نماد سایت سرمایه سازی | جامع ترین وبسایت آموزش سرمایه گذاری

دارایی چیست؟ همه چیز درباره دارایی و مدیریت آن

دارایی چیست؟

این روزها که بحث مسائل مالی بسیار داغ هستند و افراد بسیاری نسبت به سرمایه گذاری در بخش هایی همچون بورس و…علاقه نشان داده اند، مبحثی به نام دارایی نیز بر روی کار آمده است که هنوز عده ی بسیار زیادی از افراد هستند که هیچگونه اطلاعاتی در مورد آن ندارند.

اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که تشنه ی دانستن مطالب جدید می باشید و همواره در تلاش هستید تا اطلاعات خود را به روز کنید بهتر است این مقاله را تا انتها مطالعه کرده و با تمام ویژگی ها و تعاریفی که مربوط به مبحث دارایی می شوند بهتر آشنا شوید.

مفهوم و تعریف دارایی

در آغاز کار و پیش از هر چیزی بهتر است تا با مفهوم و ماهیت دارایی آشنا شویم. دارایی در واقع به منابع و آیتم هایی گفته می شود که از نظر اقتصادی دارای ارزش می باشند و به همین دلیل هم دولت ها، نهادهای خصوصی و دولتی، شرکت ها و کارخانه ها مالکیت آن ها را در دست دارند. البته همواره انتظار می رود که دارایی در آینده دارای سود آوری باشد.

تعریف ارائه شده در واقع تعریف ساده و عامیانه دارایی بود، اما مفهوم دارایی را می توان به شکل تخصصی تر و بهتری از نقطه نظر دو مفهوم بررسی کرد.

1-تعریف دارایی از دیدگاه حسابداری: از دیدگاه حسابداری دارایی مواردی است که شامل املاک، نقدینگی، سرمایه گذاری ها و منافع حاصل از مواردی است که طی بستن قرارداد و همچنین یک سری از معاملات تحت مالکیت شرکت درآمده است.

این دارایی ها اغلب به گونه ای هستند که پیش بینی حصول منافع مالی بسیار زیادی از آن ها می شود.

انواع دارایی ها از این منظر شامل پول و کالاهای با ارزش همچون طلا، سرمایه ی موجود در بورس و اوراق بهادار، زمین، ساختمان، مطالبات شرکت از دیگر افراد و طلب های شرکت، وسایل نقلیه، اسباب و اثاثیه ی متعلق به شرکت و مواردی این چنینی می شود.

2-تعریف دارایی از دیدگاه هوش مالی: تعریف دارایی از نقطه نظر هوش مالی نیز تقریبا مشابه تعریف دارایی از نگاه حسابداری است و فقط در جزئیاتی بسیار ریز با هم تفاوت هایی را دارند.

ویژگی های دارایی

برای آن که بتوانید دارایی را تشخیص دهید بایستی در قدم اول ویژگی های آن را بشناسید. این ویژگی ها شامل موارد زیر هستند که دانستن آن ها بسیار هم پر اهمیت است.

1-از طریق یک رویداد مالی همچون خرید در گذشته تحت مالکیت شرکت و یا فرد درآمده باشد.

2-بتوان محاسبه کرد که ارزش تمام شده ی آن معادل با چه مقدار از پول نقد است.

3-در آینده دارای منفعت و سود برای شرکت باشد

4-این دارایی از طریق راه های قانونی و درست تحت مالکیت درآمده باشد.

انواع دارایی

دارایی ها به دو گروه دارایی های ثابت و دارایی های جاری تقسیم بندی می شوند.

دارایی های ثابت:

دارایی های ثابت به مواردی گفته می شود که عمری بسیار طولانی دارند و به راحتی از بین نمی روند. البته وجود استهلاک پس از استفاده ی چندین و چند ساله طبیعی است که هزینه ها و ضررهای این استهلاکات نیز در نظر گرفته می شوند.

این نوع از دارایی ها شامل مواردی همچون خانه، مغازه، ساختمان، ابزار آلات صنعتی، محصولات و کالاهای انبار شده و… می شوند.

دارایی های جاری:

دارایی های جاری از جمله دارایی هایی می باشند که طی مدت زمان کوتاهی بایستی به وجه نقد تبدیل شوند. این دوره ی کوتاه عمولا با توجه به نوع دارایی تعیین می شود که ممکن است یک ساله و یا مدت معلومی مثلا چند ماهه باشد که در قرارداد ذکر شده است.

تفاوت دارایی، ثروت و سرمایه

به احتمال زیاد اگر اقتصاد دان نباشید و یا به این مسائل تاکنون توجه نکرده باشید امکان دارید که این مفاهیم را به جای یکدیگر به کار ببرید. اما بهتر است بدانید که این سه مفهوم دارای تفاوت هایی با هم هستند.به همین جهت پیشنهاد می کنیم مقاله مهم ترین مفاهیم اقتصادی را مطالعه کنید.

دارایی به چیزی گفته می شود که تحت تملک شخص و یا نهاد خاصی است. فرقی نمی کند این دارایی ارزشی را تولید می کند یا خیر. بر فرض مثال یک زمین بایر هم دارایی به حساب می آید؛ اما ثروت همان ماحصل استفاده از دارایی ها و خلق نقدینگی و ارزش است.

فرض کنید یک ماشین دارید، این ماشین دارایی شما به حساب می آید اما پولی که از طریق کار با این ماشین به دست می آورید جز ثروت شما محسوب می شود. و سرمایه زمانی به وجود می آید که بتوانید از ثروت درآمد داشته باشید بدون آن که از ارزش و مقدار ثروت کاسته شود.

دانستن این تفاوت ها کمک می کند تا بتوانیم از دارایی های خود بهترین استفاده را کرده و مرحله به مرحله آن ها را تبدیل به سرمایه کنیم.در این خصوص نیز پیشنهاد می کنیم مقاله چگونه پولدار شویم را مطالعه کنید.

مدیریت دارایی

مدیریت دارایی همان طور که از نامش مشخص است در واقع به هماهنگی و مدیریت دارایی های شخص و یا سازمان و نهاد می پردازد. که در اداره ها و نهادهای سازمانی به دو نوع مختلف تقسیم می شود.

مدیریت دارایی های فیزیکی به بخشی از مدیریت دارایی مربوط می شود که بایستی فرد و یا گروه مدیریتی بتواند اموال و دارایی های فیزیکی را به نحوی مدیریت و کنترل کند که شرکت بهترین و بهینه ترین استفاده را از آن ها نماید.

اما مدیریت دارایی های غیر ملموس به مسائلی مربوط می شود که حضور فیزیکی ندارند اما ارزش بسیار زیادی را می توانند برای شرکت به همراه داشته باشند.

به این مطلب امتیاز دهید
خروج از نسخه موبایل