نماد سایت سرمایه سازی | جامع ترین وبسایت آموزش سرمایه گذاری

زنجیره هوشمند بایننس (Binance Smart Chain) چیست؟

زنجیره هوشمند بایننس (Binance Smart Chain) چیست؟

در دنیای فناوری اطلاعات و ارتباطات دیجیتال اصطلاحات زیادی هستند که توسط افراد فعال در این حوزه مورد استفاده قرار می‌گیرند. زیرا که با پیشرفت این علم ما به طور مداوم شاهد توسعه پلتفرم‌های زیادی هستیم که هر یک بر پایه یکی از از فناوری‌های پایه در این حوزه مانند فناوری بلاک‌چین است.

زنجیره هوشمند بایننس (Binance Smart Chain) یکی از اصطلاحاتی است که اخیرا برای ارجاع به یکی از فناوری‌های مورد استفاده در حوزه تبادلات مالی مجازی به خصوص ارز دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگر فناوری‌های به روز بلاک‌چین آشنایی داشته باشید، شاید تا به حال در مورد فناوری زنجیره بایننس شنیده باشید. این زنجیره برای دست‌یابی به سرعت بالاتر در هنگام تبادلات مالی دیجیتالی و انجام معاملات طراحی شده است.

این فناوری بسیار سودمند است، اما زنجیره بایننس آن انعطافی را که مورد انتظار بود نداشته و مانند دیگر فناوری‌های مورد استفاده در بلاک ‌چین به خوبی از برنامه‌ریزی انعطاف‌پذیر مورد نیاز برای تبادلات دیجیتالی در دنیای مجازی بهره نبرده است برای همین نیاز به یک پلتفرم جدید برای رفع این کمبودها است.

زنجیره هوشمند بایننس که به‌عنوان یک پلتفرم جدید ارائه شده است به نظر میرسد تا بتواند این مشکل را بر طرف نماید. این فناوری دارای محیطی تکامل یافته‌تر به منظور استفاده در کاربردهای (اپلیکیشن‌های) غیرمتمرکز (Decentralized) در تبادلات مالی دیجیتالی است.

البته باید بدانید که زنجیره هوشمند بایننس به گونه‌ای طراحی شده است تا با فناوری قبل از خود نیز هم‌خوانی داشته باشد تا کاربران از مزایای هر دو در اکوسیستم مبتنی بر بلاک ‌چین بهره‌مند شوند.

معرفی زنجیره هوشمند بایننس

زنجیره بایننس در سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته است و در اوریل سال 2019 توسط بایننس برای آسان‌کردن تبادلات غیرمتمرکز و سریع برای معاملات ارزهای دیجیتال عرضه شده است. اما به دلیل محدودیت‌های ذاتی که در فناوری بلوک‌های آن وجود دارد، زنجیره بایننس فاقد انعطاف و سرعت لازم بود.

برای همین در سیستمی که برای مبادلات سریع بهینه شده است، استفاده از فناوری زنجیره بایننس می‌تواند به شدت باعث تراکم شبکه در هنگام تبادلات مالی شود که به طور حتم چندان مطلوب کاربران نیست.

علاوه‌بر این مقیاس‌پذیری هنوز هم یکی از مهمترین چالش‌های پیشروی فناوری بلاک چین است که زنجیره بایننس نمی‌تواند به خوبی آن را حل کند. برای همین است که زنجیره هوشمند بایننس پا به عرصه وجود گذاشت تا بتواند تبادلات را هر چه سریع‌تر و با حجم بیشتر انجام داده و توقعات کاربران را در دنیای مدرن تبادلات مالی دیجیتالی برآورده کند.

زنجیره هوشمند بایننس را می‌توان به‌عنوان یک پلتفرم در بستر بلاک چین دانست که موازی با زنجیره بایننس اجرا می‌شود. برخلاف زنجیره بایننس، زنجیره هوشمند بایننس دارای عملکرد بیشتر و سازگاری بالایی برای استفاده در ماشین مجازی اتریوم است.

هدف طراحی در این‌جا افزایش سرعت بوده است که با استفاده از این زنجیره در کنار زنجیره بایننس (به‌عنوان مکمل یکدیگر) می‌توان به آن دست یافت. توجه داشته باشید که در اصل هر دو این فناوری‌ها (که در حوزه بلاک چین شناخته شده هستند)، در کنار هم کار می‌کنند. در این‌جا شاید لازم است ذکر کنیم که زنجیره هوشمند بایننس بر خلاف آن‌چه می‌گویند یک لایه دوم یا زنجیه آفلاین برای مقیاس‌پذیری بیشتر شبکه نیست.

این زنجیره یک فناوری بلاک چین مستقل است که می‌تواند حتی در صورتی که زنجیره بایننس آفلاین باشد به طور مجزا کار کند و نمی‌توان آن را لایه دوم حساب کرد. به دلیل این که زنجیره هوشمند بایننس ماشین مجازی اتریوم سازگار است، به طور خاص از آن در دنیای مبادلات گسترده با استفاده از اتریوم و اپلیکیشن‌ها و کاربردهای مرتبط با این حیطه به کار می‌رود.

از جنبه تئوری، این زنجیره می‌تواند کار را برای توسعه‌دهندگان و استفاده‌کنندگان از ماشین مجازی اتریوم بسیار آسان کند. برای کاربران فناوری بلاک چین این بدان معنا است که اپلیکیشن‌های مورد استفاده می‌توانند به راحتی برای کار با زنجیره هوشمند بایننس پیکربندی شوند.

این پیکربندی کار سختی نیست و باید بدانید که این کار تنها با انجام تنظیمات ساده‌ای در اپلیکیشن‌ها امکان‌پذیر خواهد بود.

زنجیره هوشمند بایننس چگونه کار می‌کند؟

زنجیره هوشمند بایننس به گونه‌ای کار می‌کند که بتواند در مدت حدود 3 ثانیه با استفاده از الگوریتم خود موفق به تایید تبادلات در فضای دیجیتالی شود. به خصوص این فناوری از PROOF OF STAKED AUTHORITY) POSA) استفاده می‌کند و برای همین در صورتی که کاربران یک بلوک معتبر دریافت کنند، می‌توانند مبلغ تبادلات مالی را دریافت کنند.

برخلاف بسیاری از دیگر پروتکل‌ها، زنجیره هوشمند بایننس می‌تواند در طول زمان سرعت خود را بیشتر کرده و تبادلات را سریع‌تر انجام دهد. زیرا که زنجیره هوشمند بایننس با این هدف طراحی شده است که در عین مستقل بودن بتواند به‌عنوان مکملی برای زنجیره بایننس کار کند.

برای همین است که در آن از معماری زنجیره دوگانه استفاده شده است. با این زنجیره دوگانه می‌توان بدون هیچ وقفه‌ای اقدام به انتقال دارایی ‌ها از یک بلاکچین به دیگری نمود. با امکان استفاده از این قابلیت می‌توان دید که کاربران می‌توانند در یک اکوسیستم گسترده اقدام به استفاده از این فناوری در حالات و کیس‌های متنوعی بپردازند.

نتیجه گیری

با توجه به آن‌چه گفته شد زنجیره هوشمند بایننس به طور قابل ملاحظه‌ای می‌تواند عملکرد زنجیره بایننس را بهینه کند و در بسیاری از فناوری‌ها و پروتکل‌های جدید مورد استفاده قرار گیرد.

این فناوری توان این را دارد که شکاف بین انواع فناوری‌های مورد استفاده در بلاک چین را پر کند و اگرچه هنوز در ابتدای راه خود است، اما روشن است که به طور حتم با ماشین مجازی اتریوم سازگار است. برای همین است که زنجیره هوشمند بایننس یک پلتفرم عالی برای توسعه‌دهندگان موتورهای مورد استفاده در اپلیکیشن‌های قدرتمند است.

در پایان باید بگوییم که شاید شما سوالات زیادی در مورد این پلتفرم داشته باشید، اما باید بدانید که هنوز برای پاسخ دادن به همه آن‌ها زود است. اما این را نیز بدانید که هر مبادله‌ای که بتواند از این فناوری بهره ببرد می‌تواند زمان انتقال دارایی و ارزهای دیجیتال را به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش دهد.

بیشتر بخوانید :

آموزش ترید در بایننس

آموزش خرید ارز دیجیتال از صرافی

دوج کوین چیست؟

به این مطلب امتیاز دهید
خروج از نسخه موبایل