فرابورس از شرایط و الزامات کمتری برخوردار است؛ به همین دلیل ورود به این بازار برای شرکت­ ها آسان­تر است. در ادامه سوالات متداول شما در باره بازار بورس اوراق بهادار پاسخ داد می­شود.

چه چیز­های بر سود و زیان بورس تاثیر گذار است؟

همه موارد بالا بر سود و زیان سرمایه شما در بورس تاثیر گذار پس هنگامی که یکی از این موارد مشکل دارد در سرمایه گذاری خود دقت کنید.


همچنین بخوانید : آموزش بورس از صفر برای مبتدیان


آشنایی با انواع اوراق بهادار

همان‌طور که می‌دانید اوراق بهادار یک ابزار مالی است که برای مالک خود نوعی سرمایه محسوب شده و ارزش مالی دارد و نشان می‌دهد که مالک به عنوان یک سهام‌دار از چه موقعیتی برخوردار است.

با توجه به این که این اوراق در زمان‌های متفاوت و انواع مختلفی توزیع می‌شوند کاربردهای گوناگونی نیز دارند. انواع اوراق بهادار شامل سه دسته اصلی است که عبارتند از:

 1. اوراق بهادار صاحبان سهام

یکی از معروف‌ترین و پرکاربردترین انواع اوراق بهادار، اوراق صاحبان سهام است و تقریبا بسیاری از افرادی که در بازارهای سرمایه و بورس فعالیت می‌کنند حداقل یک‌بار برای کسب سود بیشتر اقدام به خریدوفروش این اوراق کرده‌اند.

این سهام به وسیله تقسیم سرمایه یک شرکت به بخش‌های مساوی ایجاد می‌شود که هر قسمت یک سهم بوده و شما با خرید آن‌ها سهامدار شرکت می‌شوید. البته خود اوراق صاحبان سهام نیز دارای انواع مختلفی هستند که شامل موارد زیر است:

 

 1. اوراق بهادار بدهی

اوراق بدهی که به آن اوراق قرضه نیز می‌گویند برای تامین مالی و جمع‌آوری سرمایه برای پروژه‌های مختلف توسط دولت یا شرکت‌های خصوصی که مشکل مالی دارند توزیع می‌شود و انواع مختلف آن شامل اوراق مشارکت دولتی یا خصوصی، اوراق فرضه اسلامی با سود ثابت، اوراق اجاره، اوراق خزانه دولت و گواهی در سپرده بانک‌ها است.

البته اوراق قرضه به دو دسته اصلی دولتی و خصوصی تقسیم می‌شود:

 

 1. اوراق بهادار مشتقه

اوراق بهادار مشتقه به تنهای ارزش مالی ندارند و ارزش آن به وسیله معامله یک دارایی یا کالا تعیین می‌شود. یعنی اگر یک معامله بین خریدار و فروشنده یک کالا صورت بگیرد قرارداد آن معامله همان اوراق مشتقه بوده که ارزش مالی آن وابسته به قیمت کالا و نرخ معامله است.

معاملات این اوراق معمولا در بازار بورس اوراق بهادار، بازار بورس کالا و بازارهای خارج از بورس صورت می‌گیرد و سهام، طلا، ارز، شاخص‌های بازار، انواع کالاها و… رایج‌ترین کالاهایی هستند که مورد معامله قرار می‌گیرند.

شاخص کل بورس چیست؟  

شاخص در مفهوم کلی معیاری است که بر اساس آن می‌­توان چیزی را تشخیص داد. در بورس نیز شاخص ­ها، در واقع معیار مهمی هستند که با برسی و تحلیل آنها، می‌­توان وضعیت گذشته و حال بورس را از جنبه ­های مختلف، ارزیابی و حتی روند آینده بورس را را پیشبینی کرد.

بنابراین، با توجه که نقش مهم شاخص بورس، در تصمیم­ گیری سرمایه­ گذاران ایفا می‌­کنند. نوسانات شاخص ­ها نیز برای سرمایه ­گذاران حائز اهمیت است. زیرا تغییرات شاخص کل در واقع باینگر میانگین بازدهی سرمایه گذاران در بورس است.

آیا می­‌توان به خرید و فروش اوراق بهادار به عنوان یک شغل نگاه کرد؟

پاسخ این سوال بله است اما به شرطی که با تحلیل گزارش ­های مالی و اخبار روز بازار سرمایه در بازار بورس حرفه ایی شده باشید و تا زمانی که این حرفه را فرا نگرفتید شغل اصلی خودتان را به هیج وجه رها نکنید.

مدت زمان حرفه ­ای شدن در بورس بستگی به میزان سرمایه شما، مهارت­تان، سرعت یادگیری و تلاش و پشتکارتان دارد.

آیا بورس اوراق بهادار جای سرمایه ­گذاری بلند مدت است یا می‌­توان امروز سهام خرید و فردا آن را فروخت؟

بورس مکانی برای سرمایه گذاری کوتاه مدت و همچنین بلند مدت است.

در صورتی که قادر به انجام تحلیل ­های مالی باشید(تحلیل­ تکنیکال و تحلیل بنیادی) امکان سرمایه گذاری کوتاه مدت و خرید و فروش مداوم برای شما وجود دارد، در غیر این صورت با توجه به اینکه شرکت ­های بورسی معمولا شرکت­ های بزرگی هستند و کارها و پروژهای که در دست انجام دارند کلان و بزرگ خواهد بود، پس سود پروژهای بزرگ در کوتاه مدت به دست نمی­آید و در بلند مدت حاصل می­شود.

خرید و فروش­ های سهام را از کجا می­‌توان پیگیری کرد؟

می ­توانید معاملات سهام به صورت انلاین از ساعت 9 تا 12:30 دقیقه در روزهای شنبه تا چهارشنبه در سایت www.tsetmc.com مشاهده کنید.

امید است با خواندن این مقاله چیزهای جدیدی درباره بورس اوراق بهادار و نحوه سرمایه گذاری، کسب سود بیشتر در آن آموخته باشید.

بیشتر بخوانید :


 

به این مطلب امتیاز دهید
خروج از نسخه موبایل