نماد سایت سرمایه سازی | جامع ترین وبسایت آموزش سرمایه گذاری

صندوق سرمایه گذاری خصوصی (PE) چیست؟

صندوق سرمایه گذاری خصوصی (PE) چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

امروزه مشکل بسیاری از کسب و کارهای داخلی تامین مالی می باشد. بخشی از این مشکل به نظام بانکی مرتبط است ولی نمی توان تاثیر نهادهای مالی و عدم وجود سرمایه گذاران قابل اعتماد را در این زمینه نادیده گرفت. ولی دستورالعمل های راه اندازی صندوق خصوصی در سال 97 توسط سازمان بورس و اوراق بهادار ابلاغ شد.

حال این سوال در بین سرمایه گذاران پیش می آید که صندوق سرمایه گذاری خصوصی (PE) چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ این سوال پاسخی طولانی داشته و برای پاسخ گویی به آن باید ادامه مقاله را مطالعه کنید.

صندوق سرمایه گذاری چیست؟

صندوق سرمایه گذاری خصوصی ابزارهای سرمایه گذاری محسوب می شوند که توسط شرکت های PE اداره می گردد. سرمایه این صندوق ها بدین صورت تامین می شود که قسمتی از سهام شرکت های خصوصی مالکیت شده و پس از آن در یک بازه زمانی واگذار می گردد.

اکثر صندوق های PE در قالب سرمایه ثابت و در قالب یک مشارکت محدود تشکیل خواهد شد که هدف از سرمایه گذاری آن ها از پیش به طور کامل تعیین نمی شود که از این نظر به آن ها به اصطلاح blind pool اطلاق می گردد. معمولا این صندوق های دارای سرمایه ثابت طول عمری محدود دارد.

با وجود این که سرمایه گذاری در یک صندوق خصوصی دیدگاه واضحی برای نوع سرمایه گذاری صندوق دارند ولی نقشی در انتخاب همه شرکت هایی که صندوق قصد دارد در آن ها سرمایه گذاری نمایند نخواهد داشت که در واقع همین موضوع معنی blind pool را می دهد.

البته اخیرا بازار ثانویه جهت واحدهای سرمایه گذاری PE در حال توسعه بوده و که می تواند سبب نقدشوندگی جهت سرمایه گذارانی که می خواهند فروش منافعشان در یک صندوق PE را دارند، گردد.

شرکت PE

PE شرکتی است که دارای افرادی متخصص در اجرای استراتژی های سرمایه گذاری خطرپذیر ، خریدهای تملکی و یا رشدی باشد. معمولا این شرکت تمامی سمت های تصمیم گیری و پست های کلیدی در بخش شریک مدیریتی و مدیر سرمایه گذاری در همه صندوق هایی که خود تاسیس می نماید را در اختیار خواهد گرفت.

اکثریت افراد به دلیل عدم وجود زمان و یا نداشتن اطلاعات کافی در زمینه فرصت های سرمایه گذاری و غیره تنها راهی که برای پس انداز مالی پیش روی خود می بینند، بانک می باشد. در نتیجه فرصتی برای کسب سود بیشتر را از دست می دهند. صندوق سرمایه گذاری فرصتی را برای کسب سود بیشتر در اختیار شما می گذارد.

این صندوق ها برای افرادی که اطلاعات لازم برای سرمایه گذاری مستقیم و یا اطلاعات و زمان کافی برای سرمایه گذاری ندارند، مناسب می باشد.

ویژگی های صندوق های سرمایه گذاری خصوصی

مدیریت حرفه ای دارایی ها: از جمله مهم ترین مزیت های صندوق سرمایه گذاری خصوصی می توان به مدیریت حرفه ای پول اشاره کرد. این صندوق ها ابزاری جهت سرمایه گذاران خرد محسوب می شوند تا بتوانند از مهارت ها و توانایی افراد ماهر جهت نظارت بر سرمایه هایشان و سرمایه گذاری استفاده نمایند.

در صندوق های سرمایه گذاران مدیران سرمایه گذاری و تحلیل گران به صورت پیوسته سعی می کنند تا با پیدا کردن گزینه های مطلوب و خرید و فروش به هنگام آن ها، برای سرمایه گذاران عملکرد ممتازی فراهم می نماید.

صرفه جویی نسبت به مقیاس: از آن جا که صندوق های سرمایه گذاری از جمع و آوری سرمایه های خرد به وجود می آید، امکان استفاده از مزیت های یک مجموعه سرمایه گذاری کلان را برای دارندگان سرمایه فراهم می گردد.

شاید شما با در دست داشتن مبلغی اندک نتوانید سرمایه گذاری های بزرگی انجام دهید ولی با سرمایه گذاری در یک بخش کوچک می توانید به مرور سرمایه خود را افزایش دهید.

کاهش ریسک سرمایه گذاری ها: صندوق های سرمایه گذاری بر اساس قانون های سازمان بورس، باید سبدی مختلف از اوراق بهادار و دارایی های نقدی را تشکیل دهند. قسمتی از این دارایی همچون سپرده های بانکی و اوراق مشارکت می باشد که به میزان قابل توجهی ریسک سرمایه گذاری را کاهش خواهد داد.

نقد شوندگی بالا: سرمایه گذاری در صندوق به شما این امکان را می دهد که به سرعت پول خود را نقد نمایید. این کار به وسیله ضامن نقدشوندگی صندوق صورت می گیرد. بدین معنا که شما هر زمانی که پول خود را بخواهید، ضامن صندوق وظیفه دارد که آن را برای شما فراهم کند.

نظارت و شفافیت اطلاعات: سرمایه گذاران در زمان های مشخصی به وسیله نهاد سازمان بورس و اوراق بهادار بررسی می شود و به صورت شفاف تمامی فعالیت های آن ها اطلاع رسانی می گردد. متولی صندوق هم به شکل مستمر بر کارکرد صندوق نظارت دارد.

انواع سرمایه گذاری خصوصی

در مراحل ابتدایی سرمایه گذاری خصوصی شکل گیری و طرح های شرکت ها به وسیله سرمایه گذاران ریسک پذیر و سرمایه گذاران فرشته صورت می گیرد.

سرمایه گذاری خصوصی که در ابتدای رشد شرکت ها، در طرح های رشد و توسعه ای با حجم بالاتری از سرمایه انجام می شود.

شرکت های سرمایه گذاری در مراحل بعدی از صندوق های تامین مالی boyounts یا همان اهرمی استفاده می کنند.

سرمایه گذاری قبل از انتشار عمومی سهام.

حداقل سرمایه صندوق های سرمایه گذاری خصوصی

میزان مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری صندوق های خصوصی حداقل 500 میلیارد می باشد. مدت 7 سال برای فعالیت در این صندوق ها در نظر گرفته شده که 4 سال آغازین آن تحت عنوان سرمایه گذاری صندوق تعیین می گردد.

هدف از سرمایه گذاری خصوصی چیست؟

هدف سرمایه گذاری خصوصی از دو جهت مورد بررسی قرار می گیرد. سرمایه گذاری خصوصی از نظر سرمایه گذاری، با ارائه سرمایه جدید این فرصت را به سرمایه گذاران می دهد تا بتوانند در طیف وسیعی از دارایی ها سرمایه گذاری کنند.

همچنین این امکان را به شرکت ها می دهد تا سرمایه مورد نیاز خود را برای راه اندازی و فعالیت شرکت فراهم کرده و سرمایه گذاران نیز از این طریق سرمایه خود را افزایش دهند.

بیشتر بخوانید :

لیست صندوق های سرمایه گذاری

بورس بهتر است یا فارکس؟

به این مطلب امتیاز دهید
خروج از نسخه موبایل