نماد سایت سرمایه سازی | جامع ترین وبسایت آموزش سرمایه گذاری

فروش تعهدی سهام چیست؟

فروش تعهدی سهام چیست؟

امروزه بازار بورس بسیار داغ است و افراد زیادی با علم به این حیطه به بازار بورس وارد شده‌اند و سود چشم‌گیری به دست آورده‌اند و اکنون نیز به کار خود ادامه می‌دهند. ولیکن هستند افرادی که با شاخص‌های منفی روبه‌رو شده و دچار ضررهای بسیاری شده‌اند.

از آن‎جایی که بازار بورس دارای ریسک بوده و امکان دارد بازار به سمت منفی شدن برود، بهتر است با فروش تعهدی سهام بیشتر آشنا شویم تا از آن در این حیطه بهره ببریم.با سرمایه سازی همراه باشید.

تصور کنید با اطلاعاتی که دارید گمان می‌کنید که ارزش یک سهم در روزهای آینده کاهش یافته و دچار افت خواهد شد و شما آن سهم را در اختیار ندارید، فروش تعهدی سهام ابزاری است تا شما بتوانید سهام آن شرکتی که گمان کرده‌اید با افت روبه‌رو می‌شود را قرض گرفته و سپس در همان لحظه به فروش برسانید، شاید سوال پیش بیاید که این عمل چه منفعتی به همراه دارد؟

توجه داشته باشید که بعد از فروش سهام در روزهای آینده، سهام با کاهشی که پیش بینی کرده بودید مواجه می‌شود. حال که ارزش و قیمت سهام کم شده، به همان تعداد که سهام قرض گرفته بودید، سهام خریداری کرده و همراه با سود اندکی که دارد به صاحب خود برمی‌گردانید. با این کار شما به سود قابل توجهی دست پیدا می‌کنید.

سود در روند نزولی

اکثر افراد از روند صعودی سهام خوشحال شده و سود را در بالا رفتن ارزش سهام می‌دانند، اما در این ‌بین هستند افرادی که به دنبال روند نزولی سهام بوده و در این روند نیز سود می‌کنند، حال در این قسمت با ذکر یک مثال سعی می‌کنیم فروش تعهدی سهام را به صورت واضح‌تر توضیح دهیم.

سهام یک شرکتی در بازار سرمایه 700 تومان است و شما پیش‌بینی کرده‌اید که این سهام دچار افت خواهد شد. در مرحله اول برای مثال 1500 سهم از این سهام را قرض گرفته و سریعا به فروش می‌رسانید و بعد از مدتی پیش بینی شما درست از آب درآمده و قیمت هم سهم از این سهام به 300 تومان می‌رسد.

1500 سهمی که قرض گرفته بودید را خریداری می‌کنید و به قرض دهنده برمی‌گردانید. حال چه اتفاقی افتاده؟ شما 1500 سهم را با مبلغ 700 تومان به فروش رسانده‌اید که مبلغ آن یک‌میلیون و پنجاه هزار تومان می‌شود، بعد که سهام روند نزولی پیدا کرد همان سهام را به قیمت 300 تومان خریده‌اید که با محاسبه 1500 سهم دریافتی، مبلغ چهارصد و پنجاه هزار تومان می‌شود؛

حال با یک جمع و تفریق ساده متوجه می‌شوید که 600 هزار تومان سود در این روند عاید شما شده است. درست است که کارمزد معاملات و مقدار سودی که به قرض‌دهنده پرداخت می‌کنید از سود شما کسر می‌شود، ولیکن در نهایت فروش تعهدی سهام از سهامی که در اختیار نداشته‌اید و آن را قرض گرفته‌اید حتی درروند نزولی نیز به شما سود می‌دهد.

فروش تعهدی سهام به چه نحوی صورت می‌گیرد؟

فرد که قصد دارد سهام خود را قرض دهد، باید وارد سامانه تامین شده و تعداد سهم‌هایی که قرض می‌دهد را مشخص ‌کند. سپس بعد از گرفتن وجه تضمین از قرض‌گیرنده، تعداد سهم‌های درخواست شده را به قرض‌گیرنده تحویل می‌دهد؛ لازم به ذکر است دوره تنفس از طرف قرض‌دهنده و قبل از معامله اعلام می‌شود.

دوره تنفس

 به مدت‌زمانی که قرض دهنده یا همان مالک برای تسویه نهایی مشخص می‌کند و قرض‌گیرنده در آن زمان باید تعداد سهم‌های قرض گرفته را به مالک برگرداند، گفته می‌شود.

وجه تضمین

 برای این که بتوانید سهامی را قرض بگیرید، لازم است تا درصدی از ارزش سهام را در حساب خود داشته باشید، در غیر این صورت بورس زمانی را تعیین می‌کند تا بتوانید حساب خود را به آن میزان افزایش دهید، در واقع این مبلغ ضامن شما برای قرض سهام خواهد بود.

همچنین تمام سهام از فروش تعهدی سهام برخوردار نیستند و این روش معامله در برخی از سهم‌ها وجود دارد که توسط بورس تعیین می‌شود، اما کارمزد این روش از معاملات با سایر معاملات بورس برابر است و تفاوتی ندارد.

نرخ سوددهی به مالک

اگر 3 روز بعد از قرض گرفتن سهام، سهم‌ها را به فروش برسانید، لازم نیست تا درصدی از سود حاصل شده را به مالک بپردازید، ولی اگر قبل از سه روز اقدام به فروش سهام کنید باید درصدی از سود را به مالک اختصاص دهید که در ادامه به روز و میزان درصد آن می‌پردازیم.

اگر سهام قرض گرفته را در همان روز معامله کنید باید 20 درصد از سود معامله را به قرض‌دهنده پرداخت کنید، همچنین اگر یک روز از قرض گرفتن سهام بگذرد و فروش انجام شود باید 10 درصد از سود و اگر دو روز از قرض گرفتن سهام گذشته باشد و سهام قرض گرفته به فروش برسد باید 5 درصد از سود را به مالک پرداخت کنید.

آیا مالکی هست که سهام خود را قرض بدهد؟

شاید برای بسیاری از افراد سوال پیش آید که چرا مالک، سهام خود را قرض می‌دهد؟ جالب است بدانید برخی از افراد که سهام خود را قرض می‌دهند ضرر نمی‌کنند، اگر این‌طور بود تمام بانک‌هایی که وام می‌دهند باید دو روزه ورشکست می‌شدند. مالک سهام همانند بانک، سهامی را قرض داده و بعد از مدت مشخصی اصل سهام به‌علاوه سود را دریافت می‌کند؛

درواقع مالک با سهام خود می‌تواند کسب درآمد داشته و سود خوبی از قرض دادن سهام دریافت کند.

پیش‌بینی اشتباه

اصل فروش تعهدی سهام از پیش‌بینی شروع می‌شود. اگر فردی افت سهام مشخص شده را درست پیش‌بینی کند، سود قابل توجهی از سهام دیگران را به جیب می‌زند، ولیکن اگر این پیش‌بینی با اشتباه روبه‌رو شود، سهام نه ‌تنها با کاهش مواجه نشده، بلکه با افزایش هم همراه باشد، قرض گیرنده موظف است تعداد سهم‌های قرض گرفته را به مالک برگرداند.

به همین خاطر توصیه می‌شود با آگاهی و اطلاعات بالا وارد فروش تعهدی سهام شوید و درصد ریسک را برای خود به حداقل برسانید. این‌گونه معاملات در کنار سود خوبی که برای قرض‌گیرندگان به همراه دارند، ممکن است گاهی آن‌ها را با ضرر نیز روبه‌رو کنند.

لذا به بورس و صعودی یا نزولی بودن سهم‌ها توجه به خصوصی داشته باشید تا بتوانید شرایط را به خوبی و درستی سازمان‌دهی کنید و سود مناسبی برای خود رقم بزنید.

به این مطلب امتیاز دهید
خروج از نسخه موبایل