نماد سایت سرمایه سازی | جامع ترین وبسایت آموزش سرمایه گذاری

تله گاوی (bull trap) چیست؟

تله گاوی (bull trap) چیست؟

امروزه در دنیای دیجیتال از واژه‎های مختلفی استفاده می‌شود که آشنایی با آن‎ها برای پیشرفت در دنیای کریپتوکارنسی الزامی است. تله گاوی، تله‌ای است که سرمایه گذاران در معاملات یک سهام یا کالا ایجاد می‌کنند. در این رابطه آن‎ها مقدار بسیاری از سهام یا کالا را با هدف بالا بردن تصنعی قیمت می‌خرند و یک بازار کاذب ایجاد می‌کنند.

معامله‌گرانی که با تله گاوی فریب می‌خورند معمولا سهام را با قیمت بالایی می‌خرند و براین باوراند که روند صعودی ادامه‎دار خواهد بود و سهام‌هایی که می‌خرند ارزش بیشتری پیدا خواهد کرد.

متاسفانه افرادی که در این تله گیر می‌افتند چون که برای سهام خود بیش از حد هزینه نموده‌اند معمولا مجبور می‌شوند سهام خود را واگذار نمایند و هنگامی که تله باز می‌شود بازار به روند عادی خود باز می‌گردد یا حتی ممکن است قیمت‌ها کاهش پیدا نمایند. در اغلب مواقع این تله از طریق سرمایه‌داران بزرگ ایجاد می‌شود که سبب ضرر معامله‌گران عجول می‌گردد.

چرا تله گاوی اتفاق می‌افتد؟

از نظر تکنیکال، تله گاوی وقتی رخ می‌دهد که بعد از شکست ناحیه‌ مقاومت روبه بالا خریداران قادر نیستند با قدرت از روند صعودی پشتیبانی کنند. این عدم توانایی پشتیبانی از این جریان ممکن است به سبب کاهش اندازه و قدرت حرکت قیمتی باشد.

در این میان فروشندگان با رویت واگرایی پیش آمده از فرصت استفاده کرده و دارایی ‌های خود را به فروش می‌رسانند. قیمت به مقاومت قبلی برگشت می‌خورد و آن را به پایین می‌کشاند. رخ دادن این مسئله موجب فعال شدن حد ضررهای خریداران و افت ارزش شدید سهام می‎شود.

تله گاوی چگونه ایجاد می‌شود؟

از نظر معامله‎گران در تحلیل تله گاوی سیگنالی که بیانگر بازگشت ارز به سمت صعودی و در یک جریان نزولی ایجاد می‌شود در اصل این یک پشتیبانی محدود است و جریان اصلی به شکل نزولی است.

معامله‌گران حرفه‌ای با استفاده از تجربه‌ مبتنی بر تحلیل تکنیکال اقدام به انجام معاملات می‌کنند. پیش از ورود به معامله از طریق ابزارهای تکنیکال‌ مختلف تله گاوی را شناسایی می‌کنند. تله گاوی براساس حمایت‌های قیمتی جزئی ظاهر می‌شود و این افزایش قیمت‌های جزئی مشخص‌کننده روند صعودی نیست.

بنابراین بایستی توجه داشته باشید که در برخورد با این‌گونه موارد از نگاه کوتاه‌مدت به جریان صعودی سهام خودداری نمایید. همچنین در تحلیل تکنیکال خود علاوه‌بر زمان و قیمت، حجم معاملات را نیز وارد نمایید تا بتوانید از گیر افتادن در تله گاوی جلوگیری کنید.

چگونه از تله‎ گاوی خود را از نجات دهیم؟

بهترین راهکار در برخورد با تله‎های گاوی شناسایی علائم هشداردهنده پیش از رخ دادن این اتفاق است. یکی از علائم تله گاوی کاهش حجم معاملات است. در چنین شرایطی که ممکن است تله گاوی رخ دهد، معامله‌گر بایستی در سریع‌ترین زمان ممکن از معامله خارج شود. در چنین مواقعی تنظیم حد ضرر می‎تواند کاربردی باشد به ویژه در زمانی که شرایط بازار می‌تواند موجب تصمیمات هیجانی شود.

به‌عنوان مثال به سبب فشار فروش شدید، قیمت سهم به شدت کاهش پیدا کرده و کف قیمت سالانه جدیدی به ثبت می‌رسد. بعد از این اتفاق قیمت به سرعت برگشت داده شده و ناحیه‌ مقاومتی خط جریان را افزایش می‌دهد. بسیاری از معامله‌گرها با این بینش و پیش‌بینی که مقاومت از بین رفته اقدام به خرید دارایی یا سهم می‌کنند؛ ولی باز هم قیمت سهام، سریعا با افت شدیدی روبه‎رو می شود و روند نزولی نیز همچنان ادامه پیدا می‌کند.

خریدارانی که در دو نمودار یا کندل قبلی در شرایط لانگ بوده‌اند زیان‌های سنگینی را تجربه می‌کنند. زمانی این خریداران زیان‌های سنگینی را متحمل نمی‌شوند که شیوه‌های مدیریت ریسک را انجام دهند.


همچنین بخوانید : اصطلاحات مهم بورس که باید بدانید


معامله‌گران برای پیشگیری از گیرکردن در تله گاوی باید منتظر تاییدیه‌های محکم باشند و بعد از گرفتن تاییدیه وارد معامله شوند. در غیر این صورت قادرند حد زیان‌های نزدیک به خط حمایتی یا کمی پایین‌تر از این خط را تنظیم کنند.

 روش‌های جلوگیری از ایجاد تله‌ گاوی

در دنیای معامله‎گری چه حرفه‌ای باشید و چه تازه‌کار می‌توانید برای جلوگیری از افتادن در تله گاوی شیوه‌های زیر را رعایت نمایید.

نتیجه گیری

تله گاوی از مرسوم‌ترین مشکلات تجاری در زمان معامله ارز رمزنگاری شده است. چنان‎چه معامله‌گران استراتژی درستی در رابطه با معاملات ارزی داشته باشند، به سادگی قادرند زیان‎های ناشی از تله را به حداقل برسانند.

تله گاوی معمولا در بازارهای مالی رخ می‌دهد و بهترین شیوه برای مقابله با تله‌های گاوی شناسایی آن پیش از وقوع اتفاق است. در این مقاله راه‌های شناسایی این تله را مورد بررسی قرار دادیم تا بتوانید در سرمایه گذاری خود از آن استفاده کنید.

بیشتر بخوانید :

کیف ­پول لجر (ledger) چیست؟

میست والت چیست؟

به این مطلب امتیاز دهید
خروج از نسخه موبایل