نماد سایت سرمایه سازی | جامع ترین وبسایت آموزش سرمایه گذاری

سهام شناور آزاد در بورس چیست؟

سهام شناور آزاد در بورس چیست؟

در حال حاضر یکی از دغدغه‌های افرادی که تازه وارد بازار سرمایه شده‌اند، اصطلاحات و مواردی است که با آن‌ها آشنایی دقیقی ندارند.یکی از کلید واژه‌های پرتکرار در بازار سرمایه سهام شناور آزاد است.

به‌طور کلی، در بازار سرمایه سهام هر شرکت، دو دسته سهامدار وجود دارد.

دسته اول شامل سهام‌داران راهبردی است که برای مدت طولانی روی شرکت خود سرمایه گذاری می‌کنند. این افراد، شامل تمام اشخاص حقیقی یا حقوقی می‌توانند باشند که مالک بیش از پنج درصد از سهام آن شرکت هستند.

دسته دوم، دیگر سرمایه گذاران هستند که به دلایل متعددی، قسمتی از سهام قابل معامله شرکت در بازار را خریداری کرده‌اند. برای ارزیابی سهام شناور آزاد ضروری است به ترکیب سهامداران رسیدگی شده و سهامداران راهبردی را معیین کنند.

سهامدار راهبردی، سهامدارانی هستند که در کوتاه مدت، سهام خود را واگذار نمی‌کنند و اغلب برای عملکرد مدیریت خود، این سهام را نگه می‌دارند. سهام شناور یا سهام شناور آزاد تعداد سهام موجود برای دادوستد یک سهام منحصربه‌فرد است و اغلب در سهام شناور تعداد کمی سهم دارند.

سهام با شناوری کم به شکل کلی آسیب‌پذیرتر از سهام با شناوری بزرگ خواهد بود. همچنین در سهام با شناوری بزرگ نسبت به سهام با شناوری کم معاملات آن دشوارتر است.

این امر به این خاطر است که با داشتن تعداد کمتری سهام، پیداکردن خریدار یا فروشنده سخت‌تر خواهد بود و این مسئله منجر به پراکندگی بزرگ‌تر و معمولا حجم معامله کمتری می‌شود.

سهام شناور آزاد در نوسانات قیمت چگونه تاثیر می گذارد؟

در حقیقت سهام شناور آزاد شرکت و تاثیر قیمت بر آن ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. به‌صورت کلی، شرکت‌هایی که سرمایه کمتری دارند، انرژی و توانایی بیشتری برای رشد و افزایش قیمت در آینده دارند اما این مسئله را در نظر بگیرید که میزان ریسک این شرکت‌ها بالا است.

در حقیقت تغییرات سود در شرکت‌هایی با سرمایه کمتر، زیاد است بنابراین فرآیند عنوان شده برای شرکت‌های بزرگ‌تر برعکس است. یعنی پتانسیل کمتری برای رشد دارند و از طرفی نیز ریسک کمتری دارند شاید با شرکت‌هایی که سهام آزاد کمتری دارند، سودهای جذاب و وسوسه‌انگیزی را به‌دست آورد.

این نکته را در نظر بگیرید که سود بیشتر، ریسک و خطر بالاتری دارد. بنابراین، چنان‌چه به تازگی وارد بازار سرمایه بورس شده‌اید و از تجربه کافی برخوردار نیستید، در انتخاب سهام خود دقت بیشتری به کار ببرید و سهامی را خریداری نمایید که درصد شناوری بالاتری دارد.

چرا که این امکان وجود دارد که گاها در برخی از سهم‌های کوچک با درصد شناوری پایین با سفته‌ قیمت را دستکاری کنند و پس از افزایش قیمت برای فروش سهام هنگفت خود جو بازار را بحرانی کنند و با تبلیغ زیاد افراد تازه‌وارد را به دام بیاندازند.

سهام شناور آزاد چگونه محاسبه می‌شود؟

برای ارزیابی سهام شناور آزاد باید ترکیب سهامداران را بررسی کنید و سپس سهامدارن راهبردی را مشخص نمایید. سهامدارن راهبردی، سهامدارانی هستند که سهام خود را در مدت زمان کوتاهی واگذار نمی‌کنند بلکه اغلب سعی می‌کنند سهام خود را مدیریت و حفظ کنند.

بنابرین برای محاسبه سهام شناور آزاد سهام سهامداران راهبری را از تمام سهام شرکت کم می‌کنند و باقی‌مانده، سهارم شناور به حساب می‌آید.

بهترین میزان سهام شناور آزاد چند درصد است؟

کمترین میزان سهام شناور شرکت‌ها 5% است ولی از لحاظ حداکثر سهام آزاد باید گفت که حداکثر سهامی وجود ندارد. به سبب این که یک سهام‌دار عمدتا می‌تواند تمام سهام خود را براساس شرایط و ضوابط منحصربه‌فرد در قالب عرضه خرد در بازار به فروش برساند و بر همین اساس میزان سهام شناور شرکت را افزایش دهد.

برحسب گزارش‌ها، درصد میانگین سهام شناور حدودا 21% برای شرکت‌های بورسی و فرابورسی است. بنابراین هر چقدر این درصد به میانگین سهام شناور نزدیک‌تر باشد، متعادل‌تر است.

آیا میزان سهام شناور ثابت می‌ماند؟

همان گونه که می‌دانید سهامداران راهبردی این قابلیت را دارند هر زمانی که نیاز داشته باشند سهام خود را بفروشند. یا ممکن است هر زمانی که قیمت سهام مناسب بود، اقدام به خرید سهام ‌کنند بنابراین نمی‎توان گفت سهام شناور، ثابت است.

چرا که درصد سهام آزاد به سادگی قابل تغییر است بنابراین به همین‌دلیل میزان سهام شناور خود را می‌توانند کاهش دهند. چنان‌چه خریدار قصد داشته باشد با یک یا چند کد سهامداری، سهام را با حجم عمده خریداری کند، شناوری سهم کاهش پیدا می‌کند.

شرکت‌های بورسی و فرابورسی در دوره‌های 3 ماهه، درصد سهام شناور آزاد خود را روی سامانه کدال انتشار می‌دهند.

چرا سهام شناور مهم است؟

سهام شناور آزاد یک شرکت از اصلی‌ترین دلایل برای سرمایه گذاران به شمار می‌رود. چرا که تعیین می‌کند چه تعداد سهام برای خرید از طریق تمام سرمایه گذاران در دسترس است. شرکت‌ها هیچ گونه مسئولیتی در برابر شیوه دادوستد سهام شناور به وسیله مردم ندارند و این مسئله به کارکرد بازار ثانویه بر می‌گردد.

بنابراین، خرید سهام، فروش آن حتی استقراض آن از طریق سرمایه گذاران، بر شناوری سهم تاثیر نمی‌گذارد. چرا که این موارد تغییر تعادل سهام موجود برای خرید را نشان نمی‌دهد و صرفا نمایانگر باز توزیع آن است به همین ترتیب، اختیار خرید یک سهم، تاثیری در شناوری آن نخواهد داشت.

از موارد دیگری که شرکت‌های کوچک با سهام شناور کم با آن روبه رو هستند، این است که افراد با سرمایه کم قادراند جریان سهم را تغییر دهند و سهامداران خرد را دچار اشتباه کنند.

این عمل دست سفته‌بازان را برای سودجویی باز نگه می‌دارد. ولی در مقابل، قیمت سهام شرکت‌هایی با شناور بالا را نمی‌توان به سادگی تغییر داد و دچار نوسان کرد.

نکته قابل توجه دیگر این است که تغییر قیمت سهام با شناوری کم راحت‌تر است. چرا که چنین سهامی که تعداد سهم کمتری دارد، عرضه کمتری نیز دارد و با سرمایه کم می‌توان برای آن صف خرید تشکیل داد.

نتیجه گیری

خب در این مطلب متوجه شدیم که سهام شناور آزاد درصد کمی از سهام شرکت‌ها را به خود اختصاص می‌دهد یعنی شرکت‌هایی که دارای سهام آزاد کمتری هستند.

بیشتر سهام شناور آزاد به سهامداران عادی اختصاص دارد و سهامداران راهبردی مقدار زیادی از سهام شرکت را در اختیار گرفته‌اند. سهامداران عادی قصد ندارند که سهام خود را طولانی مدت نگهداری کنند.

شناوربودن سهام یکی از مواردی است که در خرید سهام یک شرکت اثر مهمی دارد چرا که تعیین میکند برای خرید سرمایه گذاران چه مقدار سهام وجود دارد جالب است بدانید میزان خریدوفروش سهام یک شرکت در شناوری آن اثری ندارد.

بیشتر بخوانید:

روش مارتینگل در بورس چیست؟

EPS و DPS در بورس چیست و چه تفاوت هایی دارند؟

سهام بر مبنای ارزش یا سهام بر مبنای رشد کدام یک بهتر است؟

به این مطلب امتیاز دهید
خروج از نسخه موبایل