نماد سایت سرمایه سازی | جامع ترین وبسایت آموزش سرمایه گذاری

چرا داشتن هوش مالی مهم است؟

چرا داشتن هوش مالی مهم است؟

شاید بسیاری از ما بدون توجه به لزوم توجه به اهمیت هوش مالی اقدام به حضور در عرصه های تجاری و اقتصادی می کنیم. آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که هوش مالی چیست و چرا داشتن هوش مالی مهم است؟ اگر شما در آینده ای نزدیک، قصد حضور در بازارهای مالی و عرصه های اقتصادی را دارید،  بدون در نظر گرفتن اهمیت این مولفه در موفقیت تان، از بهره گیری حداکثری از توانمندی های خود باز خواهید ماند.

باید بدانید که برای بسیاری از کسانی که در اطراف ما زندگی می کنند داشتن هوش مالی یک ضرورت است. زیرا که این هوش مالی است که ضامن موفقیت در کسب و کار بسیاری از آن ها می باشد. همه ما با واژه هایی مانند هوش یا استعداد آشنا هستیم و به وفور این واژه ها را شنیده ایم یا از آن ها استفاده کرده ایم.

برای همین است که بر همه ما روشن است که برای موفقیت در هر کاری باید متناسب با آن کار هوش یا استعداد لازم را داشت. در غیر این صورت، بدون برخورداری از استعداد و یا هوش لازم، امکان موفقیت در آن کار آن گونه که باید وجود نخواهد داشت. به عنوان یک مثال ساده که همه ما با آن آشنا هستیم، می توان هوش یا استعداد تحصیلی را نام برد.

داشتن استعداد یا هوش تحصیلی برای موفقیت در تحصیل یک عامل تاثیر گذار است و بدون آن نمی توان در تحصیلات خود موفقیت زیادی را به دست آورد. در مورد فعالیت های اقتصادی نیز به همین صورت است. شما نمی توانید بدون داشتن هوش مالی و استعداد کافی در بسیاری از عرصه های اقتصادی موفق شوید.

چه زمانی داشتن هوش مالی برای ما یک ضرورت محسوب می شود؟

همه ما می دانیم که برای موفقیت هر چه بیشتر در دوران تحصیلات داشتن هوش یا استعداد تحصیلی یکی از عواملی است که در موفقیت هر چه بیشتر ما کمک کننده می باشد. البته باید قبل از هر چیز نکته ای را یادآور شویم.

آن هم این است که داشتن استعداد تحصیلی تنها عامل موفقیت ما در تحصیل نیست و نیاز به پشتکار نیز می باشد. برای نائل آمدن به موفقیت های اقتصادی نیز این تنها هوش مالی نیست که کمک کننده است و به طور حتم نیاز به تلاش هم می باشد.

اما در هر صورت داشتن هوش مالی بیشتر، به طور حتم راه را برای دست یافتن به هدف خود در دوران فعالیت مانند زمان تحصیل در زمان اشتغال نیز کوتاه تر می کند.ضمن اینکه در سال های اخیر بحث هوش مالی در ایران بسیار داغ شده است.

ما چه زمانی نیاز بیشتری به داشتن هوش مالی داریم؟

در طول دوره تحصیل، با داشتن هوش بالا می توان با تلاش کمتری به اهداف تحصیلی خود رسید و موفقیت های بیشتری کسب نمود. اما از یک دوره ای به بعد ما باید با اتمام تحصیلات خود وارد بازار کسب و کار شویم. در این زمان است که ما نیاز به هوش مالی داریم تا بهتر بتوانیم موفقیت خود را در عرصه های اقتصادی نیز تضمین کنیم.

در این جا است که رفاه بیشتر ما و خانواده ما وابسته به داشتن هوش مالی خواهد بود. هر چه بهتر بتوانیم مقتضیات زمان و مکان را سنجیده و نسبت به آن خود را برای حضور در بازارهای مالی آماده کنیم می توان گفت که دارای هوش مالی بیشتری هستیم. در این جا سوال های زیادی نیز برای ما به وجود می آید.

به عنوان مثال سوال هایی مانند این که: آیا هوش مالی و هوش تحصیلی با هم مرتبط هستند و آیا اهمیت داشتن هوش مالی برای همه ما یکسان است؟ می تواند در ذهن همه ما وجود داشته باشد. هوش مالی و هوش یا استعداد تحصیلی از جنبه های مختلفی قابل بررسی هستند و هر یک از آن ها دارای اهمیت خاص خود هستند.

اما در هر صورت، مانند هوش یا استعداد تحصیلی، همه افراد دارای سطح یکسانی از هوش مالی نیستند و متناسب با توانمندی های خود سطح متفاوتی از هوش را دارا می باشند.

اما از سوی دیگر، میزان اهمیت هوش مالی و دارا بودن آن برای همه ما یکسان نیست و هر کسی متناسب با موقعیت خود نیاز به سطح متفاوتی از این هوش می باشد که ما در ادامه در مورد ان بیشتر صحبت خواهیم کرد.

داشتن هوش مالی برای ما به چه میزان اهمیت دارد؟

همان طور که گفتیم هر کسی ممکن است که در مواقعی به هوش مالی برای تصمیم گیری در موقعیت های مختلف در بازارهای مالی یا در عرصه های اقتصادی نیاز داشته باشد.

اما همه ما به یک میزان در بازارهای مالی و یا فعالیت های اقتصادی نقش ایفا نمی کنیم. به همین دلیل است که نمی توان گفت که همه ما به یک میزان به هوش مالی نیاز داشته داریم. زیرا که به طور حتم برای کسی که در یک اداره در بخش های دولتی در حال فعالیت است و فردی که هر روزه در حال خرید و فروش و یا تجارت کالا است داشتن هوش مالی به یک میزان اهمیت ندارد.

روشن است که هر چه شما در امور تجاری یا عرصه های اقتصادی حضور پر رنگ تری داشته باشید و میزان فعالیت شما گسترده تر باشد، نیاز به هوش مالی بیشتری خواهید داشت. تا بتوانید موفقیت هر چه بیشتری در فعالیت های اقتصادی یا تجاری خود کسب کنید.

این در حالی است که در مثال ما و برای کسی که درحال فعالیت در یکی از اداره های دولتی به عنوان یک کارمند ساده می باشد، به طور حتم نیاز کمتری به داشتن هوش مالی است.می توانیم یک مثال کوتاه بزنیم.اگر شما به دنبال سرمایه گذاری مطمئن با سود بالا باشید قطعا باید از هوش مالی قوی برخوردار باشید.

زیرا کسی که صرفا در حال خدمت در یکی اداره دولتی است و هیچ فعالیت اقتصادی یا تجاری خاص دیگری ندارد، داشتن هوش مالی شاید تاثیر زیادی در میزان درامدی که به طور ماهانه کسب می کند ندارد.

او هر ماهه با انجام وظایف محوله خود می تواند به طور مستمر حقوق ثابتی را دریافت کند و دیگر نیاز چندانی به هوش مالی ندارد. اما همین فرد نیز اگر در آینده قصد حضور در بازارهای مالی و تجاری یا سرمایه گذاری در حوزه ای خاص را داشته باشد به طور حتم داشتن هوش مالی برای او به یک ضرورت تبدیل می شود.

خوب با آنچه گفته شد شما فکر می کنید که در جامعه ما در چه جایگاهی قرار دارید؟ آیا در مشاغلی فعال هستید که ضرورت دارد در زمینه های اقتصادی و تجاری فعالیت کنید؟ و به طور روزانه و یا ماهانه نیاز به تصمیم گیری در این عرصه ها دارید؟ اگر چنین است شما هم به طور حتم به هوش مالی نیاز دارید و باید اهمیت بیشتری به این استعداد درونی و مولفه تاثیر گذار در امر کسب و کار و تجار بدهید.

آیا می توان هوش مالی خود را افزایش داد؟

اگر از جمله افرادی هستید که قصد فعالیت های مهم اقتصادی را دارند به طور حتم نیاز به هوش مالی برای انجام این فعالیت ها خواهید داشت.در ای راستا پیشنهاد می کنیم حتما مقاله راه های افزایش هوش مالی را مطالعه کنید.

آیا دارای هوش مالی لازم برای موفقیت در حرفه خود هستید؟ خود شما چطور فکر می کنید، آیا دارای هوش مالی لازم برای حضور در این عرصه ها هستید؟ اگر فکر می کنید که هوش مالی لازم برای این فعالیت ها را ندارید چه باید بکنید؟ و آیا راهی برای این که هوش مالی خود را افزایش بدهید وجود دارد؟

بسیاری هستند که استعداد را یک امر ذاتی می دانند و کسب آن به طور تجربی را کاری سخت می دانند. برای همین از نظر این افراد افزایش توانایی ها و هوش مالی هر، می تواند کمی سخت باشد. یا حتی غیر ممکن باشد. زیرا که آن ها بر این باورند که هر کسی به اندازه مشخصی هوش مالی دارد و دیگر نمی توان سطح این استعداد درونی را افزایش داد.

اما عده ای هم هستند که به پرورش ذهن اعتقاد دارند و ظرفیت های نهفته بسیاری در درون هر فرد می بینند.آن ها بر این باور هستند که مغز انسان با قرار گرفتن در موقعیت هایی خاص و متناسب با نیاز می تواند قابلیت ها و توانمندی های خود را ارتقا بدهد. به همین دلیل می توان در هر مرحله ای سطح هوش یا استعداد افراد را تا حدودی بالا برد.

ممکن است که در حل حاضر، شما فکر کنید که دارای هوش مالی لازم برای حضور در عرصه های اقتصادی نیستید، اما شاید بتوان با کمی تلاش بسیاری از مشکلات را در این زمینه رفع نمود.

اما از چه راهی می توان به این هدف دست یافت؟ آگاهی هر چه بیشتر با اقتصاد و مفاهیم مالی و اقتصادی می تواند کمک کنده باشد تا شما هوش مالی بیشتری پیدا کنید.

از نظر ما به طور حتم افزایش هوش مالی شما می تواند با فعالیت فکری بیشتر و آگاهی بخشی بیشتر ممکن باشد. به طور حتم کسانی هستند که ظرفیت های نهفته ای در درون ان ها وجود دارد که هنوز به خوبی از آن ها بهره برداری نشده است.

در این مقاله سعی کردیم توضیح دهیم که چرا داشتن هوش مالی مهم است.شما هم اگر فکر می کنید که در درون شما ظرفیت های نهفته ای وجود دارد، می توانید با تلاش و کسب آگاهی اقتصادی بیشتر به ارتقای هوش مالی خود کمک کنید. پس تلاش کنید تا قبل از هر فعالیت اقتصادی سعی در بارور نمودن این قابلیت ها داشته باشید تا بتوانید ضامن موفقیت های بیشتر خود در آینده باشید.

به این مطلب امتیاز دهید
خروج از نسخه موبایل