نماد سایت سرمایه سازی | جامع ترین وبسایت آموزش سرمایه گذاری

ارز دیجیتال چیست و چه کاربردهایی دارد؟

ارز دیجیتال چیست و چه کاربردهایی دارد؟

شاید بسیاری از ما بارها نام ارز دیجیتال را شنیده باشیم. این واژه ای است که به خصوص در چند سال اخیر بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. برای همین هم ممکن است بخواهیم بدانیم ارز دیجیتال چیست؟ و چه کاربردهایی برای ما دارد؟ برای بررسی ارز دیجیتال نیاز به نوشته ای بسیار جامع می باشد که این ارزها را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار دهد.

از یک طرف پرداختن به همه جنبه های ارز دیجیتال نیاز به بررسی همه آن ها و نیازمندی های استفاده از هر یک از ان ها دارد. از سوی دیگر نیز با توجه به این که این ارزها در دنیای دیجیتال وجود دارند، بررسی آن ها نیازمند بررسی آن ها از جنبه دیجیتالی و نیز از جنبه مصرف انرژی الکتریکی دارد.

ما در این مقاله از سایت سرمایه سازی ابتدا تلاش می کنیم تا تعریف جامعی از ارز دیجیتال چیست برای شما ارائه کنیم و در ادامه ارزهای دیجیتال را از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار دهیم.

البته در بررسی های خود، کمتر به ارزیابی میزان مصرف انرژی الکتریکی و هزینه آن برای کسب درامد از این راه خواهیم پرداخت. با توجه به این که سعی نموده ایم در حد امکان به طور جامع در مورد ارزهای دیجیتال برای شما مطالب مفیدی را گردآوری کنیم، امید داریم تا در پایان این متن شما باید با مفاهیم و موضوعات زیر آشنایی کافی کسب کرده باشید:

تاریخچه ارز دیجیتال

ارز دیجیتال که به زبان انگلیسی cryptocurrency یا crypto currency نامیده می شود، در واقع یک دارایی دیجیتالی است که بر خلاف بسیاری از دارایی هایی که ما داریم یا پدران ما در طول تاریخ داشته اند، در دنیای مجازی وجود دارد و نمی توان آن را در دنیای واقعی یافت.

انسان ها در طول تاریخ انواع دارایی ها را تجربه کرده اند که از جمله آن املاک و زمین های کشاورزی یا تجاری بوده است. ما انواع کالاها و محصولات مختلف را از دارایی های خود محسوب کنیم. پول و ارزهایی که هر یک متعلق به یک کشور خاص هستند نیز از جمله دارای هایی هستند که برای مردم اهمیت بالایی دارند و در بسیاری از کشورهای متمدن مورد استفاده قرار می گرفته اند.

در کنار پول های رایج هر کشور، طلا و فلزات گران بها از جمله دارایی هایی هستند که همواره بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. همه این دارایی ها برای سال ها برای ما شناخته شده بودند.

اما ارز دیجیتال چیست؟ ارز دیجیتال را می توان یک دارایی نوین دانست که به تازگی برای بسیاری از انسان ها معنا پیدا کرده است. قبل از قرن بیست و یکم اثری از این ارزها در دنیا به عنوان یک دارای نبود.

اگر چه در اواخر قرن بیستم صحبت ها و نظریه هایی در مورد امکان استفاده از این ارزها در تبادلات مطرح بود. اما با ظهور قرن جدید میلادی و به خصوص در دهه اخیر است که ما شاهد رشد روز افزون استفاده از ارزهای دیجیتال و سرمایه گذاری روی آن ها در جای جای دنیا هستیم.

بسیاری تلاش می کنند تا با سرمایه گذاری و خرید و فروش ارزهای دیجیتال بتوانند حتی سودهای کلانی نیز به دست آورند.

امروزه بسیاری از فعالان بازار ارز و فلزات گران بها نه تنها به کالاها و ارزهای رایج کشورها توجه می کنند، که به طور مداوم قیمت ارزهای دیجیتال در بازار را رصد می کنند. چشم انداز تعدادی از این ارزها در سال های آینده روشن به نظر می رسد و به همین دلیل هم کاربران زیادی قصد سرمایه گذاری مطمئن با سود بالا در این حوزه را دارند.

اما بسیار مهم است که قبل از ورود به هر بازاری در مورد ان اطلاعات کافی کسب نمود. در مورد ارزهای دیجیتال نیز این ضرورت وجود دارد که هر کاربری قبل از سرمایه گذاری، از جنبه های مختلف، ارز دیجیتال را مورد بررسی قرار دهد.

ما در این متن قبل از هر چیز لازم دانستیم تا تعریفی جامع از ارز دیجیتال داشته باشیم تا شما بتوانید با استفاده از این تعریف، بهتر ارزهای دیجیتال را بشناسید و جنبه های مختلف ان را مورد بررسی قرار دهید.

باید توجه داشته باشید که با توجه به ارتباط تنگاتنگ فناوری ارزهای دیجیتال با فناوری رمزنگاری نوین و بلاک چین ، شاید برای بسیاری از شما پی بردن به ماهیت این فناوری ها و الگوریتم های مورد استفاده از ان ها کار ساده ای نباشد.

این فناوری های در واقع شالوده هایی هستند که امنیت دارایی های شما که همان ارزهای دیجیتال هستند را تامین می کنند. ما سعی میک نیم تا به زبان ساده در مورد این فناوری ها نیز در این متن بحث کوتاهی داشته باشیم.

تعریف ارز دیجیتال

ارز دیجیتال همان طور که از نام آن پیدا است، یک دارای دیجیتالی است و وجود فیزیکی خارجی ندارد. با توجه به همین ویژگی است که در مورد ارز دیجیتال حساسیت های زیادی وجود دارد. یکی از مهم ترین حساسیت هایی در مورد ارز دیجیتال وجود دارد تعریف آن است.

تعریف ساده ای از ارز دیجیتال در ادامه برای شما بیان شده است:

ارز دیجیتال از رمزنگاری برای فراهم نمودن امنیت، بررسی تبادلات، و کنترل تولید ارز جدید استفاده می کند.

ارز دیجیتال باید چه شرایطی داشته باشد؟

بسیاری از کسانی که می خواهند در این حوزه سرمایه گذاری کنند نیاز دارند تا به خوبی با شرایطی که هر ارز دیجیتال باید داشته باشد آشنا باشند. اگر چه برای ارزهای شناخته شده این مسئله اهمیت کمتری دارد، اما در مورد ارزهای کمتر شناخته شده نیاز به بررسی بیشتری است تا بتوان آینده هر ارز دیجیتال را در حد توان پیش بینی نمود.

شاید برای بیت کوین که برای بسیاری از ما شناخته شده است نیازی به بررسی اعتبار این ارز دیجیتال نباشد، اما برای بسیاری از ارزهای دیجیتال که به تازگی تولید شده اند، نیاز است که ببینیم آیا آن ها شرایط مورد نیاز برای معرفی به عنوان ارز دیجیتال را دارند یا خیر. اگر قصد سرمایه گذاری در زمینه ارزهای دیجیتال را دارید سعی کنید به نکات زیر توجه کنید:

امنیت ارز دیجیتال

ارز های دیجیتالی در دیتابیس یا پایگاه های داده ای کامپیوتری ذخیره می شوند و با استفاده از رمز نگاری به طوری تبادل می شوند که امکان سو استفاده از آن ها به حداقل و صفر می رسد.

این رمزنگاری ها می توانند تولید ارز دیجیتال جدید را کنترل کنند و علاوه بر این مالکیت ارز های دیجیتال را نیز مورد بررسی قرار دهند. البته همواره این گونه نیست. ارزهای نا شناخته ای که در بین هزاران ارز دیجیتال جدید در ابزار وجود دارند را نمی توان از لحاظ امنیت یکسان دانست.

شما باید شرایطی که در بالا ذکر شد را به طور کامل مورد بررسی قرار دهید. این که یک ارز دیجیتال چگونه تولید می شود و مالکیت آن با کیست؟ یا این که تولید ارز دیجیتال و نرم افزارهای مورد استفاده برای استخراج و نگه داری آن ها توسط چه کسانی مدیریت می شود بسیار مهم است.

در مورد ارزهایی مانند بیت کوین این نگرانی ها زیاد نیست. زیرا که نحوه تولید یا ماینینگ بیت کوین و همه شرایط ذکر شده در بالا برای این ارز دیجیتالی برقرار است. اما در هر حال پی بردن به فناوری های پایه مورد استفاده در هر زمانی کمک کننده خواهد بود.

قبل از این که به بررسی ارزهای دیجیتال بپردازیم باید بگوییم که شاید در حال حاضر بیت کوین به عنوان اولین نرم افزار منبع باز که در سال 2009 منتشر شد بازار امنی برای سرمایه گذاری است، اما از زمان انتشار این بیت کوین تا به حال گفته می شود که بیش از 6 هزار ارز دیجیتال مشابه بیت کوین به وجود آمده اند که بسیاری از آن ها برای مدت کوتاهی دوام آورده اند که به دلیل عدم برخورداری از شرایط ایده ال مورد نظر برای یک ارز دیجیتال بوده است.

تفاوت ارز دیجیتال و ارزهای معمولی

همان طور که گفتیم ارز دیجیتال به طور معمول بر خلاف ارزها و پول هایی که در بسیاری از کشورها برای مدت ها رایج بوده است وجود فیزیکی خارجی ندارد.

تبادل و دسترسی به یک ارز دیجیتال توسط یک پایگاه داده انجام می شود که ممکن است اشتراکی باشد. به همین دلیل بر خلاف سیستم بانکداری که به طور متمرکز توسط بانک مرکزی کنترل می شود، ممکن است که کنترل ارز دیجیتال توسط مراکز متعددی صورت پذیرد.

نکته: هر ارز دیجیتال ممکن است که از فناوری های مختلفی بهره ببرد که یکی از مهم ترین این فناوری ها را بلاک چین می نامند.

نکته دیگر در مورد امکان خلق پول جدید یا ارز دیجیتال جدید است. می دانیم که در بسیاری از کشورها ما با پدیده ای با نام خلق پول مواجه هستیم. این پدیده باعث می وشد که ارزهای رایج به مرور زمان ارزش خود را از دست بدهند.

این پدیده حتی برای دلار آمریکا نیز وجود دارد. به گونه ای که می بینید دلار امریکا هر چند سال ارزش خود را در برابر طلا و فلزات گزان بها از دست می دهد. این امر به دلیل خلق پول توسط دولت ها است که ما به دلیل ان شاهد کاهش ارزش پول ملی یا ارزهای مختلف در بازار هستیم.

به نظر شما آیا این مشکل برای ارزهای دیجیتال نیز وجود دارد؟ دیده می شود که بسیاری طلا را بر پول یا ارزهای رایج ترجیح می دهند و بیشتر روی فلزات گرانبها سرمایه گذاری می کنند.

اگر چه در مقایسه با ارزهای رایج و پول ملی هر کشور، ارزهای دیجیتال نیز به دلیل این که امکان تولید یا ماینینگ دارند، ممکن است با کاهش ارزش مواجه شوند، اما عوامل زیاد دیگری هستند که در جهت افزایش قیمت ارزهای دیجیتال می باشند. به دلیل همین عوامل است که ما شاهد رشد قیمت ارزهایی مانند بیت کوین هستیم.


همچنین بخوانید : استخراج ارز دیجیتال چگونه انجام می شود؟


نکته دیگر این است که به عنوان مثال در مورد بیت کوین، الگوریتم هایی که می توانند بیت کوین های جدید خلق کنند، روز به روز سخت تر می شوند و به همین دلیل نمی توان گفت که نگرانی جدی در مورد خلق بیت کوین جدید با ماینیگ در آینده وجود دارد.

نکته دیگر این است که بر خلاف خلق پول های رایج در هر کشور که توسط دولت آن کشور کنترل می شود، در مورد ارزهای دیجیتال، تولید ارز جدید توسط الگوریتم های موجود کنترل می شوند و می توان میزان ظرفیت تولید ارز دیجیتال جدید را پیش بینی نمود.

ارز دیجیتال چگونه کار می کند؟

عده بسیاری در بازار ارز دیجیتال فعالیت می­کنند و از این طریق سالانه کسب درآمد اینترنتی بسیاری دارند اما گروهی نیز هستند که علاقه دارند به تازگی وارد این کار شوند اما نمی­دانند باید از کجا شروع کنند.

همچنین دانستن این که ارز دیجیتال چگونه کار می­کند اهمیت دارد تا افراد بتوانند با اطلاعات و آگاهی بیش‌تری در این زمینه فعالیت کنند. بنابراین در ادامه تلاش می­کنیم نحوه عملکرد ارز دیجیتال را برای شما بیان کنیم ابتدا مختصری در مورد ارز دیجیتال برای شما صحبت کرده و در ادامه روش کار با آن را شرح خواهیم داد.

ارز دیجیتال چگونه کار می کند؟ این سوالی است که بیش‌تر افراد می­خواهند پاسخ آن را بدانند. ارزهای الکترونیکی از فناوری غیرمتمرکز بهره می­برند و در نتیجه کاربران می­توانند پرداختی امن و ذخیره پول مطمئنی داشته باشند و برای انجام هیچ یک از این عملیات لازم نیست از یک نهاد واسطه مانند سازمان و یا بانک خاصی کمک بگیرند. اکثر واحدهای ارز دیجیتال به‌جز توکن ­ها با استفاده از فرایند استخراج تولید می­شوند.

رمزارزها چگونه کار می­کنند؟

رمز ارز برای این که تراکنش خود را انجام دهند از مدل‌های متنوعی استفاده می­کنند. برای مثال بیت کوین با استفاده از مدل اثبات کار فعالیت می­کند و تراکنش ­ها را برای ماینرها تایید می­کند.

در بلاک‌چین مدل­ های زیادی که به آن­ها الگوریتم اجتماع گفته می­شود وجود دارد که به آن­ها سازوکارهای توافقی جمعی نیز گفته می­شود و تایید یا عدم تایید تراکنش­ ها بر اساس نظرات کسانی است که در شبکه مشارکت دارند. در کل تراکنش­ های ارز دیجیتال به شکل همتا به همتا عمل نموده و در نتیجه لزومی به وجود واسطه­ ها نیست.

امنیت این ارزها به وسیله نودها تامین شده و نودها به روش­ ها مختلف در شبکه­ های مختلف انتخاب می­شوند. مثلا در بیت کوین مسئولیت این کار برعهده ماینر است و در ترون و ایاس در مورد این نودها براساس رای­گیری تصمیم می­گیرند.

محبویت ارزهای دیجیتال

این نوع ارزها به گونه ­ای ساخته شده‌اند که امنیت آن­ها به هیچ وجه در خطر نخواهد بود و امکان تقلب در آن­ها وجود ندارد. هیچ کس نمی­تواند ارزهای دیجیتال را هک کند و یا صاحبی ندارند که آن­ها را متوقف نماید. همچنین واسطه­ ها در این نوع ارزها حذف می­شوند چون غیر متمرکز هستند.

از دیگر علت­ های محبوبیت ارز دیجیتال می­توان به این نکته اشاره کرد که برای استفاده از این ارزها لازم نیست ثبت نام کنید یا مدرک آپلود کنید. همه می­توانند استخراج این ارزها را انجام دهند و استفاده از سخت افزارها برای همگی مجاز است.

معروف­ترین ارزهای دیجیتال

از جمله محبوب ­ترین ارزهای دیجیتال می­توان به بیت کوین، اتریوم، ریپل، لایت کوین و بیت کوین­ کش اشاره کرد. که هر کدام دارای مزایای خاص خود هستند و توانسته­ اند در میان کاربران به واسطه همین ویژگی­ ها به محبوبیت زیادی دست یابند. برای مثال بیت کوین با این که قدیمی­ ترین ارز دیجیتال است اما تا کنون توانسته است محبوبیت خود را حفظ کند. اتریوم به خاطر گزینه ­های خدماتی که پیش روی کاربران قرار می­دهد از محبوبیت زیادی برخوردار است.

چگونه می توان ارز دیجیتال را خرید و فروش کرد؟

خرید و فروش ارز دیجیتال کار سختی نیست و می توانید از طریق صرافی های داخلی به صورت آنلاین آن ها را مبادله کنید. البته برای این کار نیاز به نوعی از احراز هویت خواهید داشت. کیف پول دیجیتال راهی برای تبادل ارز دیجیتال می باشد.در آخر این نکات پیشنهاد می کنیم مقالات چگونه بیت کوین بخریم و چگونه بیت کوین بفروشیم را مطالعه کنید.

چه تعداد ارز دیجیتال تا به حال به وجود آمده است؟

پس از این که بیت کوین وارد بازار شد، در سال های بعد روند ورود ارز های دیجیتال جدید سرعت گرفت. به همین دلیل در سال های اخیر تعداد زیادی ارز دیجیتال به وجود امده اند که البته باید بگوییم که بسیاری از آن ها هرگز مورد توجه قرار نگرفته اند.

با این وجود، هنوز هم در حال حاضر نیز بیش از هزار ارز دیجیتال در بازار وجود دارد که بسیاری از آن ها هیچ شانسی برای ادامه حضور در بازار ندارند.

در بین این رمزارز ها، تنها تعداد معدودی از ارزهای دیجیتال هستند که از ابتدا مورد توجه بوده اند و یا این که توانسته اند در سال های گذشته همچنان مورد توجه افراد فعال و سرمایه گذاران در بازار ارزهای دیجیتال باشند. این امر دلایل متعددی دارد.

سرمایه گذاران به دنبال ویژگی هایی در ارزهای دیجیتال هستند که با یافتن ان ها در یک ارز، میزانی از دارایی خود را در قالب ان ارز دیجیتال ذخیره می کنند تا در تبادلات مالی و یا برای کب سود بیشتر از ان بهره ببرند.

ارز دیجیتال چیست و چرا بسیاری علاقه دارند تا از ارز دیجیتال استفاده کنند؟

دلایل بسیار مختلفی برای علاقه افراد برای حضور در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد. یکی از ابتدایی ترین دلایل حضور افراد در این بازارها را می توان تمایل به کسب سود بیشتر دانست.

با افزایش قیمتی که بیت کوین کسب کرد و در فاصله ای کوتاه باعث سود چند صد درصدی دارندگان خود شد، بسیاری ارزو دارند تا با خرید ارز دیجیتال بتوانند در آینده یسودهای مشابهی را به دست آورند. اما افرادی هم هستند که انگیزه های دیگری برای استفاده از ارزهای دیجیتال دارند.

برای مثال بسیاری از کسانی که علاقه ای به روش های قدیمی برای تبادلات مالی یا سپرده گذاری علاقه ای ندارند، راهی که بتوان به تجارت و یا محافظت از سرمایه خود بدون دخالت بانک ها پرداخت بسیار مهم است.

ارز دیجیتال این امکان را برای این افراد به وجود اورده است تا بدون این که اطلاعات شخصی و مالی خود ار در اختیار بانک ها قرار دهند، بتوانند به طور امن از دارایی های خود حفاظت کنند و در زمان نیاز به تبادلات مالی و حتی تجارت و خرید و فروش کالا بپردازند.

در روش های سنتی، بانک ها فرایند تبادلات را تحت نظر دارند تا بتوانند از دارایی های شما محافظت کنند که این روش معایبی دارد. هویت شما برای بانک روشن است و هر بانکی می تواند میزان دارایی شما را رصد کند. ممکن است که حتی حکومت نیز به اطلاعات مالی شما دسترسی داشته باشد. این امر مستلزم پرداخت مالیات بر دارایی هم در مواردی می شود.

اما وقتی از ارز دیجیتال استفاده می کنید همه چیز فرق می کند. فرایندی که با بلاک چین کنترل می شود، می تواند به تبادل امن ارز دیجیتال بدون نیاز به بانک ها بپردازد.

این مزیت در کنار افزایش نرخ ارزهای دیجیتال، آن ها را به گزینه ای مناسب برای سرمایه گذاری برای بسیاری تبدیل نموده است به طوری که در حال حاضر یکی از بهترین سرمایه گذاری در ایران سرمایه گذرای روی ارز دیجیتال است. در این جا لازم است تا قبل از این که در مورد انواع ارز دیجیتال صحبت کنیم، در مورد فناوری بلاک چین بیشتر توضیح بدهیم.

سخن آخر

ارز دیجیتال نوعی پول الکترونیکی است که امروزه در سراسر دنیا عده بسیاری از مردم به فعالیت در این زمینه مشغول هستند. استخراج ارز دیجیتال نیاز به تخصص و مهارت و یا ثبت نام اولیه­ای ندارد و به صورت غیرمتمرکز فعالیت می­کند به گونه‌ای که در این روش واسطه­ها حذف می­شوند. امکان تقلب در این روش وجود ندارد و هیچ کس نمی‌تواند آن‎ها را هک کند (مگر در مواردی که کیف پول شما هک شود).

به این مطلب امتیاز دهید
خروج از نسخه موبایل