نماد سایت سرمایه سازی | جامع ترین وبسایت آموزش سرمایه گذاری

کیف پول کاغذی یا سخت افزاری ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول کاغذی ارز دیجیتال چیست؟ چگونه کیف پول سخت افزاری بسازیم؟

ارزهای دیجیتال که پدیده‌هایی تازه در عصر حاضر هستند، مانند دیگر ارزها نگه‌داری نمی‌شوند. در واقع برای نگه‌داری این ارزها باید از کیف‌پول‌های مخصوص استفاده کنید که به صورت غیرملموسی در اختیار کاربران و دارندگان این ارزها قرار می‌گیرند.

یکی از امن‌ترین و بهترین راه‌ها برای نگه‌داری از ارز دیجیتال گرانی چون بیت‌کوین و اتریوم، استفاده از کیف‌پول‌های کاغذی است. در این مطلب به‌صورت جامع شیوه ساخت و چگونگی استفاده از کیف‌پول‌های کاغذی را بررسی خواهیم کرد. اگر شما هم دنبال راه مطمئنی برای نگه‌داری رمزارزهای خود هستید، با ما همراه باشید.

ارزهای دیجیتال چگونه نگه‌داری می‌شوند؟

رمز ارزها برخلاف سایر ارزها در بانک، صرافی یا ….. وجود ندارند. ارزهای دیجیتال براساس تکنولوژی بلاک چین ایجاد شده‌اند و کلاً با دیگر ارزهای جهان تفاوت دارند. این ارزها را معمولاً در کیف‌پول‌های مجازی نگه‌داری می‌کنند. راه‌های متفاوتی برای ایجاد کیف‌پول ارزهای دیجیتال وجود دارد که اگر بخواهیم تمام این والت‌ها را به دو گروه مجزا تقسیم کنیم، این دو گروه به قرار زیر خواهند بود:

کیف ‌پول‌های گرم که همان کیف‌ پول‌های آنلاین هستند، به دلیل ماهیت تحت وبی که دارند، با عنوان والت‌های گرم شناخته می‌شوند. هر دارنده رمزارز (ارزهای دیجیتال) برای داشتن یک کیف‌پول گرم می‌تواند به وبسایت‌های معتبر ایجاد این والت‌ها مراجعه کند و با طی کردن مراحل مربوطه، والت رمزارز خود را بسازد.

آن‌گاه کلیه دارایی‌ های رمزارزی شخص به‌صورت آنلاین بر روی وب ایجاد شده و نحوه خرج کردن آن‌هم با استفاده از یک رمز منحصر به فرد (آدرس والت) خواهد بود. کلیه والت‌هایی که ماهیت آنلاین دارند، با عنوان والت‌های گرم شناخته می‌شوند.

در برابر والت‌های گرم، والت‌های سرد قرار دارند که به صورت آفلاین از دارایی رمزارزی افراد نگه‌داری می‌کنند. والت‌های سرد می‌توانند به‌صورت سخت‌افزاری بر روی یک دستگاه نگه‌داری شده یا روی  یک فلش مموری قرار بگیرند.

نمونه دیگر والت‌های سرد، کیف‌پول‌های کاغذی هستند که کلیه اطلاعات دارایی رمزارزی را تنها در یک برگه کاغذ نگه‌داری می‌کنند.

کیف پول کاغذی ارز دیجیتال چیست؟

کیف ‌پول‌های کاغذی شامل اطلاعات دارایی رمزارزی هستند که معمولاً بر روی یک تک کاغذ (شبیه به کاغذهای رسید عابربانک‌ها) چاپ می‌شوند. در واقع افرادی که با دنیای اینترنت و نحوه کار با والت‌های گرم آشنا نیستند، می‌توانند از دارایی خود در کیف‌پول‌های کاغذی نگه‌داری کنند.

آن‌گاه فرد با در دست داشتن همان تکه کاغذ، همه دارایی خود را حفظ می‌کند و هیچ سیستم آنلاینی به اطلاعات مالی وی دسترسی نخواهد داشت. بر روی والت کاغذی دو رمز و دو کد QR وجود دارد که تمام نقل و انتقالات رمزارزی از طریق این دو رمز انجام می‌گیرد.

کیف پول کاغذی برای کدام ارزهای دیجیتال کاربرد دارد؟

کیف پول کاغذی برای تمام رمز ارز هایی که در بلاک چین وجود دارند، در دسترس است. اما فردی که رمزارزهای متفاوتی دارد، باید کیف‌پول‌های کاغذی جداگانه‌ای برای هرکدام از آن‌ها داشته باشد.

این در حالی است که کیف‌پول‌های گرم و آنلاین قابلیت نگهداری از همه یا گروهی از ارزهای دیجیتال را دارند. بهرحال شما می‌توانید برای هر رمزارزی اعم از بیت‌ کوین ، لایت‌کوین، دوج‌کوین، اتریوم، ترون و …. کیف‌پول کاغذی مجزا بسازید و آن را در جای امنی نگه‌داری کنید.

چگونه کیف پول کاغذی بسازیم؟

برای ساخت کیف‌پول کاغذی باید به سایت‌های ارائه دهنده این نوع از کیف‌پول مراجعه کنید. معمولاً بر روی این وبسایت‌ها یک فایل زیپ وجود دارد که پس از دانلود آن فایل می‌توانید اتصال اینترنتی خود را قطع کنید و سپس با خارج کردن فایل از حالت فشرده، آن را اجرا کنید.

در پی اجرای این فایل، یک صفحه برای شما نمایش داده می‌شوند که با حرکت دادن ماوس بر روی آن، به صورت تصادفی کدهای کاغذی‌تان را ایجاد می‌کند.

آن‌گاه می‌توانید کدهای منحصربه فرد خود را روی کاغذ چاپ کنید. با توجه به اینکه ارز دیجیتال بیت‌کوین و اتریوم ، محبوب‌ترین ارزهای حال حاضر جهان هستند، دو سایت زیر از نظر امنیتی برای ایجاد والت کاغذی این دو نوع رمزارز از درصد اطمینان بالایی برخوردار هستند و می‌توایند از آن‌ها برای ساخت والت کاغذی خود استفاده کنید:

البته سایت walletgenerator.net امکان ایجاد والت کاغذی گروهی از رمزارزها را برای کاربران مهیا کرده اما هنوز امنیت آن به صورت کامل تضمین نشده است.

چگونه از کیف‌پول کاغذی استفاده کنیم؟

همانطور که گفتیم، دو نوع کد بر روی والت‌های کاغذی وجود دارند:

البته اگر زمانی بخواهید رمزارز ارسال کنید، باید اپلیکیشن‌های امن فراخوانی کد خصوصی را دانلود کنید و از طریق آن‌ها ارز خود را انتقال دهید (با استفاده از دوربین گوشی‌تان کد QR خصوصی خوانده شده و محتوای آن به آدرس موردنظرتان انتقال پیدا می‌کند).

مزایای کیف پول کاغذی ارز دیجیتال

بزرگترین مزیت کیف‌پول کاغذی، امنیت بالای آن در برابر حملات سایبری و هک شدن است. کلاً کیف‌پول‌های آفلاین به نسبت کیف‌پول‌های آنلاین امنیت بالاتری دارند.

بنابراین شما با خیال راحت می‌توانید بیت‌کوین یا سایر ارزهای دیجیتال خود را با این روش نگه‌داری کنید و باکی از هکرها نداشته باشید. مزیت دیگر این والت‌ها، کاربری آسان آن‌هاست، به طوریکه هر فردی می‌تواند دارایی خود را به صورت کاغذی نگه‌داری کند، بدون اینکه به گزینه‌های مختلف آنلاین دسترسی پیدا داشته باشد.

معایب کیف پول کاغذی ارز دیجیتال

بزرگترین مشکل والت‌های کاغذی رمزارزها این است که اگر به هر دلیلی والت کاغذی خود را گم کنید، دیگر به دارایی‌تان دسترسی نخواهید داشت. اطلاعات شما تنها نزد شما وجود دارد و اگر شما آن را از دست بدهید، دیگر بازایابی اطلاعات حساب رمزارزی شما ممکن نخواهد بود.

همچینین کاغذها در برابر آب، آتش و سایر عوامل آسیب‌پذیر هستند و با هر یک از این عوامل به راحتی از بین می‌روند. به همین خاطر نگه‌داری از تمام سرمایه‌های ارز دیجیتال بر روی تکه کاغذ، گاهی غیرمنطقی به‌نظر می‌رسد.

البته افرادی که سرمایه‌های هنگفتی دارند، بخشی از آن را در کیف پول کاغذی و بخشی از آن را نیز بر روی سایر انواع والت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری نگه‌داری می‌کنند تا در صورت از دست رفتن والت کاغذی، کل سرمایه خود را از دست ندهند.

نکته:

برای نگه‌داری از کیف‌پول کاغذی‌تان می‌توانید پس از چاپ آن را پرس کنید و سپس در گاوصندوق نگه‌داری کنید و در واقع ازز سرمایه گذاری خود محافظت کنید.

به این مطلب امتیاز دهید
خروج از نسخه موبایل