نماد سایت سرمایه سازی | جامع ترین وبسایت آموزش سرمایه گذاری

پروتکل 0X چیست و چگونه می‌توان در آن سرمایه گذاری کرد؟

پروتکل 0X چیست و چگونه می‌توان در آن سرمایه گذاری کرد؟

پروتکل 0X یک پروتکل آزاد و بدون هیچ گونه محدودیتی است که به شما امکان معاملات توکن‌های ERC20 در شبکه اتریوم را می‌دهد. این پروتکل یک پروتکل متن باز برای مبادلات غیر متمرکز روی بلاک چین اتریوم است. از طریق این پروتکل می‎توان قراردادهای هوشمند اتریوم را ساخت.

جالب است بدانید این پروتکل به صورت عمومی و رایگان قابل دسترسی است. علاوه‌بر کاربرد اصلی این پروتکل، توسعه‌دهندگان قادراند از 0X برای ایجاد اپلیکیشن‌های صرافی نیز استفاده نمایند. پروتکل 0X در آمریکا تاسیس شده و به سبب وجود طراحی منحصربه‌فرد و مرتب خود مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران بورس قرار گرفته است.

این پروتکل به منظور ارزهای رمزنگاری شده قابلیت جابه‌جایی و انتقال آزادانه بلاک چین‌های مختلف را خواهند داشت. در این مقاله قصد داریم شما را با این پروتکل بیشتر آشنا کنیم تا اگر قصد سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال را داشتید بتوانید از این پروتکل به درستی استفاده کنید پس همراه ما باشید.

استاندارد‌های جدید ERC

پروتکل 0X از این پس این توانایی را دارد که علاوه‌بر تمرکز برروی ERC-721 که یک استاندارد رمزگذاری غیر قابل تغییر است برای برخی از پرطرفدارترین نرم‌افزارهای غیر متمرکز اتریوم، مانند CRYPTOKITTIES  نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

پروتکل 0X از انواع استانداردهای جدید مرتبط با توکن‌های ERC نیز پشتیبانی می‌کند؛ همچنین این پروتکل جدید که Proxies یا به اختصار پروتکل 0X نام دارد را می‌توان  بدون تغییر در قرارداد هوشمند اصلی نیز اضافه کرد. بنابراین امکان پشتیبانی از استانداردهای توکن‌های جدید بدون نیاز به تغییر قراردادهای هوشمند اصلی وجود خواهد داشت.

مقایسه تبادلات متمرکز با غیر متمرکز

چنان‌چه تا به امروز ارزهای رمزنگاری شده خود را با شیوه‌های پرداختی قدیمی هم‌چون حساب بانکی خریداری نموده‌اید، از یک مبادله متمرکز استفاده کرده‌اید. تبادلات متمرکز برای ایجاد یک مسیر ورودی به بازارهای کریپتوکارنسی الزامی هستند. اغلب اوقات استفاده از آن‌ها آسان است و ابزارهای پیشرفته‌ای عرضه می‌کنند؛ با این حال، جنبه‌های منفی در مبادلات متمرکز وجود دارد به‌عنوان مثال این در این مبادلات باید به یک واسطه اعتمادکرد.

در این صورت این امکان وجود دارد که شخص ثالث یا همان مدیریت مرکزی بسته شود یا فرد واسطه با سرمایه‌های مشتری فرار کند. این ریسک‌ها سبب توسعه بازارهای غیر متمرکز مانند OASISDEX و ETHERDELTA شده تا به مردم اجازه ‌دهد تراکنش‎های خود را توسط بلاک چین بدون نیاز به سپرده‌گذاری در اختیار یک مدیریت مرکزی انجام دهند.

تفاوت اساسی تبادلات متمرکز و غیر متمرکز در این است که تبادلات متمرکز به صورت بالقوه به شکل قانونی پاسخگو هستند؛ در حالی که در یک تبادل غیر متمرکز، تنها کدها هستند که پاسخگواند. سرانجام تبادلات متمرکز و غیر متمرکز هر یک براساس مزیای خاص خود قابل استفاده هستند.

مقایسه مبادلات غیرمتمرکز با‌ 0X

یکی از مشکلاتی که در بسیاری از تراکنش‌های غیر متمرکز وجود دارد پرهزینه و کند بودن آن است. در سیستم بلاک چین، هر تراکنش در خود بستر شبکه بلاک چین صورت می‎گیرد. به این معنا که سیستم کاملا براساس زمان تشکیل بلوک زنی و کارمزدی که برای تراکنش تعریف شده، صورت می پذیرد.

پروتکل 0X تلاش می‌کند تا برای این ناکارآمدی با ساخت یک پروتکل استاندارد، تراکنش‎ها را از بلاک چین خارج و پس از اتمام فرآیند مجددا به بلاک چین بازگرداند. با این شیوه هیچ هزینه‌ای یا کارمزدی برای تراکنش‌ها وجود ندارد.

پروتکل 0X چگونه عملکرد صرافی‌های غیرمتمرکز را بهبود می‌بخشند؟

با توجه به این که صرافی‌های غیر متمرکز نسبت به متمرکز دارای امنیت بیشتر و بهتری هستند ولی مشکلاتی نیز دارند که پروژه 0X در تلاش است که این مشکلات از جمله هزینه زیاد، کندی، مشکل نقدشوندگی و ناتوانی در ارتباط با یکدیگر را حل کند.

برای رفع این مشکلات، 0X یک به‌عنوان یک پروتکل استاندارد و گسترده وارد میدان شده است تا برای رفع تمام این نواقص در سفارشات به کار گرفته شود. با پروتکل 0X ، سفارشات صورت گرفته به شکل مستقیم به بلاک چین انتقال داده می‌شود و به این صورت به کل فرآیند سرعت بخشیده و کارمزدهای تراکنش از بین می‌رود.

آیا پروتکل 0X رایگان است؟

بله؛ ولی چنان‎چه فردی بخواهد با استفاده از این پروتکل یک صرافی غیر متمرکز راه‌اندازی نماید، این امکان وجود دارد که برای او کامزدی مشخص شود. این پروتکل دارای مزایای بسیاری از جمله صرافی‎های امن‌تر، نقدینگی اشتراکی، سادگی و مرتب و منظم بودن است. چنان‌چه کارمزدی تعیین شود در برابر این مزیت‌ها بسیار اندک خواهد بود.

تفاوت بین صرافی‌های متمرکز و صرافی‌های غیرمتمرکز (decentralized exchanges) چیست؟

امروزه، صرافی‎های متمرکز شکل مرسوم صرافی هستند و از طریق یک مرکز اداره می‌شوند؛ در حالی که این صرافی‌ها گسترش داده شده‌‌اند تا ایرادات آسیب‌پذیری ناشی از سرقت را رفع کنند کاربران صرافی‌های متمرکز مجبورند دارایی های خود را به صورت مستقیم وارد صرافی کنند و این کار ریسک بسیار زیادی را به دنبال دارد؛ چرا که همواره خط هک شدن و سرقت دارایی‌ها وجود دارد.

ولی در صرافی‌های غیر متمرکز کاربران کنترل بیشتری برروی دارایی خود دارند. توجه داشته باشید که صرافی‌های غیر متمرکز سرعت کمتری در مقایسه با صرافی‌های متمرکز دارند اما امنیت آن‌ها نسبت صرافی‌های متمرکز بیشتر است.

محصول دیگر پروتکل 0X چیست؟

سرمایه گذاران ارز دیجیتال با پروتکل 0X و OTC قادراند با طرف مقابل در معامله به شکل مستقیم ارتباط برقرار کنند و توکن‎های اتریوم را بدون واسطه به هم تبدیل نمایند. جنبه دیگر پروتکل 0X توکن آن‌ها است که در بستر اتریوم با نماد ZRX ایجاد شده است و برای پرداخت کارمزدهای معامله استفاده می‌شود.

بنابراین توکن ZRX برای کنترل غیر متمرکز آپدیت‌های پروتکل 0X مورد استفاده قرار می‌گیرد تا امکان تغییرات مستمر در قراردادهای هوشمند برای بهبود وجود داشته باشد. از آن‌جایی که این پروتکل در طول زمان به یکی از پروتکل‌های محبوب تبدیل شده است بسیاری از سرمایه گذاران به فکر سرمایه گذاری در آن افتاده‌اند.

سرمایه گذاری در پروتکل 0X از طریق خرید توکن‌های ZRX امکان‌پذیر است و شما با خرید این توکن‌ها و مدیریت صحیح خود در این سرمایه گذاری می‌توانید به سود خوبی دست پیدا کنید.

نتیجه گیری

پروتکل 0X به‌عنوان یک پروتکل مثبت برای بهبود دنیای رمز ارز ها مطرح شده است. جامعه ارز امروز با وجود حملات و هک‌های بسیاری که به سمت دارایی‌ها روانه می‌شود، بایستی به سمت صرافی‎های غیر متمرکز بروند.

با تسلط پروتکل 0X بر بازار و ورود پول بیشتر به آن، حرکت‎های خطرناک نیز برای سودجویی از سرمایه‌ گذاران فاقد شرایط امنیتی مناسب افزایش می‌یابد و صرافی‌های غیر متمرکز راه حلی مناسب برای برای چنین مشکلاتی ارائه می‌دهند.

تا کنون پروتکل 0X توانسته وظیفه خود را برای ایجاد تبادلات امن و غیر متمرکز به خوبی به انجام برساند. اگر به سرمایه گذاری در پروتکل 0X علاقه‌مند هستید با خرید توکن ZRX می‌توانید سرمایه گذاری خود را آغاز کنید.

بیشتر بخوانید :

توکن ارز دیجیتال چیست؟

بررسی فری والت (freewallet) کیف پول موبایلی و تحت وب

ارز دیجیتال نانو (NANO) چیست؟

به این مطلب امتیاز دهید
خروج از نسخه موبایل