نماد سایت سرمایه سازی | جامع ترین وبسایت آموزش سرمایه گذاری

اوراکل (Oracle) در بلاک چین چیست و چه نقشی دارد؟

اوراکل (Oracle) در بلاک چین چیست و چه نقشی دارد؟

بلاک چین یا «BlockChain» مجموعه‌ای از بلوک‌های اطلاعاتی به هم پیوسته هستند که به صورت توزیع شده در اختیار تمام کاربران قرار گرفته‌اند. تمام ارزهای دیجیتالی که هم‌اینک در جهان وجود دارند، حاصل این تکنولوژی هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به بیت‌ کوین اشاره کرد.

بلاک چین خود مقررات و بخش‌های گسترده‌ای دارد که یکی از این بخش‌ها، مجموعه‌های بزرگ اطلاعاتی هستند که به آنها «اوراکل» گفته می‌شود.

اگر شما به هر طریقی با ارزها و قراردادهای دیجیتال در ارتباط باشید، درک ماهیت اوراکل برای شما ضروری خواهد بود. ما در این مطلب می‌خواهیم اوراکل و انواع مدل‌های آن را مورد بررسی قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

اوراکل (Oracle) در بلاکچین چیست؟

بلاکچین یک سیستم داده‌ای نوظهور است که مانند هر تکنولوژی تازه مشکلات ابتدایی دارد که با تلاش محققین روز به روز کامل‌تر می‌شود.

شیوه کار این سیستم به گونه‌ای است که هر بخش اطلاعاتی که مورد محاسبه قرار بگیرد، در صورت اجماع دستگاه‌ها و نودهای موجود در بلاکچین، به یکی از بلوک‌های این زنجیره تبدیل می‌شود.

برای مثال، وقتی یک تراکنش مالی از طریق سیستم بلاکچین صورت می‌گیرد، نودهای محاسبه‌کننده‌ای که در این سیستم وجود دارند، نتیجه تراکنش را به‌صورت اجماعی مورد تأیید قرار داده و آن را به یک بلوک اطلاعاتی تبدیل می‌کنند که به‌صورت توزیع شده در زنجیره بلاکچین قرار می‌گیرد.

همه چیز در بلاکچین با بلوک‌های اطلاعاتی و زنجیره‌ی به هم متصل آن‌ها معنا پیدا می‌کند؛ درست مانند اینکه در دنیای دیجیتال کامپیوترها همه چیز به صفر و یک (0 و 1) تبدیل می‌شود.

حالا تصور کنید که ما بخواهیم تمام اطلاعات دنیای خارجی را به بلوک‌های بلاکچین تبدیل کرده و وارد مجموعه آن کنیم.

مطمئناً برای این تبدیل اطلاعات، به یک سیستم تبدیل‌کننده مناسب نیاز خواهیم داشت. مانند کامپیوتر که داده‌های متنی، تصویری و ویوئویی ما را به داده‌های دیجیتال تبدیل می‌کند.

اما کامپیوترها نمی‌توانند تبدیل کننده مناسبی برای بلاکچین باشند، به همین خاطر از یک سیستم اطلاعاتی قدرتمندتر به نام «اوراکل» برای این کار استفاده می‌شود.


همچنین بخوانید : ارز دیجیتال چیست؟


چگونه به بلاکچین کمک می‌کند؟

اوراکل یک پایگاه داده بزرگ اطلاعاتی است که توسط چند تن از برنامه‌نویسان برتر به نام‌های «لری آلیسون»، «باب ماینر» و «اداوش» در سال 1977 با استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی «C» و «SQL» ایجاد شد.

این سیستم تا به حال مورد توجه سایت‌های بزرگ جهان بوده و شرکت‌هایی مانند سی‌ان‌ان و یاهو هنوز هم از اوراکل برای دسترسی به پایگاه داده خود استفاده می‌کنند.

البته برای بلاکچین نقش ارزشمندتری را ایفا می‌کند. با یک مثال ساده، می‌توان اوراکل را به پُلی تشبیه کرد که تمام اطلاعات دنیای خارجی به‌وسیله آن وارد زنجیره اطلاعاتی بلاکچین می‌شوند.

اگر نباشد، ورود اطلاعات خارجی به بلاکچین ممکن نخواهد بود.آن را می‌توان به یک انبار بزرگ تشبیه کرد که یک انباردار هوشمند دارد.

این انباردار هوشمند می‌تواند تمام موجودی انبار را به شیوه‌ای دقیق طبقه‌بندی کرده و برای هر بخش به شیوه متناسبی بسته‌بندی کند!)

اوراکل چه انواعی دارد؟

اطلاعات از سایت‌ها و سایر سیستم‌های دیگر به شکل متفاوتی به اوراکل سپرده می‌شوند تا تبدیل به خوراک قابل هضم بلاکچین شوند. بنابراین اوراکل به شیوه‌های زیر این اطلاعات را تبدیل به بلاکچین می‌کند:

برای ورود اطلاعات از سیستم‌ها و سایت‌هایی که به‌صورت خودکار نتیجه قرعه‌کشی، برنده شدن در شرط‌بندی، اعلام لحظه‌ای قیمت‌ها و ….. را به بلاکچین تبدیل می‌کنند، از این نوع اوراکل استفاده می‌شود.

اوراکل خروجی درست برعکس اوراکل ورودی عمل می‌کند؛ مثلاً وقتی تراکنش‌های مالی در بلاکچین انجام می‌گیرند، نوع خروجی وظیفه دارد تا اطلاعات تراکنش‌ها را به دنیای خارجی بازتاب دهد.

در واقع برای اطلاع‌رسانی تمام تراکنش‌ها و قراردادهایی که در بلاکچین صورت می‌گیرد، به اوراکل خروجی نیاز خواهد بود.

پُراستفاده‌ترین نوع اوراکل، نوع نرم‌افزاری است که در آن‌، کلیه اطلاعات مبتنی بر نرم‌افزار که روی سرورها، پایگاه‌داده‌های آنلاین، سایت‌ها و تمام منابع داده در بستر وب وجود دارند، به بلوک‌های اطلاعاتی بلاکچین تبدیل می‌شوند.


همچنین بخوانید : بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری


اطلاعات دستگاه‌های سخت‌افزاری و دیگر اطلاعات موجود در دنیای واقعی به کمک اوراکل سخت‌افزاری به بلاک‌چین تبدیل می‌شوند.

از جمله آن‌ها می‌توان اسکنرهای بارکدخوان، سنسورهای الکترونیکی، اینترنت اشیاء، هوش مصنوعی و …. را نام برد.

همچینن در اضافه کردن اطلاعات مربوط به مبدأ و مقصد کامیون‌ها، کشتی‌ها و سایر وسایل نقلیه باری به بلاکچین هم از این نوع پایگاه‌داده استفاده می‌شود.

اوراکل‌‌های متمرکز، توسط یک سازمان، یک شرکت یا یک شخص مشخص کنترل می‌شوند و ماهیت انحصاری دارند.

همین موضع هم سبب شده است تا امنیت اوراکل متمرکز به نسبت سایر انواع اوراکل پایین‌تر باشد (چون تنها یک منبع اطلاعاتی دارد که در صورت هک شدن تمام موجودیت آن به خطر می‌اُفتد!)

اوراکل‌های غیرمتمرکز برعکس اوراکل متمرکز، به یک پایگاه داده مشخص اکتفا نمی‌کنند و اطلاعات را با دیگر اوراکل‌ها به اشتراک می‌گذارند تا به‌صورت اجماعی در مورد آن‌ها رأی نهایی صادر شود.

در این پایگاه داده، درصد امنیت بالاتر است و ماهیت آن با شیوه کار بلاکچین تناسب بیشتری دارد.

گاهی می‌توان تنها برای یک نیاز مشخص، یک اوراکل مخصوص در نظر گرفت که بسیار هم مناسب است.

اما موردی که یک اوراکل برای آن به تنهایی در نظر گرفته شود، باید پتانسیل و ارزش بالایی داشته باشد، چراکه این نوع پایگاه داده هزینه زیادی دارد.

انسان‌های متخصص در یک زمینه کاری، خود می‌توانند یک اوراکل باشند. بنابراین این افراد می‌توانند مانند یک پایگاه داده قدرتمند رفتار کنند؛ یعنی اطلاعات را بررسی کرده و به زبان قابل فهم برای بلاکچین تبدیل کنند.

مشکل اوراکل چیست؟

پایگاه داده عظیم اوراکل به خودی خود ایراد خاصی ندارد، اما چون توسط سیستم و تکنولوژی اصلی بلاکچین پشتیبانی نمی‌‌شود، یک سیستم خارجی برای بلاکچین محسوب می‌شود.

بنابراین امنیت آن نسبت به امنیت بلاکچین پایین‌تر است. به این معنی که اگر کسی بتواند به مسیر رد و بدل کردن اطلاعات بین بلاکچین و اوراکل دسترسی پیدا کند، جعل و دستکاری اطلاعات کار آسانی خواهد بود!

به این مطلب امتیاز دهید
خروج از نسخه موبایل