نماد سایت سرمایه سازی | جامع ترین وبسایت آموزش سرمایه گذاری

پاداش بلاک (Block Reward) چیست؟

پاداش بلاک (Block Reward) چیست؟

یکی از ویژگی‌های خوب که برای بیت کوین در نظر گرفته‌ شده، این است که مقدار ارزهای تولیدی که همیشه در گردش هستند محدودیت دارند و روند تولید و ایجاد بیت کوین برای افرادی که در این بازار حضور دارند مشخص است. این روند با چاپ اسکناس که به صورت نامحدود توسط بانک‌ها ایجاد می‌شود منافات نیز دارد و همین مسئله باعث ارزشمند شدن این ارز دیجیتال می‌شود.

اطلاعات مهمی در دنیای ارز دیجیتال وجود دارد که یکی از آن‌ها پاداش بلاک است. اگر شما نیز از دسته افرادی هستید که تمایل به کسب اطلاعات در رابطه با چنین موضوعاتی دارید، ادامه متن را از دست ندهید. بلاک یکی از ویژگی بلاک چین است که به ماینرها و سهام‌داران ارزهای دیجیتال داده می‌شود.

روند استخراج ارزهای دیجیتال برای این که تحت حملات سایبری قرار نگیرد، نیاز به ایجاد یک سازوکار امنیتی دارد.

در این بین افرادی هستند که با آشنایی با نرم‌افزار شبکه‌ای ارز دیجیتال قادر به حل مشکلات مربوط به استخراج و حل معادلات پیچیده ریاضی هستند و پاداش بلاک هم همان بیت کوین‌های جدید خواهد بود که در ازای تولید و ماین بلاک جدید به این افراد داده می‌شود. این پاداش به طور خلاصه و کلی شامل تعداد ارزهای دیجیتال می‌شود که با روند ماینینگ موفق به افراد به‌عنوان جایزه و پاداش ارائه می‌شود.

فرایند استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوین فرآیندی به حساب می‌آید که در آن افراد از رایانه خود برای مشارکت در شبکه بلاک چین به‌عنوان پردازنده تراکنش استفاده می‌کنند. بیت کوین از سیستمی به‌عنوان اثبات کار استفاده می‌کند، این به آن معنا است که ماینرها باید ثابت کنند که در پردازش معاملات تلاش کرده‌اند و شایستگی دریافت پاداش را خواهند داشت.

این تلاش شامل صرف زمان و انرژی لازم برای اجرای سخت‌افزار کامپیوتر و حل معادلات پیچیده می‌شود. رایانه‌های با سرعت سریع‌تر به‌عنوان سیستم خاصی از سخت‌افزارها جوایز بیشتری نیز با خود به همراه دارند. به همین دلیل حتی برخی شرکت‌ها تراشه‌های قدرتمندی برای این کار طراحی کرده‌اند.

این رایانه‌ها وظیفه پردازش معاملات بیت کوین را دارند و پاداش آن کار را هم خواهند گرفت. استفاده‌کنندگان بیت کوین معادلات ریاضی را حل کرده و قانونی بودن یک معامله را تایید می‌کنند. سپس آن‌ها تراکنش‌های بلاک را اضافه می‌کنند و زنجیره‌ای از این بلاک تراکنش را ایجاد می‌کنند و در نهایت بلاک چین را تشکیل می‌دهند.

هنگامی که یک بلاک با معاملات پر می‌شود، افرادی که معاملات در این بلاک را پردازش و تایید می‌کنند، با بیت کوین پاداش می‌گیرند. معاملات با ارزش پولی بیشتر برای اطمینان از امنیت، نیاز به تایید بیشتر دارند. این روند استخراج نامیده می‌شود؛ زیرا کار انجام شده برای بیرون آوردن بیت کوین دیجیتال با کار فیزیکی انجام شده برای بیرون آوردن طلا از زمین برابری می‌کند.

مفهوم پاداش بلاک یا Block Reward

 در دنیای رمز ارز ها برای تایید تراکنش افراد، شرایط خاص و ویژه‌ای وجود دارد که باعث تکمیل فرایند زنجیره بلاک خواهد شد. از آن‌جا که فرایند ماینینگ هزینه‌بردار است این افراد در ازای عملکردی که از خود نشان می‌دهند پاداش بلاک را دریافت می‌کنند.

در برخی شبکه‌ها مثل تزوس پاداش به افرادی که آن‌ها را خریداری کرده‌اند و در اصل سهامداران هستند تعلق می‌گیرد؛ اما در ارز دیجیتال بیت کوین پاداش بر اساس اثبات کار انجام شده به افراد پرداخت خواهد شد.

پاداش بلاک چه تاثیری در آینده بیت کوین دارد؟

بیت کوین از بسیاری جهات شباهت زیادی به طلای دیجیتال دارد؛ مانند طلا، بیت کوین را نیز نمی‌توان به‌سادگی و به صورت خودسرانه ایجاد کرد. برای استخراج این ارز دیجیتال نیاز به کار کردن است.

در حالی که طلا باید از زمین فیزیکی استخراج شود، بین کوین هم باید از طریق محاسبات برداشت شود. از طرفی استخراج بیت کوین هم شرایط خاص خود را خواهد داشت که باید از آن‌ها اطلاعات کافی را در اختیار داشته باشید.

در کل 21 میلیون بیت کوین تولید می‌شود که هر عدد بیت کوین از این 21 میلیون حدود 10 دقیقه زمان نیاز دارد تا استخراج شود. تا به حال حدود 18 و نیم میلیون بیت کوین استخراج شده است که گفته می‌شود تا سال 2140 ادامه خواهد داشت. اما سوال اینجا است که چرا فرآیند استخراج این سه میلیون باقی‌مانده تا این زمان به طول خواهد انجامید؟

در پاسخ باید بگوییم به خاطر این که روند استخراج پاداش بلاک، هر چهار سال به نصف کاهش پیدا می‌کند؛ بنابراین زمانی که کل این 21 میلیون بیت کوین استخراج شوند، عملیات به اتمام خواهد رسید؛ اما این به معنای اتمام کار ارزش بیت کوین نخواهد بود؛ زیرا آن‌ها باز هم استفاده می‌شوند و افراد خریدار و ماینرها همچنان انگیزه پردازشی معاملات با کارمزد را خواهند داشت.

جوایز استخراج بیت کوین

همان‌طور که گفتیم در ده سال گذشته بیش از 18 میلیون بیت کوین استخراج شده و تعداد محدودی از این ارز دیجیتال باقی‌مانده است. در فرایند استخراج بیت کوین پس از تایید موفقیت‌آمیز بلاک به ماینرها یک قطعه بیت کوین پاداش داده می‌شود. در زمان راه‌اندازی بیت کوین، پاداش 50 بیت کوین بود.

در سال 2012 به 25 در سال 2016 به 12.5 و در حال حاضر در سال 2020 به نصف میزان قبلی خود یعنی 6.25 بیت کوین تغییر پیدا کرده است. بر این اساس نرخ تورم بیت کوین هر ۴ سال یک ‌بار روند کاهشی را در پیش خواهد گرفت. به طور کلی برای کنترل گردش توکن جدید به شکل دوره‌ای از اندازه پاداش کاسته می‌شود.

از آنجایی که در هر معامله بیت کوین هزینه تراکنش به آن متصل خواهد بود، پس به احتمال زیاد پس از استخراج آخرین قطعات بیت کوین، معاملات جدید در بازار این ارز اتفاق خواهد افتاد. اگر چه این هزینه‌ها در حال حاضر چند صد دلار در هر بلاک بود، اما احتمالا می‌تواند تا هزاران دلار در هر بلاک نیز افزایش پیدا کند؛

بنابراین بد نیست بدانید اگر چه حدود 100 سال دیگر به طول خواهد انجامید که شبکه بیت کوین آخرین ارز خود را استخراج کند، اما روند بازار ارز دیجیتال از این به بعد تغییرات چشمگیری را تجربه خواهد کرد؛ بنابراین ممکن است با استفاده از پروتکل‌های جدید، تعداد فاکتورها، پردازش معاملات و روش‌های جدید ثبت روند استخراج نیز تغییر پیدا کند.

بیشتر بخوانید :

آیا بیت کوین هک می شود؟

بهترین دستگاه ها برای استخراج بیت کوین

چرا بیت کوین با ارزش است؟

به این مطلب امتیاز دهید
خروج از نسخه موبایل